REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kdo je plačanec iz soseščine, ki so ga Rusi ujeli v Ukrajini: zbežati je skušal med marinci, a je načrt propadel…

Kdo je plačanec iz soseščine, ki so ga Rusi ujeli v Ukrajini: zbežati je skušal med marinci, a je načrt propadel…Zagrebčan Vjekoslav Prebeg, ki se je za borno plačilo pridružil ukrajinskim plačancem v Donbasu. Vir: Posnetek zaslona, RT

Ujetnik trdi, da je več tujih državljanov dezertiralo, ko se je začela ruska invazija.

Kar niti ne preseneča, glede na plačilo, ki so ga tuji plačanci prejemali od režima v Kijevu

Med njimi je bil tudi zelo hvaljeni ostrostrelec Wali (tvit spodaj), Kanadčan, ki se je še pravočasno izognil, da pade v rusko ujetništvo...

Toda Hrvat Vjekoslav Prebeg ni bil te sreče.

42-letni Zagrebčan je bil pripadnik ukrajinskih marincev, ki so ob neonacističnem bataljonu Azov zasedli položaje v Mariupolu.

Boril se je proti ruski vojski v Mariupolu in je bil ujet, ko se je s soborci poskušal prebiti iz ruskega obroča; za ruske medije je spregovoril o bojih, v katerih je sodeloval, in pojasnil, zakaj je prišel v Ukrajino, da bi se bojeval.

42-letni Prebeg, sicer Zagrebčan, je bil pripadnik ukrajinskih marincev, ki so ob neonacističnem bataljonu Azov zasedli položaje v Mariupolu, preden so ga ujeli ruski vojaki.

Poskusili so pobegniti iz Mariupola, načrt je bil, da prehodijo 260 kilometrov, večinoma ponoči.

»Poskušali smo se izogniti vsakršnemu stiku z ruskim silam,« se je ruskemu novinarju zaupal Prebeg.

Vendar je načrt skupine h kateri se je priključil Hrvat klavrno propadel, ko so naleteli na rusko topniško enoto, ki so se ji strumno predali.

V vrstah ukrajinskih marincev se je borilo več tujcev, med njimi tudi razvpiti Aiden Aslin, bolj znan kot Gundi, britanski državljan, ki se je preden je padel v rusko ujetništvo boril z milico kurdskih ljudskih obrambnih enot v Rojavi na severu Sirije.

Vjekoslav Prebeg razkriva, da je ob začetku ruske invazije 24. februarja več tujih državljanov pobralo šila in kopita ter dezertiralo.

Priznava, da se je ukrajinskim oboroženim silam pridružil že leta 2020, da bi po izteku triletne pogodbe pridobil državljanstvo te države.

Prebeg poudarja, da je to pred dvema letoma zvenelo kot zelo dobra ideja, saj se frontna črta v Donbasu ni premikala in je zato »redko kdaj izstrelil kakšen naboj« iz brzostrelke.

»Želel sem si pridobiti ukrajinsko državljanstvo, ker sem tukaj spoznal žensko, v katero sem se zaljubil. Toda njena mati je bila bolna in zato ni hotela zapustiti Ukrajine,« je Vjekoslav Prebeg novinarju Romanu Kosarovu razložil svojo ljubezensko zgodbo, ki ga je menda gnala, da znova prime orožje v roke in se leta 2020 odpravi na frontno črto, ki je mejila na uporniški proruski osamosvojeni Doneški in Luganski ljudski republiki v Donbasu.

Pred prihodom v Ukrajino je bil pet let pripadnik Hrvaške vojske in je za RT potrdil, da je služil v pehoti, pa tudi da ni sodeloval v drugih konfliktih po svetu.

Toda v Hrvaški vojski ni videl svetle prihodnosti, zato se je odločil kariero nadaljevati kot najemniški vojak v Ukrajini.

Kar se tiče stikov s pripadniki bataljona Azov, trdi, da jih ni velikokrat srečal, saj so bili podrejeni drugemu poveljstvu.

Prebeg: »Slišal sem, da so Azovci fašisti in nacisti. Slišal sem tudi grozljive zgodbe o tem, kaj počnejo civilistom. Osebno nisem bil navzoč, sem pa videl posnetke grozljivih stvari, ki jih počnejo. Gre za strašne zločine.«

»Imeli so ločeno poveljniško linijo, popolnoma ločeno,« je v svoj bran zatrdil Vjekoslav. »Slišal sem, da so Azovci fašisti in nacisti. Slišal sem tudi grozljive zgodbe o tem, kaj počnejo civilistom, ki jim padejo v roke. Slišal sem tudi, da je v njihovih vrstah veliko kriminalcev in odvisnikov od mamil. Osebno nisem bil navzoč, sem pa videl posnetke grozljivih stvari, ki jih Azovci počnejo. Gre za strašne zločine,« je povedal Prebeg.

Hrvat je po ujetju vztrajal, da nikoli več ne bi vzel v roke orožja in da bi se rad pridružil »neki dobrodelni organizaciji« ali Mednarodnemu Rdečemu križu, če bo izpuščen na prostost.

Zdaj se mu je utrnilo spoznanje, da je bila ideja pridobitve ukrajinskega državljanstva s služenjem v vrstah ukrajinskih sil v Donbasu - napačna odločitev.

»Hočem preživeti, želim živeti. V življenju nočem več vzeti orožja v roke. Rad bi še enkrat srečal žensko, ki sem jo spoznal tukaj, v Ukrajini, in morda, da povem po resnici, kaj sem tukaj videl in kako so z menoj ravnali ljudje, ki so me ujeli,« je svojo zgodbo sklenil Prebeg.

Pravi, da z njim dobro ravnajo, da je dobil hrano in potrebno zdravniško pomoč.

Njegova usoda pa ostaja negotova, saj je februarja objavil posnetek kraja v Ukrajini, kjer so takrat potekali boji, češ da Rusi streljajo na civiliste in da na ta način »Rusi prinašajo mir - s streljanjem na civiliste«. Prijateljem na omrežjih je že prej rad poročal, da je živ in ali potekajo spopadi.

Zanimivo je, da Vjekoslav sebe ne vidi kot plačanca, ampak kot najemnika na podlagi pogodbe. Njegova plača je znašala okoli tisoč ameriških dolarjev, mesečno.

V osamosvojeni Doneški ljudski republiki, pod jurisdikcijo katere Vjekoslav spada, ker je bil ujet v Mariupolu - tujce štejejo za plačance.

To pomeni, da mu grozi smrtna kazen.

Nekaj podobnega pa grozi še enemu plačancu iz Hrvaške, ki se je hvalil z ustaškim grbom.

Tudi ta je sedaj v rokah oblasti obeh osamosvojenih republik in njegova usoda ni prav rožnata.

Zagotovo pa mu ne bo mogel pomagati niti hrvaški predsednik Plenković, ki je prav včeraj obiskal Kijev...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek