REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kratkovidnost zahodnega »navijanja« za izdajalca Prigožina: »Če bi Prigožinu uspelo, morda ne bi bilo jutrišnjega dne«

Kratkovidnost zahodnega »navijanja« za izdajalca Prigožina: »Če bi Prigožinu uspelo, morda ne bi bilo jutrišnjega dne«Za Ruse je bil heroj, sedaj pa je izdajalec - šef Wagnerja. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Zahodni mediji in politiki so ob zelo kratkem uporu »Wagnerjevcev« v Rusiji z neskritimi simpatijami navijali za Jevgenija Prigožina in celo upali, da bo uspel zrušiti ruskega predsednika Vladimirja Putina.

Ob tem ima Vladimir Putin redno več kot 80-odstotno podporo v ruski javnosti, ravnanje Wagnerjevcev pa je takoj naletelo na obsodbe in kritike v ruski javnosti.

So se pa razvoja dogodkov zelo razveselili v Evropski uniji in ZDA.

A le za kratek čas…

Češki zunanji minister Jan Lipavski se je celo že veselil svojega letovanja na Krimu.

Slovenski častnik Dobran Božič pa je zatrjeval, da je to, kar se dogaja - pravi puč.

»Jevgeniju Prigožinu, poveljniku ruske paravojaške enote Wagner, bo poskus državnega udara sicer najverjetneje spodletel, a zgodi se lahko še karkoli, je za Siol.net svoje mnenje o dogajanju v Rusiji še pred umikom Wagnerjevih enot izrazil slovenski generalmajor in vojaški svetovalec v kabinetu ministra za obrambo Dobran Božič.

Verjame tudi, da je notranji nemir v Rusiji zelo dobra priložnost za Ukrajino, da okupatorja nažene iz svoje države,« je oceno slovenskega vojaškega »strokovnjaka« in celo svetovalca obrambnega ministra Marjana Šarca navedel režimski SiOL.

Nekdanji ameriški marinec in inšpektor OZN za nadzor jedrske oborožitve Scott Ritter v svojem zapisu na Substacku vse skupaj ocenjuje precej drugače.

Kako kratkovidno je takšno navijanje in do česa bi lahko pripeljalo je pojasnil z zanimivo primerjavo.

Ritter na Substacku piše: »To, kar so Prigožin in njegovi podporniki, tako v Wagnerjevem poveljstvu kot na vrstnem redu, in tisti sodelavci v vesolju družbenih medijev, naredili pri napadu na ustavno vlado Rusije, ni nič drugega kot izdaja.

Za trenutek si predstavljajte pravični bes, ki bi bil na ogled v dvoranah Kongresa in znotraj zidov Bele hiše, če bi se ruska obveščevalna služba aktivno zarotila, da bi pomagala entiteti, kot je Blackwater, v maršu na Washington DC, s ciljem odstraniti predsednika Josepha Bidna z oblasti.

Če se v naslednjih dnevih ali dveh ne zgodi kaj ekstremnega, bo Wagner neizogibno poražen.

Zgodovinske knjige bodo njen obstoj kot organizacije vedno povezovale s perfidnostjo izdaje Rusije njenim sovražnikom.

Toda kritična točka tukaj ni Wagnerjevo izdajalsko vedenje, temveč dejstvo, da se je ruskim sovražnikom – zlasti britanskim in ameriškim obveščevalnim službam – zdelo primerno omogočiti resno oboroženo vstajo, katere namen je odstraniti z oblasti vlado jedrske oborožene sile.

Za trenutek si predstavljajte pravični bes, ki bi bil na ogled v dvoranah Kongresa in znotraj zidov Bele hiše, če bi se ruska obveščevalna služba aktivno zarotila, da bi pomagala entiteti, kot je Blackwater, v maršu na Washington DC, s ciljem odstraniti predsednika Josepha Bidna z oblasti.

Nekateri bi lahko rekli, da bi to pomenilo vojno dejanje.

Ruska jedrska doktrina dovoljuje Rusiji uporabo jedrskega orožja, kadar je soočena z eksistencialno grožnjo obstanku ruske države.«

Nevarnost jedrske vojne še ni mimo. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

»Če sta bili CIA in MI-6 vpleteni v novačenje Prigožina z namenom omogočiti Wagnerjev pohod na Moskvo, potem bi bili neposredno vključeni v akcijo, ki je predstavljala eksistencialno grožnjo Rusiji.

Rusija bi imela po svoji doktrini vso pravico uporabiti jedrsko orožje kot odgovor,« opozarja Scott Ritter.

»Za vse, ki so to jutro navijali za Prigožina, pomislite na to dolgo in temeljito, medtem ko žvečite zajtrk.

Kajti, če bi Prigožinu uspelo, morda ne bi bilo jutrišnjega dne,« sklene svojo analizo Scott Ritter.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek