REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Larry C. Johnson: Z neuspešno ukrajinsko »protiofenzivo« se je NATO »zapleskal v kot«

Larry C. Johnson: Z neuspešno ukrajinsko »protiofenzivo« se je NATO »zapleskal v kot«Ameriški komentator in nekdanji dolgoletni visoki analitik ameriške agencije CIA je kritično komentiral stanje čezatlantskega zavezništva in Ukrajine pred jutrišnjim vrhom zveze NATO. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ameriški komentator in nekdanji dolgoletni visoki analitik ameriške agencije CIA Larry C. Johnson je kritično komentiral stanje čezatlantskega zavezništva in Ukrajine pred jutrišnjim vrhom zveze NATO.

Zanemarljivo napredovanje Ukrajine se šteje v enomestnih kilometrih skupaj s kupi ukrajinskih trupel in zgorelimi trupi zahodnih tankov in oklepnih transporterjev.

Po njegovi oceni se je zveza NATO z neuspešno protiofenzivo sama »zapleskala v kot.«

»Ukrajinski poskus doseganja zmage z zavzetjem ozemlja od Rusov je neuspešen. Rusi so prestregli vsako potezo in zanemarljivo napredovanje Ukrajine se šteje v enomestnih kilometrih skupaj s kupi ukrajinskih trupel in zgorelimi trupi zahodnih tankov in oklepnih transporterjev,« je zapisal Larry C. Johnson.

Vendar se Zahod trudi, da bi se spoprijel z realnostjo in vztraja pri trženju iluzije o pat poziciji. Samuel Charap, višji politolog pri Rand Corporation, je napisal članek, objavljen v Foreign Affairs 5. junija, v katerem je nejevoljno priznal, da je v vojni v Ukrajini »nemogoče zmagati«. A imel je le napol prav.

Zapisal je: »Ruska invazija na Ukrajino februarja 2022 je bila trenutek jasnosti za ZDA in njihove zaveznike. Pred njimi je bila nujna misija: pomagati Ukrajini v boju proti ruski agresiji in kaznovati Moskvo za njene pregrehe. Medtem ko je bil odziv Zahoda jasen že od začetka, je bil cilj – končna igra te vojne – nejasen.

Toda zdaj je čas, da Združene države razvijejo vizijo, kako se bo vojna končala. Petnajst mesecev bojev je jasno pokazalo, da nobena stran nima zmogljivosti – niti z zunanjo pomočjo – doseči odločilne vojaške zmage nad drugo. Ne glede na to, koliko ozemlja lahko ukrajinske sile osvobodijo, bo Rusija ohranila sposobnost, da predstavlja trajno grožnjo Ukrajini. Ukrajinska vojska bo imela tudi zmogljivost, da ogrozi vsa področja države, ki jih zasedajo ruske sile – in naloži stroške vojaškim in civilnim ciljem znotraj same Rusije.«

Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Charap je odličen primer pomanjkljivosti politične vede kot »znanosti«.

Zanemarja dokaze, da ima Rusija, za razliko od Ukrajine, ogromno zmogljivosti za dosego odločilne vojaške zmage ne le nad Ukrajino, ampak nad Natom.

Ukrajini in Natu zmanjkuje artilerijskih granat, manevrirnih raket, tankov in bojnih letal.

Še pomembneje je, da Ukrajina nima usposobljenih vojakov, ki lahko upravljajo te oborožitvene sisteme.

Za Rusijo je situacija ravno nasprotna.

Z vsakim dnem se povečuje število usposobljenih vojakov Rusije skupaj z naraščajočo proizvodnjo tankov, hiperzvočnih raket, topniških izstrelkov, minometov in brezpilotnih letal.

Rusija zmanjšuje bojne zmogljivosti Ukrajine in še ni začela lastne ofenzive z uporabo celotne teže ruskih kopenskih in zračnih sil.

NATO nima volje dovoliti Ukrajini, da se pridruži čezatlantskemu klubu. Nemčija je ob obsodbi odločitve ameriškega predsednika Joeja Bidna o dobavi spornega kasetnega streliva Kijevu izjavila, da je treba kakršno koli odločitev o pridružitvi Ukrajine - odložiti.

Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Tudi Madžarska in Bolgarija sta nakazali, da nasprotujeta, da bi Ukrajina dobila status članice.

Francija gori in zdi se, da Emmanuel Macron nima dovolj politične moči, da bi zagovarjal Ukrajino, nizozemska vlada, ki je bila naklonjena Kijevu, pa je na udaru: »Nizozemska vlada je padla, potem ko ji ni uspelo doseči dogovora o zajezitvi priseljevanja. Premier Mark Rutte je v petek dejal, da bo njegova vlada podala odstop nizozemskemu kralju, kar bo sprožilo nove volitve, ki bodo jeseni.«

Rusija nima velikega interesa za dogovor o koncu vojne, ki bi vključeval predajo Odese Ukrajini.

Največja ovira je, da nobena država v Natu nima politične moči in verodostojnosti, ki bi ji predsednik Ruske federacije Vladimir Putin lahko zaupal, da bo dosegla izvedljiv sporazum.

Turčija si ni naredila nobene usluge Rusiji s tem, da je kršila dogovor o zadrževanju voditeljev AZOV do konca sovražnosti in pozivala k sprejemu Ukrajine v Nato.

Turčija si ni naredila nobene usluge Rusiji s tem, da je kršila dogovor o zadrževanju voditeljev neonacističnega bataljona AZOV do konca sovražnosti in pozivala k sprejemu Ukrajine v NATO.

Recep Tayyip Erdoğan je Azovce izpustil na turškem letališču v objem ukrajinskega predsednika Vladimirja Zelenskega, ki jih je z letalom češkega prevoznika popeljal nazaj v Kijev, kjer so bili dočakani kot heroji.

»Mislim, da vse to še dodatno zastruplja vodnjak za morebitna resna pogajanja.

Ruske izkušnje s sporazumima iz Minska I in II so Putina in njegovo ekipo za nacionalno varnost prepričale, da je Zahod nezaupanja vreden partner,« sklene ameriški komentator in nekdanji dolgoletni visoki analitik ameriške agencije CIA Larry C. Johnson.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek