REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Klic na pomoč? Pentagon obrnil ukrajinsko zastavo »na glavo«, ukrajinski neonacisti pa zažgali - nizozemsko!

Klic na pomoč? Pentagon obrnil ukrajinsko zastavo »na glavo«, ukrajinski neonacisti pa zažgali - nizozemsko!Narobe obrnjena ukrajinska zastava v Pentagonu. Vir: Twitter, posnetek zaslona
To je še ena grafična prispodoba tega, kako 'resno' jemljejo ZDA konflikt na evropskih tleh in kako malo poznajo državo, zaradi katere je celoten NATO vstopil v posredniško vojno v Ukrajini.

Ameriško obrambno ministrstvo si prizadeva v nekakšnem »krožnem dogovoru« čim več držav pripraviti do tega, da bi Ukrajini odstopile in poslale svoje staro sovjetsko orožje, v zameno pa od Pentagona dobile novo.

V zvezi s tem je ameriški obrambni minister Lloyd Austin gostil posebno kontaktno skupino držav za obrambo Ukrajine, ki »podpira oblegano državo.«

Na video-srečanju skupine je sodelovalo približno 44 držav, kar je več kot na prvem srečanju 26. aprila v letalskem oporišču Ramstein v Nemčiji.

Angelo Giuliano, znani italijanski novinar, ki je kritičen do potez Zahoda v zvezi z ukrajinsko vojno, se je na najnovejše snidenje držav, ki pod taktirko Bele hiše in Pentagona podpirajo režim v Kijevu, odzval z besedami: »Če bi gojila Rusija moralni standard ZDA, bi Rusija oborožila in financirala teroristične skupine po vsem svetu, da bi se v imenu Rusije borile proti ZDA. A to se ne bo zgodilo, ker je Rusija civilizirana

Podobno se je odzvalo zunanje ministrstvo Kitajske.

»Za razliko od nekaterih članic Nata Kitajska nikoli ne grozi drugim državam s silo, nikoli ne ustvarja vojaškega zavezništva, nikoli ne izvaža ideologije, nikoli se ne vmešava v notranje zadeve drugih držav in nikoli ne vsiljuje neupravičenega zatiranja tujih podjetij,« je prek Twitterja okrcal politiko Washingtona in NATO pakta Wang Wenbin, govorec kitajskega zunanjega ministrstva.

Ne oziraje se na kritike, je ameriški obrambni minister vztrajal, da zmogljivosti in zaloge, ki jih skupina držav, voljnih, da sledijo ameriško politiko zoper Moskvo, dobavlja Ukrajini, naredijo razliko na bojiščih.

»Vsi smo danes tukaj zaradi izjemne hrabrosti in odpornosti ukrajinskih vojakov in državljanov,« je v uvodnih besedah ​​na virtualnem srečanju dejal ameriški državni sekretar.

Pravilna uporaba ukrajinske zastave
Pravilno izobešena ukrajinska zastava: 26. april, letalsko oporišče Ramstein v Nemčiji. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

»Tri mesece se Ukrajina bori odločno in s taktično iznajdljivostjo proti povsem neizzvani invaziji svoje veliko večje sosede,« je dahnil obrambni minister v administraciji predsednika ZDA Joeja Bidna.

Obešanje zastave narobe je znak protesta zoper neko državo, ali pa gre za 'klic na pomoč.'

Toda nekateri kritiki so ugotovili, da se je zato, da bi »'izrazil resnost razmer v Ukrajini', Pentagon odločil ukrajinsko modro-rumeno zastavo obrniti na glavo

V konferenčni dvorani, iz katere so Američani pozdravljali svoje zaveznice so bile namreč razprostrte ukrajinske zastave tako, da je bila zgoraj rumena, spodaj pa modra barva.

Moralo pa bi biti obratno.

V preteklosti so sicer ameriški uradniki »zadeli« pravilen razpored obeh barv ukrajinske zastave.

Izobešanje zastave »na glavo« je sicer znak bodisi hude stiske bodisi kulturne nevednosti.

Glede na to, da je šlo za dogodek v režiji Pentagona, je večja verjetnost, da gre za ignoranco.

Narobe obrnjena zastava - zoom konferenca Pentagona
Ni jim mar: Narobe obrnjena ukrajinska zastava - zoom konferenca Pentagona. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Sto let so bile obrnjene zastave izkoriščane kot znak stiske.

Dviganje zastave, obrnjene na glavo je bil tudi potencialno prikrit način, s katerim so predvsem mornarji lahko sporočali, da so njihovo ladjo zavzele sovražne sile in da je bila posadka zlorabljena.

Kodeks zastave Združenih držav Amerike navaja, da se zastave nikoli ne sme dvigniti obrnjeno, »razen kot znak hude stiske v primerih izjemne nevarnosti za življenje ali premoženje«.

Obešanje zastave narobe je znak protesta zoper neko državo, ali pa gre za »klic na pomoč.«

Gesta lahko pomeni »nasprotovanje vladi zadevne države ali neodobravanja zunanje politike te države.«

V nekaterih državah se izobešanje zastave 'obrnjene na glavo' šteje celo za kaznivo dejanje.

V nekaterih državah se izobešanje lokalne zastave »obrnjene na glavo« brez utemeljenega razloga šteje celo za kaznivo dejanje.

V drugih državah, na primer na Tajskem ali Japonskem, pa obračanje zastave nima vpliva na njen pomen.

V nekaterih primerih lahko zastava ene države zaradi obračanja spremeni pomen tako, kakor da predstavlja drugo državo - na primer obračanje poljske ali indonezijske zastave, ki sta navpični zrcalni podobi druga druge.

Nedavno se je pripetil še en podoben incident.

Z izobrazbo pothranjeni in maščevalno naravnani ukrajinski neonacisti so želeli javno zažgati rusko zastavo...

V resnici so zažgali - nizozemsko!

V resnici pa so zažgali - nizozemsko!

Je pa sicer napačno izobešanje ukrajinske zastave s strani ameriškega obrambnega ministrstva verjetno še ena grafična prispodoba tega, kako (ne)resno jemljejo ZDA konflikt v Ukrajini.

In kako malo poznajo državo, zaradi katere je celoten NATO dejansko porinjen v posredniško vojno v Ukrajini.

Peking pa zaman opozarja svet, da je »konflikt med Rusijo in Ukrajino močno prizadel Evropo, medtem ko ZDA žanjejo dobičke

Ter da »sankcije niso učinkovit način za reševanje krize, pošiljanje orožja pa ne more zagotoviti miru

Toda Američanom se očitno zdi, da so ob asistenci partnerjev z Zahoda nedotakljivi, kot je razvidno iz Reutersove novice (zgoraj), da so ZDA v bližini grških otokov zasegle iransko ladjo z nafto.

Z drugimi besedami - ukradle iransko nafto.

Tako ZDA v isti sapi skupaj s svojimi zahodnimi podložniki svet prepričujejo tudi, da bodo v Ukrajini - zmagale...

Ali, kot je opozoril že ruski zunanji minister Sergej Lavrov, ko se je obregnil ob visokega predstavnika za zunanjo politiko Evropske unije Josepa Borrella in njegovo izjavo, da bo ta vojna odločena na - bojišču.

Namesto za zeleno mizo.

»Tisti, ki upajo na poraz Rusije 'na bojišču', se verjetno niso dobro učili v šoli in ne vedo, kaj je Rusija,« se je na Borrellovo nespametno izjavo odzval Sergej Lavrov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek