REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nekdanji britanski obveščevalec: Zahod na robu propada

Nekdanji britanski obveščevalec: Zahod na robu propadaMati vseh napak ZDA je bila domneva, da sta si Rusija in Kitajska geopolitično usojeni, da bosta tekmici in da Zahod lahko med njima vsak trenutek zabije klin. Vir: Posnetek zaslona, X

V Evropi je trenutno v modi diskurz o vojaški eskalaciji, a tako na Bližnjem vzhodu kot v Ukrajini je zahodna politika v velikih težavah, piše nekdanji britanski obveščevalec, ustanovitelj in direktor bejrutskega Conflicts Foruma Alastair Crooke za spletna stran Sklad strateške kulture.

Paradoks je v tem, da Bidnova ekipa povsem nehote pripravlja rojstvo »novega sveta«, ki ga naredi za svojega z ostrim nasprotovanjem njegovemu rojstvu. Na ta način zahodne elite s pomočjo »reševanja cionizma«, oziroma »reševanja evropske Ukrajine« pravzaprav pospešujejo ustvarjanje »novega sveta«.

Poslovilni objem predsednika Šija s predsednikom Putinom po njunem vrhu 16. in 17. maja je zapečatil rojstvo novega sveta, ki ga je New York Times označil za »izziv, usmerjen proti Zahodu«.

Temelj prihajajočega razpada zahodnega hegemonizma izhaja iz samega pristopa Zahoda, kar je razvidno že iz naslova članka, ki ga je objavil »New York Times«.

Zavezništvo med Rusijo in Kitajsko ni zgolj antiteza. Če bi bilo to zavezništvo preprosto protizahodno, bi te kritike imele nekaj opravičila. A stvari sploh niso takšne, kot jih vidijo na Zahodu.

Namesto tega skupna izjava Kitajske in Rusije spominja na nekatere osnovne zakone narave, kar je pristop, ki obnori Kolektivni Zahod.

Ameriški pisatelj David Brooks trdi, da je liberalizem, karkoli že to danes pomeni, bolan in se umika.

Kot pravi Brooks, se liberalizem izogiba velikim vprašanjem, na primer zakaj smo tukaj ali kakšen je pomen zgodovinskih dogodkov.

Brooks trdi, da ko družbe postanejo resnično liberalne, prezrejo bistveno resnico, da je človekovo iskanje smisla glavna motivacija v njegovem življenju.

Mati vseh napak ZDA je bila domneva, da sta si Rusija in Kitajska geopolitično usojeni, da bosta tekmici in da Zahod lahko med njima vsak trenutek zabije klin.

Skupna izjava Šija in Putina ni le podroben načrt dela za prihodnost držav BRICS. Rusija in Kitajska, trdi Crooke, pravzaprav postavljata dinamično vizijo konkretnih načel, kot stebrov za novo družbo, v post-zahodni prihodnosti.

Pravzaprav sta se Rusija in Kitajska vrnili k načelom gibanja neuvrščenih, ki je bilo ustanovljeno na konferenci v Bandungu, s spodbujanjem pravice do samoodločbe in odpravo stoletnih sistemov izkoriščanja.

Besedilo »New York Timesa« jasno kaže, zakaj Zahod pospešuje svoj razpad. Tu je na prvem mestu stara obsedenost Zahoda z Rusijo, ki je nikoli ni uspel ukrotiti. Rusija in Kitajska sta nedavno podpisali izjavo, ki nadaljuje »prijateljstvo brez meja«, vendar gre veliko dlje.

Odnosi med Rusijo in Kitajsko presegajo odnose iz obdobja hladne vojne. Prijateljstvo med državama nima meja, ni »prepovedanih« področij sodelovanja. Bolj jasno je, da to krši dolgoletno »zlato pravilo«, ki ga je Zahod narekoval desetletja - nikoli ne dovoliti, da bi se Kitajska in Rusija združili proti ZDA.

Ta doktrina izvira iz časa utemeljitelja geopolitike, Britanca Halforda Johna Mackinderja.

Toda to pravilo je popolnoma nehote prekršil ameriški predsednik Joseph Biden.

Globoki prezir do Rusije, ki izhaja iz strahu pred geopolitično konkurenco, žene Zahod, da spodbuja stopnjevanje ne le v Ukrajini.

Nekdanji svetovalec ameriškega predsednika Ray McGovern je nekoč povedal, kako so ga, ko je Biden leta 2021 prevzemal položaj, prepričevali, da lahko ZDA izkoristijo strah Rusije pred Kitajsko in zabijejo klin med ti dve velesili. To ocenjuje za »mati vseh napak«.

Domneva o ruski šibkosti je postala povsem jasna, ko je Biden med njunim vrhom v Ženevi Putinu pomenljivo rekel: »Imate več tisoč milj dolgo mejo s Kitajsko. Kitajska si prizadeva biti najmočnejše gospodarstvo na svetu in imeti najmočnejšo vojsko na svetu.«

Kot ugotavlja Crooke, je to le en primer, kako je Biden žalostno zaostal pri svoji oceni rusko-kitajskih odnosov.

Bidnovi svetovalci so namreč gojili idejo, da sta si Kitajska in Rusija ideološko in geopolitično usojeni, da ostaneta večni sovražnici.

Nato je Biden v telefonskem klicu 30. decembra 2021 Putinu povedal, da »Washington nima namena namestiti ofenzivnega orožja v Ukrajini

Toda že avgusta 2019, ko so ZDA odstopile od pogodbe o raketah srednjega dosega v Evropi, so namestile rakete v Romuniji in na Poljskem, češ da gre za »obrambo pred grožnjo iz Irana«.

Zdaj, med vojno v Ukrajini, je Pekingu postalo popolnoma jasno, da gre za eksistencialno vojno Zahoda proti Rusiji, katere izid bo imel ogromne posledice za Kitajsko.

Po zadnjem vrhu med predsednikoma Šijem in Putinom, ki je potekal 18. maja, je Lavrov napovedal nadaljnjo eskalacijo zahodnih dobav orožja Kijevu.

Z drugimi besedami, napovedal je, da se bo konfrontacija z Zahodom le še poglobila.

Tedaj je Lavrov opozoril, da je agenda zadajanja strateškega poraza Rusiji čista fantazija Zahoda, ki se bo soočil z odločnim ruskim odgovorom.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek