nedelja, 27. julij 2025 leto 30 / št. 208
Laži Leynove: Od »Rusija jemlje polprevodnike s pralnih strojev« do »Rusija povečuje proizvodnjo brezpilotnih letal!«

Pred samo tremi leti je nekaj mesecev po uvedbi sankcij proti Rusiji šefica Evropske komisije Ursula von der Leyen slavnostno sporočila, da »ruska vojska jemlje čipe iz pralnih strojev in hladilnikov za popravilo svoje vojaške opreme, ker jim je zmanjkalo polprevodnikov.«
Nato je Ukrajina doživela tri leta neprestanih napadov z droni in raketami, ki so jasno pokazali, da gre za laži in iluzije.
"The Russian military is taking chips from dishwashers and refrigerators to fix their military hardware because they ran out of semiconductors."
— Chay Bowes (@BowesChay) July 26, 2025
Ursula Von Der Liar 2022
3 years later.. pic.twitter.com/jGjWPmju3m
Te dni je to še bolj jasno, ker je ruska obrambna industrija sama razkrila obseg naraščajoče proizvodnje napadalnih brezpilotnih letal tipa Geran oziroma Šahed.
Televizijski kanal ruskega obrambnega ministrstva je namreč nedavno predvajal posnetke, ki jih je opisal kot množično proizvodnjo brezpilotnih letal Geran-2 (lokalna različica letala Shahed-136) v posebni gospodarski coni Alabuga v Tatarstanu.

Kompleks Alabuga, ki se nahaja približno 10 kilometrov od Jelabuge in 210 kilometrov od Kazana, je od leta 2022, ko je Rusija začela s posebno vojaško operacijo v Ukrajini postal središče za proizvodnjo dronov.
V tovarni imajo montažne linije za kompozitne trupe, območja za proizvodnjo motorjev in livarne za kovinske dele.
Ruski mediji opisujejo zelo razvito industrijsko cono z lastno infrastrukturo - stanovanji za delavce, zdravstvenim centrom in celo centrom za pridržanje tistih, ki kršijo notranja pravila.
Po poročilih Rusija trenutno proizvaja približno 170 brezpilotnih letal tipa Geran na dan, do konca leta 2025 pa namerava proizvodnjo povečati na 190 dnevno.
Ta porast proizvodnje Moskvi omogoča obsežne napade z droni, za katere ukrajinski in zahodni analitiki opozarjajo, da lahko preobremenijo sisteme zračne obrambe Kijeva.

»Rusija se pripravlja, da bo proti Ukrajini hkrati izstrelila do 2.000 brezpilotnih letal,« je v intervjuju za Nachgefragt nedavno dejal generalmajor Bundeswehra Christian Freuding.
Freuding je opozoril, da trenutna ukrajinska zračna obramba - vključno z ameriškimi raketnimi sistemi patriot - ni optimizirana za boj proti tako velikim rojem dronov.
Droni so namreč poceni in se proizvajajo serijsko, protizračne rakete pa so zelo drage, njihova proizvodnja pa počasna.
Obseg proizvodnje v Alabugi se je v zadnjih dveh letih hitro povečal, kar potrjujejo tudi satelitski posnetki.
Ukrajinski obveščevalci navajajo, da je Rusija samo med 1. in 15. julijem v napadih na ukrajinske vojaške cilje uporabila skoraj 4 000 brezpilotnih letal.
To bi lahko znatno spremenilo tudi za ukrajinsko vojsko že tako slabe razmere na bojišču.