petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Mayeva priznala, da bosta v brexitu obe strani morali sprejeti kompromise
Britanska premierka Theresa May je danes dejala, da se bosta morala tako London kot Bruselj na pogajanjih o brexitu sprijazniti s kompromisi in da nihče ne bo dobil točno tistega, kar si želi. Izpostavila je še, da bo Velika Britanija zapustila tako enotni trg EU kot tudi carinsko unijo.
"Oboji se moramo sprijazniti z dejstvom, da so to pogajanja in da nihče od nas ne bo dobil točno tega, kar si želi," je povedala o svoji viziji glede brexita v Londonu.
Še vedno pa ostaja samozavestna, da ji bo uspelo doseči dogovor z Evropsko unijo. "Zapustili bomo enotni trg, življenje se bo spremenilo. V nekaterih pogledih bo naš dostop do tega trga drugačen," navaja Mayeva.
Premierka je ob tem pozvala k sklenitvi prostotrgovinskega sporazuma, ki bi bil boljši od tistega med EU in Kanado ter manj strog od tistega med unijo in Norveško. "Doseči moramo novo ravnovesje, ampak ne bomo sprejeli pravic Kanade niti obvez Norveške," je dodala.
Zavrnila je tudi trditve, da bo Velika Britanija po izstopu iz EU v marcu 2019 znižala pravila glede standardov izdelkov. Standardi bodo ostali najmanj tako visoki kot v EU, je zatrdila.
Glede Severne Irske je pojasnila, da zavrača kakršnokoli ponovno uvedbo popolnega nadzora na meji z Irsko, podobno kot tudi EU, vendar pa nasprotuje temu, da bi Severna Irska ostala del carinske unije, kar je predlagala EU.
"Nesprejemljivo bi bilo razdreti enotni trg Velike Britanije," je dejala. Ob tem je predlagala dva modela za trgovanje "brez trenja" med obema Irskama.
Glavni pogajalec EU Michel Barnier je na Twitterju že pozdravil govor Mayeve, ker da je jasno pokazal, da namerava Velika Britanija zares zapustiti enotni trg EU in carinsko unijo. Pri tem je opozoril, da bo takšna odločitev za seboj prinesla posledice, po katerih pa se nameravajo orientirati glede prihodnjega sporazuma o trgovanju med Brusljem in Londonom, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Mayeva je v četrtek v Londonu gostila predsednika Evropskega sveta Donalda Tuska, s katerim pa nista zbližala stališč glede spornih vprašanj v procesu odhajanja Otoka iz povezave. Pred tem je v sredo Evropska komisija objavila osnutek, ki je pravna ubeseditev decembrskega dogovora o treh prednostnih ločitvenih vprašanjih - pravicah državljanov, finančni poravnavi in meji na irskem otoku, vključuje pa tudi besedilo o prehodnem obdobju in še nekatera vprašanja.