REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Macron: Napredovanje Turčije proti EU zaradi nespoštovanja pravne države ni možno

Macron: Napredovanje Turčije proti EU zaradi nespoštovanja pravne države ni možnoFrancoski predsednik Emmanuel Macron in turški predsednik Recep Tayyip Erdogan

Francoski predsednik Emmanuel Macron je danes v Parizu turškemu gostu, predsedniku Recepu Tayyipu Erdoganu povedal, da zaradi nespoštovanja demokratičnih standardov in načel pravne države Turčija ne more napredovati proti članstvu v Evropski uniji. Morda bi bilo bolje, če bi sklenili posebno partnersko sodelovanje, je Erdoganu predlagal Macron.

Kot je povedal francoski predsednik, sta imela s turškim kolegom zelo poglobljene pogovore. Demokratične države morajo spoštovati načela vladavine prava, je poudaril Macron po pogovorih z Erdoganom. Pri tem gre predvsem za zapiranje številnih novinarjev v Turčiji, kjer jih obtožujejo sodelovanja v poskusu državnega udara julija 2016.

"Želim si, da bi se lahko v miru vrnili k dialogu. Vendar je očitno, da moramo nehati s tem licemerstvom, da se pogajalski proces normalno nadaljuje," je dejal francoski predsednik. "Lagal bi, če bi rekel, da je možno odpreti nova poglavja," je dodal.

Je pa tudi Erdogan na drugi strani ponovil, da Turčija ne misli čakati na članstvo v EU v nedogled. "To je za nas zelo utrujajoče. Morda nas bo prisililo v to, da bomo sprejeli odločitev," je dejal. Kakšno odločitev naj bi imel v mislih, pa ni pojasnil.

Turčija se sicer v zadnjem času znova trudi izboljšati odnose z zahodnimi državami. Medtem ko je Erdogan danes v Parizu, bo turški zunanji minister Mevlüt Cavusoglu v soboto obiskal vodjo nemške diplomacije Sigmarja Gabriela.

Odnosi Turčije z evropskimi državami so se močno ohladili po spodletelem državnem udaru. Po Erdoganovem mnenju so ga v EU premalo ostro obsodili, hkrati pa prehudo kritizirajo čistke in druga dejanja proti domnevnim pučistom, ki so sledila; preko 140.000 ljudi je bilo namreč odpuščenih, več kot 55.000 uradnikov, policistov, vojakov, sodnikov, profesorjev, novinarjev in aktivistov pa je bilo aretiranih.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek