sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Koliko je vreden suženj? Jasno, – tri petine svobodnega državljana!
ZDA znova pretresajo rasni nemiri.
Marsikdo težko razume, zakaj lahko en sam umor - pa če je še tako grozljiv - sproži tako obsežne upore predvsem temnopoltega prebivalstva v ZDA.
Toda pri tem se je potrebno zavedati, da ima diskriminacija temnopoltih v ZDA zelo dolgo zgodovino in izhaja še iz časov, ko so Združene države Amerike svoj gospodarski razcvet začele tudi ali celo v veliki meri - s suženjskim delom.
For the first time in the history , The lights of the White House went off and The President was taken to the Bunker
— Anonymous (@YourPkAnonymous) June 1, 2020
WELCOME 2020!!!
WE HAVE HISTORY !!#anonymus #BlackLivesMatter pic.twitter.com/R4iaAOu64h#GeorgeFloyd#anonymus
V to so se zapletli celo sami tvorci ameriške ustave, v imenu katere ZDA pogosto natopajo kot svetilnik demokracije v svetu.
Tudi popis prebivalstva v ZDA vsakih 10 let sproža prave politične pretrese, ker je od popisnih rezultatov odvisno število elektorskih glasov v posameznih državah.
S tem so imeli Američani težave že ob prvih popisih.
A je @vladaRS že kaj obsodila nasilje države ZDA nad črnim prebivalstvom? Ali smo poslali kako protestno noto? In če ne , zakaj ne?
— Mitja Lamovšek (@MitjaLamovsek) June 1, 2020
Prvi ameriški popisi so namreč šteli le »ime glave družine« ter »če je bel, tudi starost in spol, raso in sužnje«.
V ameriškem Kongresu so ameriški »očetje naroda« (Hamilton in Madison) ob koncu 18. stoletja resno razpravljali, ali je suženj »oseba ali lastnina.«
Pri določanju elektorskih glasov so se nato odločili za kompromis – vsak suženj je veljal »kot tri petine svobodnega človeka,« glede na število sužnjev določeno v popisu, to pa so zapisali v svojo prvo Ustavo.
Opozorilo: Da janše, hojsi, libertarci in ostali grimsi ploskajo policiji, ki strelja novinarje, pomeni, da bo enako začela početi policija pri nas.
— anarh M (@anarhistM) June 1, 2020
Potrebna sta bila dva ustavna amandmaja, dve reformi in ena vojna, da je bila ta krivica vsaj formalno odpravljena.
V Ameriki se bodo pobili med sabo, čaka jih nova državljanska vojna na rasni osnovi.
— Anton Peinkiher (@AntonPeinkiher) May 29, 2020
Obritoglavi beli policisti pospešeno pobijajo črnce, rasizem je zmeraj hujši. ZDA so nastale v državljanski vojni in v krvi, tako bodo tudi propadle. https://t.co/j581nBA6Gd
Ampak ne povsem, kot kažejo tudi številni policijski umori na etnični ali rasni osnovi v ZDA ter neproporcionalno nasilje represivnih organov proti temnopoltim.
Gledam posnetke iz ZDA in strašljivo spominjajo na kadre v Deklini zgodbi, mislim na flashbacke Amerike, preden postane Gilead.
— Jasmina Držanič (@D_Jasmina) May 31, 2020
Diskriminirani so še vedno tudi v sistemu izobraževanja, zaposlovanja in na številnih drugih področjih, boj za enakopravnost pa zato tudi v ZDA še vedno traja.