REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nekdanjega poslanca Rade našli mrtvega: Kijev prevzel odgovornost za atentat

Nekdanjega poslanca Rade našli mrtvega: Kijev prevzel odgovornost za atentatIlja Kiva je pred začetkom SMO pobegnil iz Ukrajine, že aprila pa je ruskega predsednika zaprosil za politični azil, ker je sumil, da ga želijo Ukrajinci ubiti. Bil je član parlamenta, leta 2014 pa je kandidiral celo za predsednika Ukrajine. Vir: Posnetek zaslona, X

Truplo nekdanjega člana ukrajinske Vrhovne Rade (parlamenta) Ilje Kiva je v sredo najdeno v vasi blizu Moskve, poroča tiskovna agencija RIA Novosti, ki se sklicuje na predstavnike reševalnih služb.

Novico je kmalu uradno potrdil tudi ruski Preiskovalni odbor in dodal, da je sprožen tudi kazenski postopek.

Kmalu po odkritju trupla so na kraj dogodka prispele reševalne službe in preiskovalci, o smrti nekdanjega ukrajinskega poslanca pa so že začele krožiti različne informacije.

Ukrajinski portal UNIAN poroča, da je za smrt Kive odgovorna ukrajinska tajna varnostna služba, podatke o tem pa so, kot navajajo, pridobili od anonimnih pripadnikov ukrajinskih varnostnih organov (SBU).

»Likvidacija vrhunskega izdajalca, kolaboranta in propagandista Ilje Kive je bila posebna operacija ukrajinskih varnostnih sil,« piše na svoji spletni strani portala, viri UNIAN pa dodajajo, da je bil Kiva ubit s strelnim orožjem.

Nekateri drugi ukrajinski mediji poročajo, da je Glavna vojaška obveščevalna uprava Ukrajine priznala odgovornost za umor Kive.

Kijev je priznal, da je orkestriral atentat na prokremeljskega ukrajinskega politika v sredo, potem ko so truplo nekdanjega poslanca, ki je prebegnil v Rusijo, našli zunaj Moskve.

Vir v ukrajinskem obrambnem sektorju je za AFP povedal, da so varnostne službe SBU organizirale atentat na Iljo Kiva.

Po Telegramu pa kroži video posnetek, v katerem tiskovni predstavnik te uprave Andrej Jusov na nacionalni televiziji priznava odgovornost svoje službe za atentat na Kivo in dodaja, da »taka usoda čaka vse izdajalce Ukrajine, pa tudi privržence Putinovega režima.«

Ukrajina je od februarja 2022 oznanila, da stoji za več atentati in napadi na nekdanje ukrajinske uradnike in Ruse iz Donbasa, ki so podpirali Moskvo.

»RIA Novosti« spominja, da je Kiva v Ukrajini veljal za izdajalca, bil je tudi proti okupaciji Ukrajine s strani zahodnih držav.

Aprila lani, kmalu po začetku ruske posebne vojaške operacije (SMO), je ruskega predsednika Vladimirja Putina zaprosil za politični azil in zaščito, saj je menil, da je v Ukrajini njegovo življenje ogroženo.

Po poročanju UNIAN-a je pobegnil iz Ukrajine tik pred začetkom SMO, nekateri mediji pa dodajajo, da je po tem živel v Španiji, čeprav so v Kijevu verjeli, da se je zatekel v Moskvo.

Takoj po začetku SMO je kijevski režim proti njemu sprožil kazenski postopek.

Aprila, spominja UNIAN, je Kiva na družbenih omrežjih zapisal, da »teroristični režim (Vladimirja) Zelenskega« od Moskve zahteva njegovo izročitev, kar je, kot je takrat dejal, dokaz, da ga želijo Ukrajinci ubiti.

»Zahtevajo mojo izročitev zaradi izdaje države, ker sem predsedniku Ruske federacije Vladimirju Putinu čestital za rojstni dan,« je Kiva aprila letos zapisal na Telegramu.

V času SMO je bil Kiva eden tistih, ki je javno pozival Ukrajince, naj odložijo orožje in se predajo. Pogosto je gostoval v oddajah ruskih medijev, poleg državne izdaje pa mu je Kijev očital še pozivanje k nasilni spremembi oblasti v Ukrajini in spremembi ustavnega reda.

Zanimivo pa je, da je bil v prejšnjih letih izrecno proti Rusiji in je tudi v javnosti nastopal z izjavami, kot je tista, da je treba izvesti prisilno ukrajinizacijo Donbasa, ob pojasnilih, da v času vojne ni prostora za kompromise.

Leta 2019 so se njegova stališča nenadoma spremenila in iz radikalnega zagovornika Kijeva je postal eden tistih, ki so zagovarjali, da mora biti Rusija vključena v reševanje takratnih problemov v Donbasu.

Kiva je bil sredi novembra letos v odsotnosti obsojen na 14 let zapora z zasegom premoženja.

Preden je zapustil Ukrajino, je delal kot miličnik in svetovalec ukrajinskega notranjega ministra, prej pa se je proti Rusom boril za Kijev na takratnih vzhodnih ozemljih Ukrajine, spominja Radio Free Europe.

Leta 2014 je bil tudi kandidat za predsednika Ukrajine, zbral pa je le 0,03 odstotka glasov. V Vrhovno Rado (ukrajinski parlament) je vstopil kot član stranke »Opozicijska platforma - Za življenje«, ki jo imajo kijevske oblasti za prorusko.

Njegovo truplo je bilo v sredo najdeno v vasi Suponevo pri Moskvi.

Kijev je do nedavnega redko komentiral, ali stoji za valom umorov proruskih osebnosti, tako znotraj Rusije kot v delih Ukrajine, ki so jih zasedle ruske sile.

Toda v zadnjem času je začel prevzemati odgovornost za več napadov in odkrito groziti, da bo lovil tudi druge »kolaborante« in »izdajalce«.

Prejšnji mesec je Kijev zatrdil, da Rusija stoji za zastrupitvijo žene vodje ukrajinske vojaške obveščevalne službe, v »očitnem poskusu atentata, ki je bil usmerjen v srce kijevskega vodstva«. Ukrajinska spletna stran Babel je poročala, da je Kijev sprožil preiskavo tega, kar je opisal kot »poskus umora« Marijane Budanove, žene Kirila Budanova, vodje ukrajinske vojaške obveščevalne agencije, znane po lokalnem akronimu GUR.

Rusija je vse obtožbe zanikala.

Kijevska stran pa trdi, da ji je uspelo preprečili »več kot 10« poskusov atentata na Budanova. GUR je prevzel odgovornost za več sabotaž in napadov na Rusijo, ki so se zgodili za frontno črto. Moskva je GUR obtožila, da stoji za eksplozijami oktobra 2022 na Kerškem mostu, ki Rusijo povezuje s priključenim polotokom Krim.

V intervjuju za britanski tabloid Sun prejšnji mesec je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski razkril, da je preživel »nič manj« kot pet ali šest poskusov atentata, odkar je Rusija lani napadla Ukrajino.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek