REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nekdanji uradnik Pentagona: Zakaj se bo konflikt končal s kapitulacijo Ukrajine, ne s pogajanji

Nekdanji uradnik Pentagona: Zakaj se bo konflikt končal s kapitulacijo Ukrajine, ne s pogajanjiZelenski je septembra 2022 podpisal odlok o prepovedi kakršnih koli pogajanj z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Vir: Posnetek zaslona, X

Rusko-ukrajinska vojna se bo končala s predajo Kijeva, ne s pogajanji, meni nekdanji namestnik pomočnika ameriškega obrambnega ministra Stephen Bryen.

Bryen v svojem blogu Weapons and Strategy na Substacku ocenjuje, da je nedavni predlog Vladimirja Zelenskega za posredna pogajanja, kjer bi morebiten mirovni sporazum jamčila tretja stran, »paravan«, ki skriva pred kritikami, da se Ukrajina premalo angažira pri doseganju miru, poroča Asia Times.

Nekdanji uradnik Pentagona poudarja, da so že dogovori iz Minska pokazali, da posredovana mirovna pogajanja ne bodo obrodila sadov, in dodaja, da obstajajo »močne sile«, ki Zelenskemu preprečujejo, da bi sedel za pogajalsko mizo.

Zvijača Zahoda, kako prevarati Rusijo z lažnimi mirovnimi pogajanji, da bi medtem oborožil in pripavil režim v Kijevu na vojno z Rusijo: Ruski predsednik Vladimir Putin, (tedanji) francoski predsednik François Hollande, (tedanja) nemška kanclerka Angela Merkel in (tedanji) ukrajinski predsednik Petro Porošenko v Minsku, Belorusija, februarja 2015. Vir: Posnetek zaslona, X

Prvi in ​​glavni razlog, zakaj Bryen dvomi, da bo sploh lahko prišlo do pogajanj, je ta, da sta ZDA in Velika Britanija ostro proti temu, in dodaja, da je Washington naredil vse, da prepreči kakršen koli dialog z Rusijo, razen tistega, ki zadevo izmenjavo ujetnikov.

Hujskači ukrajinske vojne: britanski premier Rishi Sunak, ameriški predsednik Joe Biden, italijanska premierka Giorgia Meloni, generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg, (zdaj že nekdanja) ameriška državna podsekretarka Victoria Nuland, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in francoski predsednik Emmanuel Macron. S slike so po krivici (ali manjka prostora) izpadli nemški kancler Olaf Scholz, estonska premierka (ki velja za enega najhujših jastrebov v evropski politiki) in rusofob Kaja Kallas ter za tretjo svetovno vojno, tudi jedrsko, zelo zagreti voditelji ostalih držav Evropske unije... Vir: Posnetek zaslona, X

Drugi razlog je, da ukrajinski zakoni prepovedujejo pogajanja z Rusijo.

Bryen navaja, da ima Zelenski popoln nadzor nad ukrajinskim parlamentom, ki bi lahko v trenutku spremenil sporni zakon, če bi on to zahteval, vendar meni, da se to verjetno ne bo zgodilo.

Tretji razlog je pritisk, ki ga na Zelenskega izvajajo nacionalisti skrajne desnice, predvsem neonacistični bataljon Azov, meni Bryen.

Po drugi strani pa nekdanji uradnik Pentagona navaja, da Moskva Zelenskega ne šteje za legitimnega pogajalca, ker mu je maja potekel mandat, glede na stanje na terenu pa Rusija verjame, da bo kmalu prišlo do zloma in/ali predaje ukrajinske vojske.

V obeh primerih bo treba ukrajinsko vlado na nek način zamenjati, morda z začasnim vojaškim vodstvom, ki ga bo izbrala Rusija, ocenjuje Bryen in dodaja, da bi to Moskvi omogočilo oblikovanje kapitulacijskega sporazuma z začasno oblastjo.

Predaja ukrajinske vojske in dogovor z začasnimi oblastmi bi onemogočila nadaljnje vpletanje Nata v Ukrajino, kar bi potencialno lahko odprlo vrata varnostnemu dialogu med Natom in Rusijo.

Vendar pa Bryen navaja, da izvolitev nizozemskega premierja Marka Rutteja za generalnega sekretarja Nata ni dobra napoved za prihodnost zahodnega zavezništva.

Če Rusija zmaga, kar Bryen vidi kot vse bolj verjeten izid, bo ključno sporočilo Natu, da mora zahodno zavezništvo ustaviti svojo širitev in si prizadevati za bolj stabilno sodelovanje z Rusijo v Evropi.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek