REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kitajske skrivnosti bombardiranja Beograda

Kitajske skrivnosti bombardiranja BeogradaKitajski zunanji minister si ogleduje ruševine kitajskega veleposlaništva v Beogradu, 3. december 2000

Bombardiranje kitajskega veleposlaništva v Beogradu je eden ob najbolj skrivnostnih dogodkov iz leta 1999. Raziskava, ki jo je leta 2013 za Russia Beyond izvedel znani ruski vojaški analitik Dmitrij Litovkin, kaže, da nepričakovani ključ do odgovorov morda leži v okolici Moskve in na obali Južnega kitajskega morja.


Uničenje veleposlaništva Ljudske republike Kitajske med bombardiranjem Beograda je še vedno ena od glavnih ovir v normalizaciji odnosov med Pekingom in Washingtonom. Peking namreč pričakuje uradno opravičilo in kompenzacijo družinam umrlih v zgradbi veleposlaništva, Washington se po drugi strani sklicuje na vojaško naravo cilja in na napako v zemljevidih, ki je privedla do diplomatskega nesporazuma.

Govora je o dogodku 7. maja 1999 v času intenzivnega bombardiranja Beograda. NATO na čelu z ZDA je želel z bombardiranjem popolnoma uničiti sistem poveljevanja in oskrbe vojske ZR Jugoslavije. Ena od manevrirnih raket tipa BGM-109 Tomahawk, izstreljena iz bombnika B-2, pa je namesto vojaškega objekta zadela veleposlaništvo Kitajske. V zgradbi so se takrat nahajali dva novinarja in soproga enega od teh. V napadu so vsi trije umrli.

Bombnik B-2, vir: Wikipedia

Peking je vložil uradni protest. Predstavniki Nata so dejali, da je bil cilj bombardiranja zgradba Zvezne uprave za oskrbo, ki se je nahajala poleg veleposlaništva in je domnevno oskrbovala srbske enote, raketa pa je veleposlaništvo zadela čisto slučajno, ker je oddajala neprekinjen radijski signal. Vojaški strokovnjaki so prisotnost signala interpretirali kot rezultat dela nekakšne poveljniške točke srbske vojske in so zato uničenje tega cilja smatrali za upravičeno.

Nadaljevanje članka si lahko preberete: TUKAJ

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek