REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ministri štirih držav proti hrvaškim "diskriminatornim ukrepom"

Ministri štirih držav proti hrvaškim Zelenjava

Ministri za trgovino Bosne in Hercegovine, Črne gore, Makedonije in Srbije so danes v Sarajevu razpravljali o zanje sporni hrvaški spremembi pravil fitosanitarnega nadzora sadja in zelenjave na mejah z državami, ki niso članice EU. Sprejeli so sedem sklepov in oblikovali skupno pismo, ki ga bodo poslali Evropski komisiji.

Hrvaško ministrstvo za kmetijstvo je sredi julija spremenilo pravilnik o inšpekcijskem nadzoru skladnosti sadja in zelenjave s tržnimi standardi. Kot novost so povišali nadomestilo za vsak posamezni inšpekcijski nadzor skladnosti sadja in zelenjave s tržnimi standardi pri uvozu iz tretjih držav z 90 na 2000 kun (z 12,1 evra na 270 evrov). Hkrati so pojasnili, da je pravilnik usklajen z zakonodajo EU.

Države, ki so se danes sestale v Sarajevu, so drugačnega mnenja in Hrvaški očitajo nesorazmerne zaščitne ukrepe za domače kmetijske proizvajalce. Srbija, ki je Hrvaški in Evropski komisiji minuli teden poslala tudi diplomatsko noto, je hrvaško potezo takrat označila za kršitev sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju.

Ministri so po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug danes pozvali Hrvaško k nujni odpravi "diskriminatornih odlokov". Cena inšpekcijskega nadzora mora po njihovem prepričanju ustrezati stroškom dejanskega postopka, hkrati pa mora biti usklajena s povprečnimi cenami v državah v regiji in EU.

Države, ki so se danes sestale v Sarajevu Hrvaški očitajo nesorazmerne zaščitne ukrepe za domače kmetijske proizvajalce.

Zahtevajo čimprejšnji sestanek s pristojnim hrvaškim ministrom in to do konca tedna, ker se želijo izogniti najslabšemu scenariju, ko bi sprožili verigo ukrepov in protiukrepov.

Evropsko komisijo, ki ji bodo poslali skupno pismo, pa so pozvali, naj se vključi v reševanje težave.

Črna gora in Makedonija bosta kot članici Svetovne trgovinske organizacije sprožili "ustrezne mehanizme" v odgovor Hrvaški, do razrešitve zapleta pa bodo vse države sprejele konkretne ukrepe za zaščito lastnih gospodarskih interesov.

Ministri so se še dogovorili, da bodo države tovrstna srečanja redno pripravljale tudi v prihodnje s ciljem odpravljanja ovir. Naslednji mesec se bodo sestali v Skopju.

Srbski minister za trgovino Rasim Ljaljić je po sestanku dejal, da bo vlada v Beogradu vztrajala pri protiukrepih, dokler Zagreb ne odpravi spornega ukrepa. Poudaril je, da srbski ukrepi ne bodo prizadeli samo hrvaških izvoznikov sadja in zelenjave, temveč tudi mlečnih in mesnih proizvodov, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

Minister BIH za zunanjo trgovino Mirko Šarović pa je izrazil upanje, da bodo našli rešitev.

Na Hrvaškem ocenjujejo, da je kmetijsko ministrstvo s poostrenim nadzorom poskusilo izboljšati položaj hrvaških kmetijskih proizvajalcev, ki niso konkurenčni uvoženim pridelkom, še posebej tistim iz držav jugovzhodne Evrope. Ekonomski strokovnjaki opozarjajo, da bodo na koncu krajšo potegnili potrošniki, ki bodo plačali dražje sadje in zelenjavo zaradi višjih cen inšpekcijskega nadzora.

Srbija je Hrvaški minuli teden očitala tudi politizacijo ukrepa. Kot je dejala srbska premierka Ana Brnabić, gre za negativen signal pred obletnico hrvaške vojaške operacije Nevihta.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek