REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Moldavija: Zmaga »proevropske predsednice« s pomočjo volilnega inženíringa napoveduje mračno prihodnost

Moldavija: Zmaga »proevropske predsednice« s pomočjo volilnega inženíringa napoveduje mračno prihodnostJoe Biden in Maia Sandu. Vir: Yandex, posnetek zaslona

Aktualna pro-EU predsednica Moldavije Maia Sandu je razglasila zmago v nedeljskem drugem krogu volitev, potem ko ji je uradni rezultat dal 10 odstotkov glasov prednosti pred nekdanjim generalnim tožilcem Alexandrom Stoianoglom.

Po več kot 98 odstotkih preštetih glasovnic je Sandujeva prejela 55,03 odstotka glasov, Stoianoglo pa 44,97 odstotka glasov, je v ponedeljek zgodaj poročal kanal TVR, ki se sklicuje na centralno volilno komisijo.

Toda dokler so šteli le glasove v državi, je Stoianoglo vodil za nekaj deset tisoč glasov.

Čeprav so prvi rezultati kazali na majhno prednost Stoianogla, ga je Sandujeva okoli polnoči prehitela, razlika pa se je postopoma povečevala, ko so čez noč prešteli več glasov.

V resnici se je ponovila zgodba iz prvega kroga volitev: večina državljanov, ki živijo v državi in tudi naseljujejo največji del Moldavije je glasovala za Stoinagloja, toda glasovi, ki so prišli iz tujine, so nato spremenili rezultate.

V državah zahoda je bilo za Moldavce odprtih 135 volilnih mest, v Rusiji pa zgolj dve oziroma eno, ker sta obe v istem veleposlaništvu v Moskvi... In zato številni Moldavci v Rusiji, kjer jih živi med 300.000 in 500.000 za razliko od zahodnoevropskih sodržavljanov – niso mogli glasovati.

Ob tem pa so imeli volivci v državah zahodne Evrope iz Moldavije veliko boljše pogoje za glasovanje kot tisti, ki živijo v Rusiji.

In zato številni v Rusiji, kjer jih živi med 300.000 in 500.000 za razliko od zahodnoevropskih sodržavljanovniso mogli glasovati.

Za takšne pogoje pa je bila odgovorna izključno moldavska vlada, ki je volitve na ta način izpeljala tudi v soglasju in podporo večine zahodnoevropskih držav.

Ob nadaljevanju »vlečenja« Moldavije v EU to seveda državi, ki ima na svojem ozemlju že eno odcepljeno, Pridnestrsko republiko, napoveduje nadaljevanje sporov in ozemeljskih odcepitev.

Toda politiki se danes veselijo svojih »zmag.«

»Moldavija, danes si zmagovalka.

Skupaj smo pokazali moč naše enotnosti, demokracije in zavezanosti dostojni prihodnosti,« je Sandu zapisala na omrežju X malo po 1. uri zjutraj po lokalnem času v ponedeljek.

Sandujeva je na tiskovni konferenci volilni rezultat označila za »lekcijo demokracije, ki si zasluži, da jo vključimo v zgodovinske knjige«.

Vendar v južni pokrajini Gagauzija ni tako popularna...

Ko je nagovorila rusko govorečo manjšino v državi, je obljubila, da bo »predsednica za vse«.

»Morda imamo različna mnenja in morda govorimo različne jezike, vendar si vsi želimo miru, medsebojnega razumevanja in dostojnega življenja za svoje otroke,« je dejala Sandujeva.

Mi se seveda še spomnimo, kako so se podobne večnacionalne volitve končale v SFRJ...

V primeru Moldavije je, na primer, ogromna večina v Gagauziji glasovala proti izbrani predsednici države.

Sandujeva kaže smer razvoja svoje države...Vir: Yandex, X
Sandujeva kaže smer razvoja svoje države... Vir: Yandex, posnetek zaslona

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je ob tem že čestitala Sandujevi in ​​se zavezala, da bo »še naprej sodelovala z vami v smeri evropske prihodnosti za Moldavijo in njene ljudi.«

Pred objavo izidov je Stoianoglo, ki se zavzema za dobre odnose tako z EU kot Rusijo, vse pozval, naj ostanejo mirni. »Iskreno upam, da bomo naredili konec sovraštva in delitev, ki so nam vsiljene,« je dejal.

Volitve, ki na splošno veljajo za ključne za težnje Moldavije po pridružitvi EU, so tako zaznamovale obtožbe o prirejanju in manipulaciji volivcev s strani vlade in opozicije.

Stranka socialistov, ki podpira Stoianogla, in druge opozicijske skupine so kritizirale oblasti, ker so odprle samo dve volišči z omejenim številom glasovnic (skupno 10.000) na moldavskem veleposlaništvu v Moskvi, kljub velikemu številu moldavskih izseljencev (do 500.000), ki živijo v Rusiji.

Ob nadaljevanju »vlečenja« Moldavije v EU to državi, ki ima na svojem ozemlju že eno odcepljeno, Pridnestrsko republiko, napoveduje nadaljevanje sporov in ozemeljskih odcepitev.

Moldavci, ki živijo v zahodni Evropi, pa so močno prispevali k zmagi Sandujeve in odločitvi za spremembo ustave ter s tem posredno za vstop v EU z zgolj nekaj desetinkami odstotka prednosti nad tistimi, ki so bili proti v prvem krogu 20. oktobra.

Nova/stara moldavska predsednica se je v nedeljo zahvalila skupnosti izseljencev.

Mediji medtem njeno zmago že interpretirajo kot udarec za Putina...

»Udeležba diaspore je dosegla rekordno visoko raven, pri čemer Moldavci še vedno volijo v [časovnih pasovih]. Ponosna na vsakega od vas, ker ste slišali svoj glas,« je zapisala Sandujeva.

V državah Zahoda je bilo za Moldavce namreč odprtih 200 volilnih mest, v Rusiji pa zgolj dve oziroma eno, ker sta obe v istem veleposlaništvu v Moskvi...

Rusija je država s številnimi časovnimi pasovi, a tam takšno glasovanje ni bilo mogoče v »več pasovih.« In tako so volivci v zahodni Evropi in ZDA, ki v Moldaviji sploh ne živijo, odločili o njeni usodi.

Odločali pa prav tako dejansko večinoma niso v Pridnestrski republiki, saj je policija v ključnem trenutku našla sumljivo škatlo in za 30 ur zaprla mejo, preko katere so se odpravljali iz te odcepljene republike volivci, da bi glasovali na volitvah, ki so jim formalno dovoljene...

Je pa zato Sandujeva Rusijo obtožila vmešavanja v volitve, nedoločene kriminalne skupine pa poskusa »kupovanja« glasov.

Moldavija je prejšnji mesec izvedla tudi referendum o tem, ali naj bo strateški cilj vključitve v EU zapisan v njeni ustavi, pri čemer je na podlagi podobnega volilnega inženiringa 50,35 odstotka glasovalo za amandma, 49,65 odstotka pa je glasovalo proti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek