REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kitajska kaže mišice, ZDA hitijo oboroževati Tajvan

Kitajska kaže mišice, ZDA hitijo oboroževati TajvanAmeriška vojska na Filipinih. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

ZDA in njihovi zavezniki nameravajo v prihodnjih letih pospešiti pošiljanje orožja Tajvanu, medtem ko kitajska vojska kaže mišice okoli otoka in vadi skupne operacije na morju. Hkrati se Tajpej pripravlja na vojne igre tekom katerih bo simuliral razbijanje kitajskih blokad.

Po podatkih ministrstva za obrambo Tajvana je Kitajska poslala na desetine lovcev, bombnikov in drugih letal, vključno z brezpilotnimi letali, na jug otoka; nekatera od teh letal pa so preletela kanal Bashi, ki ločuje Tajvan od Filipinov, kot spremstvo kitajskih vojnih ladij.

Nekatera letala so prečkala srednjo črto Tajvanske ožine, ki je neuradno tamponsko območje, ki ločuje obe strani, in se tajvanski obali približala na 24 navtičnih milj.

Chieh Chung, vojaški raziskovalec pri Tajvanski fundaciji za nacionalno politiko, je za Reuters povedal, da je izvajanje misij na velike razdalje pomembno za Kitajsko, saj bi bile »glavni način bojevanja« v vsakem konfliktu.

»Peking meni, da je preboj skozi prvo verigo otokov pomemben taktični cilj,« je dejal Chung, pri čemer je imel v mislih otoke, ki se raztezajo od Japonske prek Tajvana, Filipinov in naprej do Bornea.

Kitajsko zunanje ministrstvo je na vprašanje o vajah odgovorilo, da Kitajci ne bodo nikoli omahovali v svojih prizadevanjih in odločenosti, da ohranijo ozemeljsko celovitost Kitajske.

ZDA so sicer najpomembnejši dobavitelj orožja Tajvanu, čeprav je Peking že večkrat zahteval, da se prodaja ameriškega orožja otoku, ki ga Kitajska šteje za svoje ozemlje, prekine.

»Hitrost, s katero mi, torej ZDA ali druge države, pomagamo Tajvanu izboljšati njegove obrambne zmogljivosti, bi se morala v prihodnjih letih povečati,« je dejal general ameriške vojske in načelnik Združenega štaba Oboroženih sil ZDA Mark Milley.

Pravi, da Tajvan potrebuje orožje, kot so sistemi zračne obrambe in tisto, ki lahko cilja na ladje s kopnega.

»Mislim, da je pomembno izboljšati tajvansko vojsko in izboljšati njihove obrambne zmogljivosti,« je dejal ameriški general.

Milley ne skriva, kje je bistvo problema: »Kitajska upa, da bo v naslednjih desetih letih postala 'prevladujoča sila v Aziji' in dosegla cilj prehiteti ZDA v vojaški moči do sredine tega stoletja.«

Kitajska se je ostro odzvala s kritiko na račun ameriškega vojaškega voditelja zaradi obtožb o 'stremenju k regionalni nadmoči'.

Torej da si Peking želi v regiji zamenjati sedanjega hegemona - ZDA - s kitajsko nadvlado.

V resnici pa gre za ohranjanje ameriške nadvlade nad drugimi narodi.

Tajvan se že od lani pritožuje nad zamudami pri dobavi ameriškega orožja, saj so se proizvajalci v ZDA osredotočili na dobave Ukrajini.

General Milley je še dejal, da so odnosi med ZDA in Kitajsko na »zelo nizki ravni« in da so nedavna diplomatska srečanja, vključno s tistim med ameriškim državnim sekretarjem Antonyjem Blinknom in najvišjim kitajskim diplomatom Wang Yijem, pomembna za zmanjšanje možnosti eskalacije.

General Milley je dejal, da ZDA razmišljajo o premestitvi nekaterih ameriških sil v azijsko-pacifiško regijo.

Večina ameriških sil v regiji se zdaj nahaja v severovzhodni Aziji, vključno z 28.500 vojaki v Južni Koreji in 56.000 vojaki na Japonskem.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek