REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Moldavsko ustavno sodišče prepovedalo prorusko stranko Šor, ki je vodila protivladne proteste

Moldavsko ustavno sodišče prepovedalo prorusko stranko Šor, ki je vodila protivladne protesteUstavno sodišče Moldavije je včeraj prepovedalo prorusko politično stranko Šor, organizatorko niza demonstracij proti vladi te majhne države, stisnjene med Romunijo in Ukrajino, ki je lani postala kandidatka za članstvo v Evropski uniji. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

V Moldaviji, ki meji tudi na Ukrajino se počasi kuha še ena nevarna kriza.

Na udaru so predvsem prebivalci Gagauzije, ki podobno kot prebivalci odcepljene Pridnestrske republike ne želijo slabih odnosov z Rusijo.

Zato so v državi, ki je nedavno spremenila uradni jezik v romunskega in kjer se krepijo ideje o pripojitvi Moldavije Romuniji - pogoste demonstracije opozicije. Temu pa so sedaj pravosodne oblasti naredile konec.

Ustavno sodišče Moldavije je včeraj prepovedalo prorusko politično stranko Šor, organizatorko niza demonstracij proti vladi te majhne države, stisnjene med Romunijo in Ukrajino, ki je lani postala kandidatka za članstvo v Evropski uniji.

»Politična stranka Šor se od tega trenutka šteje za razpuščeno,« je dejal predsednik moldavskega ustavnega sodišča Nicolae Roska na seji, ki jo je prenašala televizija.

Odločitev sodišča je dokončna in zoper njo ni dovoljena pritožba.

V moldavskem parlamentu ima stranka Šor 5 od skupno 101 poslanskih sedežev.

Ti poslanci bodo po razpadu stranke lahko ostali v parlamentu kot samostojni poslanci, brez pravice vključevanja v druge stranke, so sporočili s sodišča.

Stranka Šor je dobila ime po svojem voditelju, tajkunu Ilanu Šoru (Shoru), ki je leta 2019 pobegnil v Izrael.

ZDA in Kanada sta proti njemu uvedli sankcije.

Ilan Šor velja za pripadnika proruske struje v Moldaviji, ki ima proevropsko vlado in je leta 2022 skupaj z Ukrajino prejela status kandidatke za članstvo v EU.

V revni Moldaviji, ki trpi posledice rusko-ukrajinske vojne, so se istega leta začeli veliki protesti pod vodstvom stranke Šor, zaradi energetske krize in cen energije.

Moldavska vlada obtožuje Moskvo, da pripravlja državni udar, s katerim bi na oblast v Kišinjevu prišle sile, ki so blizu Kremlju.

Ukrajinska predsednica Maja Sandu je obtožila Rusijo, da uporablja »saboterje«, preoblečene v civiliste, za sejanje razdora in povzročanje nemirov v času politične nestabilnosti.

Vendar zadevne obtožbe ni podprla z nobenimi dokazi.

Krepijo pa se pritiski Bruslja na Kišinjev, saj Evropska komisija pogojuje svojo pomoč z usklajevanjem moldavske politike s politiko EU in uvajanjem sankcij Rusiji.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek