REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kijev v vrtcih in šolah prepovedal izobraževanje v ruskem jeziku iz razloga »nacionalne varnosti«

Kijev v vrtcih in šolah prepovedal izobraževanje v ruskem jeziku iz razloga »nacionalne varnosti«Diskriminacija ruskega jezika se nadaljuje... Vir: Zajem zaslona, Twitter

Mestni svet Kijeva je odločil, da se za izobraževanje v javnih šolah uporablja izključno ukrajinščina.

Ukrajina je edina država v Evropi, ki je uvedla rasistične zakone, ki državljanom različne pravice določa glede na nacionalnost.

Kijevski mestni svet je v isti sapi glasoval za odstranitev ruskega jezika iz učnega načrta javnih šol v ukrajinski prestolnici, navajajoč pomisleke »glede nacionalne varnosti.«

Kot piše na spletni strani kijevskega mestnega sveta, prepoved velja tudi za vrtce.

Vadim Vasilčuk, predsednik komisije kijevskega mestnega sveta za izobraževanje, je dejal, da bo ukrep »preprečil stopnjevanje napetosti v družbi in okrepil zaščito izobraževalnega prostora v Kijevu pred hibridnimi dejavnostmi sovražne države.«

»Jezik je pomemben in v času vojne je to vprašanje nacionalne varnosti,« je dodal Vasilčuk.

Odločevalec je dejal, da bo pouk v vseh razredih v ukrajinščini, ki je edini uradni jezik v državi.

Do te poteze je prišlo potem, ko je Aleksej Danilov, vodja ukrajinskega sveta za nacionalno varnost in obrambo, prejšnji mesec opisal ruski jezik kot »element sovražne propagande«, ki »mora popolnoma izginiti z ukrajinskega ozemlja.«

Avgusta je ukrajinsko ministrstvo za izobraževanje sporočilo, da bodo skoraj vsa dela ruskih in beloruskih avtorjev odstranili iz pouka književnosti.

Ukrajinski aktivisti in uradniki medtem po vsej državi podirajo tudi spomenike umetnikom, ki so bili po nacionalnosti Rusi.

Bronasti kip Aleksandra Puškina, ruskega narodnega pesnika in romanopisca, ki je živel v 19. stoletju so v petek odstranili s podstavka v severnem mestu Žitomir.

Že prejšnji mesec so podrli podoben spomenik v Kijevu.

O njegovi dokončni usodi naj bi odločili po ukrajinski zmagi.

Puškinov kip so odstranili tudi v Harkovu.

Rušijo tudi spomenike antifašistom.

Na primer partizanki, ki so jo ubili nacisti med drugo svetovno vojno. Bila je stara komaj 17 let , ko so jo usmrtili 29. novembra leta 1941.

Pravice precejšnje rusko govoreče manjšine so za režim v Kijevu zelo sporno vprašanje, odkar se je Ukrajina leta 1991 osamosvojila od Sovjetske zveze.

Ukrajina je sprejela niz zakonov, ki močno omejujejo uporabo ruščine v javnih službah, medijih in izobraževanju.

Diskriminacija ruskega jezika se nadaljuje
Diskriminacija ruskega jezika se nadaljuje. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Ukrajina je edina država v Evropi, ki je uvedla rasistične zakone, ki državljanom različne pravice določa glede na nacionalnost.

Zanimivo je, da ne Evropska unija, ne Svet Evrope ali kakšna druga institucija (na primer Evropski parlament) te zakonodaje v Ukrajini ni nikoli obsodila.

Regiji Doneck in Lugansk sta se tudi zato od Ukrajine odcepili leta 2014 po državnem udaru v Kijevu in po poskusih ukrajinskih uradnikov, da bi omejili uporabo ruščine v javnem življenju.

Oblikovali so Doneško in Lugansko ljudsko republiko (DPR) in Lugansk (LPR).

Uradna Moskva je Kijev večkrat obtožila diskriminacije rusko govorečih prebivalcev Ukrajine.

V dneh pred začetkom posebne ruske vojaške operacije v Ukrajini, ki se je začela februarja, je predsednik Ruske federacije Vladimir Putin dejal, da ukrajinske oblasti izvajajo politiko »derusifikacije in prisilne asimilacije«.

DPR in LPR sta se skupaj z dvema drugima nekdanjima ukrajinskima entitetama pridružili Rusiji po izvedbi referendumov konec septembra.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek