četrtek, 28. november 2024 leto 29 / št. 333
Kriminalna preteklost in zaporniška radikalizacija napadalca v Strasbourgu
Chérif Chekatt, ki je izvedel najnovejši teroristični napad na francoskih tleh, ima dolgo kriminalno kartoteko in to ne samo v Franciji, ampak tudi v Nemčiji in Švici.
V napadu blizu božičnega sejma je tako ubil dve osebi, ena je možgansko mrtva in najmanj dvanajst je bilo ranjenih; več od teh je kritično ranjenih.
Chekatt, ki je severnoafriškega porekla, je bil rojen v Strasbourgu in ima šest sorojencev. Po končani osnovni in srednji šoli, je nekaj časa delal za mesto, a je bil od leta 2011 brezposeln.
Že predtem je začel kriminalno »kariero«. Leta 2008 je bil obsojen na dve leti zapora v Franciji zaradi več vlomov, a je bil že kmalu izpuščen. Leta 2013 je bil, ponovno zaradi več vlomov, obsojen še v švicarskem Baslu in sicer na eno leto ter šest mesecev zapora.
[#AppelàTémoins] La #Police judiciaire recherche l'individu suspecté d'être le tireur du marché de Noël de #Strasbourg. #AidezNous
— Police nationale (@PoliceNationale) December 12, 2018
⚠ Attention, individu dangereux, n’intervenez pas vous-même.
Contactez le 197 - https://t.co/K2nJHREiwZ pic.twitter.com/zHSNRDkGXC
Nato je bil še junija 2016 v južnonemškem mestu Singen obsojen na dve leti in tri mesece zaporne kazni zaradi vloma v zobno kliniko leta 2012 v Mainzu in v lekarno v Engnu leta 2016. Iz zobne klinike je ukradel za okoli 8.300 evrov v gotovini, zlatu in poštnih znamkah, medtem ko je v lekarni našel le 315 evrov. Obsodili so ga na podlagi DNK sledi.
Februarja 2017, dobrih osem mesecev po obsodbi, je bil že izpuščen iz zapora in deportiran v Francijo. V dolžino prestajanja kazni so mu upoštevali šest mesecev, ki jih je preživel v priporu.
Preiskovalci so ugotovili, da je bil med temi »obiski« zaporov radikaliziran s strani islamističnih ekstremistov in je bil nato dodan na seznam potencialnih varnostnih groženj v Franciji, poroča DW.
Kljub obširni iskalni akciji policije Chekatt zaenkrat ostaja na begu. Policija je med drugim zaprla več predelov Strasbourga, pri čemer so zaprli tudi poslopje Evropskega parlamenta. Evropski poslanci so lahko zapustili poslopje na lastno odgovornost.
Nemčija je okrepila nadzor skupne meje, saj obstaja možnost, da bi lahko pobegnil v to državo, kjer ima kontakte iz zapora in je preživel tudi več let, še poroča DW.