nedelja, 06. oktober 2024 leto 29 / št. 280
Kosovski predsednik vlade glasoval v - Albaniji?!
Spreminjanje meja na Balkanu v sladu s t. i. »slovenskim non paperjem« se v praksi še ni zgodilo, toda mnogi že živijo tako, kot da mej med različnimi državami v regiji več ni.
Albin Kurti, voditelj kosovskega gibanja Samoodločba in drugi predstavniki kosovske vlade so tako na primer na albanskih parlamentarnih volitvah glasovali v - Tirani.
»Volilni dan je dan demokracije. Pozivam vse državljane Albanije, da spoštujejo svojo domovino z glasovanjem in sprejemom najboljše izbire. Dan je lep, nedelja, sončen in bo tak do večera. Želim lepe dneve in napredek Albaniji in vsaki osebi, ki ima, tako kot jaz, potni list Republike Albanije,« je zapisal Albin Kurti.
Kurti je sicer znan zagovornik združitve Kosova in Albanije v tvorbo, ki jo poznamo kot Velika Albanija.
The sun is shining bright in Albania today as they vote in parliamentary elections.
— Albin Kurti (@albinkurti) April 25, 2021
As I hold dual citizenship I exercised my right to vote early and urge everyone to vote massively.
As Prime Minister I will increase and intensify cooperation with whomever wins the elections. pic.twitter.com/nwVUDzZSt4
Vse skupaj ne bi bilo tako nenavadno, če Kurti ne bi bil od 22. marca znova predsednik kosovske vlade oziroma »kosovskih začasnih institucij«, kot temu pravijo v Beogradu.
Kosovo je sicer leta 2008 razglasilo neodvisnost od Srbije, kar pa Beograd ne priznava.
Države EU ob tem pogosto pritiskajo tudi na Srbijo, češ da naj se ne vmešava v notranje zadeve Kosova, čeprav Kosovo še vedno smatra za svoje ozemlje, čemur pritrjuje tudi resolcija VS OZN 1244.
Že pred tem so srbski politiki desetletja opozarjali, da je cilj kosovskih separatistov zgolj odcepiti Kosovo od Srbije in da vse trditve o »kršenju človekovih pravic« služijo le temu namenu.
Danes so vse temeljne pravice kosovskih Srbov – vključno s pravico do vrnitve na Kosovo – še vedno drastično kršene, brez odziva mednarodne skupnosti.
Ob tem ima Kurtijeva stranka na parlamentarnih volitvah v Albaniji celo svojo listo s tremi kandidati za poslance.
Na Kurtijevo objavo se je oglasila poslanka Evropskega parlamenta in poročevalka za Kosovo Viola von Cramon.
»Ne razumem, za kaj gre tukaj. Z ene strani se vsi na Kosovu pritožujejo zaradi mešanja Srbije ali njenega predsednika Aleksandra Vučića, z druge pa vidimo, da premier Kosova celo glasuje v sosednji državi. Ni sprejemljivo. Vsaj ne zame,« je zapisala poslanka.
The European Parliament Rapporteur for Kosovo, Viola von Cramon said it’s “not acceptable” that Kosovo’s Prime Minister Albin Kurti voted on the parliamentary elections in Albania on Sunday. https://t.co/o1rBggj5tR
— Alice Taylor (@The_Balkanista) April 25, 2021
To je nekako tako, kot če bi Janez Janša s svojo stranko nastopal in glasoval v Zagrebu ali Beogradu, hrvaški premier Andrej Plenković (s HDZ-jem) oziroma srbski predsednik Aleksandar Vučić (s svojo stranko SNS) pa v Ljubljani.
Ali pa da bi bil slovenski državljan predsednik vlade na Hrvaškem ali v Srbiji.
V Sloveniji dvojni državljan ne more biti niti pripadnik vojske ali policije - na Kosovu pa lahko vodi celo vlado.
Today in Tirana, albinkurti casts his vote early in the morning. Kurti like no other politician, gives us a sense of togetherness, even with this simple act of participation as an citizen in the elections, an act of self-evidentness of the coming (belonging) togegher. pic.twitter.com/G5HLgStca5
— Suzana Starikov (@Intetyst) April 25, 2021
V svoji državi je torej predsednik vlade, v sosednji Albaniji, katere državljan je, pa glasuje in nastopa s svojo stranko.
Bo nekoč predsednik obeh?
Zato ni nenavadno, da mnogi kosovske »države« ne jemljejo resno, saj ostaja le protektorat zveze NATO, dejansko pa deluje kot ozemeljska razširitev Albanije.
Albin Kurti just said why. He wants great Albania. He have to take Kosovo, parts of N. Macedonia and Montenegro. That's the plan from 1980's. They lived great in Serbia, but had to provoke war to acomplish the goal.
— Alex381 (@SasaErceg) March 5, 2021
Vse to jasno kaže tudi na to, da se je cilj intervencije zveze NATO leta 1999 temeljito sfižil.
Celo če so mislili, da zgolj »pomagajo« ustavljati etnične spopade se je na koncu izteklo tako, da so Albanci tako v Albaniji kot na Kosovu dobili veliko, skupno državo, v kateri so manjšine postale še manjše in nepomembnejše manjšine, medtem pa številni dvojni kosovsko-albanski državljani vse bolj brišejo meje med državama.