REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kolateralna škoda: Ameriška vojska z dronom ubila deset civilistov, od tega sedem otrok, a odgovarjal ne bo nihče

Kolateralna škoda: Ameriška vojska z dronom ubila deset civilistov, od tega sedem otrok, a odgovarjal ne bo nihčePredator: ameriški dron in žrtve. Vir: Twitter

Obdobju »samovoljnega ravnanja ZDA se bliža konec«, ameriško vojsko »čaka dan obračuna«, je po odločitvi ameriške vojske, da ne bo preganjala vojakov, ki so ubili deset civilistov, med njimi sedem otrok, sporočil kitajski zunanji minister.

Kitajski zunanji minister se je ostro odzval na včerajšnje sporočilo Pentagona, da zaradi napada z dronom, v katerem so ameriške sile v Kabulu ubile deset civilistov, od tega sedem otrok – ne bo odgovarjal nihče.

Kitajski zunanji minister Min Wang Webin je obsodil »brutalno vojaško posredovanje« ZDA v Afganistanu, Iraku in Siriji ter ocenil, da »ZDA opravičujejo storilce.«

Kamera drona
Kamera drona. Vir: Twitter

Dan po tem, ko je Pentagon objavil, da noben ameriški vojak ne bo kaznovan zaradi neuspešnega napada z dronom v Kabulu, v katerem je bilo 29. avgusta ubitih 10 civilistov, je kitajsko zunanje ministrstvo to potezo označilo za »nesprejemljivo«.

Obdobju »samovoljnega ravnanja ZDA se bliža konec«, ameriško vojsko »čaka dan obračuna«, je po odločitvi ameriške vojske, da ne bo preganjala vojake, ki so ubili deset civilistov, med njimi sedem otrok, sporočil kitajski zunanji minister.

Webin je tudi pozval mednarodno skupnost, naj preuči vojne zločine ZDA v katerih so bili ubiti civilisti po vsem svetu in jih obsodi.

»Doseganje pravice se lahko zavleče, vendar ne bo zanikano. Obdobja, v katerem so ZDA delovale samovoljno v svetu, pod pretvezo tako imenovane 'demokracije' in 'človekovih pravic', je konec,« je dejal Webin novinarjem.

In dodal, da bo »za ameriško vojsko sčasoma prišel dan obračuna.«

Do odziva je prišlo zatem, ko je ameriški obrambni minister Llyod Austin v ponedeljek dejal, da nobena vojak ZDA ne bo odgovarjal za napad z dronom v Kabulu.

Do odločitve je prišlo po »temeljiti preiskavi« primera.

Vendar je najvišji poveljnik osrednjega poveljstva ZDA, general Frank McKenzie že prej priznal, da je usodni napad »napačno preračunana poteza«, hkrati pa je prevzel »polno odgovornost« za napad.

Tudi ameriška kongresnica lhan Omar je obsodila napad.

Zahtevala je odgovornost za vse, ki so vpleteni v to zavržno dejanje, in popolno preiskavo tega in celotnega programa dronov.

Proti ameriškim vojakom in uradnikom, vpletenim v napad, ki je pobil nedolžne otroke in civiliste ne bo nobenih ukrepov, ker so vodilni v ameriški vojski ugotovili, da ni bil kršen noben zakon in da ni dokazov o neprimernem vedenju ali malomarnosti.

Da bo najbrž prav takšen rezultat preiskave je že novembra potrdil generalni inšpektor letalskih sil ZDA, general Sami Said, ki je vodil preiskavo.

Zaslišali so 29 ljudi, 22 jih je bilo neposredno vpletenih v napad, nato pa so potrdili, da bodo vztrajali pri svoji odločitvi, da nihče ne bo kaznovan.

Ameriška vojska je svojcem, po hudih kritikah, ponudila zgolj odškodnino.

»Ocena, ki je temeljila predvsem na razlagi obveščevalnih podatkov in opazovanem gibanju vozila in potnikov v osemurnem obdobju, je bila žal netočna. V resnici vozilo, potniki in vsebina niso predstavljali tveganja za ameriške sile,« je po poročanju ameriških medijev zapisano v povzetku k sicer zaupnemu poročilu.

Tarča napada je bil 43-letni Zamarai Ahmadi, za katerega pa se je izkazalo, da ni bil povezan s teroristi, ampak je celo delal za ameriško neprofitno organizacijo.

Ameriška vojska je svojcem, po hudih kritikah, ponudila zgolj odškodnino.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek