REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Kakor pogovor slepca z gluhim«: Rusija po odgovorih EU in Velike Britanije dala vedeti, da so »pogovori končani«

»Kakor pogovor slepca z gluhim«: Rusija po odgovorih EU in Velike Britanije dala vedeti, da so »pogovori končani«Zaradi Ukrajine: EU proti Rusiji. Vir: Twitter

Ena od zadnjih možnosti, da ne pride do vojne zaradi Ukrajine počasi ali zagotovo - tone.

V Belorusiji so se začele skupne rusko-beloruske vojaške vaje.

Zadnjo možnost, da se vojni Evropa izogne, bo formalno sicer predstavljalo srečanje nemškega kanclerja Olafa Sholzha in Vladimirja Putina v Moskvi.

Medtem se šest ruskih desantnih ladij približuje Sevastpolu - in ukrajinski obali v Črnem morju.

Toda to srečanje Sholza in Putina bo, to je sedaj že jasno, bolj foto termin kot karkoli drugega.

Ker je pravkar celotna EU poslala »kolektivni« odgovor Rusiji, to seveda pomeni, da možnosti za uspešna pogajanja več ni.

NATO sicer vabi Rusijo na nov krog pogajanj, toda očitno gre le za kupovanje časa.

Razlog za to je preprost – zaradi »politike odprtih vrat« do vstopa Ukrajine v NATO in stališč ZDA, vstopa Ukrajine ni mogoče preprečiti niti z dogovorom z zvezo NATO, niti z dogovorom z Washingtonom.

Tretja pot, ki je bila na voljo, je uresničevanje mirovnih dogovorov iz Minska, toda po instrukcijah ZDA te svoje obveznosti Kijev zavrača.

V Kijevu trdijo, da se ne bodo pogajali z uporniki z vzhoda države, čeprav je to bistvo dogovorov iz Minska.

Tretja pot, ki je bila na voljo, je uresničevanje mirovnih dogovorov iz Minska, toda po instrukcijah ZDA te svoje obveznosti Kijev zavrača. V Kijevu trdijo, da se ne bodo pogajali z uporniki z vzhoda, čeprav je to bistvo dogovorov iz Minska.

Ob tem se Ukrajina čuti okrepljeno zaradi velike vojaške in finančne pomoči s strani EU in ZDA.

Vendar v evropskih državah le na Poljskem (okoli 60 odstotkov) ter v Franciji in Italiji (nad 40 odstotkov) vprašanih meni, da bi Ukrajini morala pomagati njihova država v primeru napada.

Ostali menijo, da bi to morala narediti EU ali zveza NATO.

Najmanj navdušenja nad bojem z Rusi je v Nemčiji in na Finskem, kjer imajo s tem že zgodovinske izkušnje....  

Četrta pot, da se zavaruje mir, bi zato vodila le preko skupine držav znotraj EU, ki bi –, ker je za vstop potrebno soglasje – blokirale vstop Ukrajine.

Vendar bi to morale narediti z obvezujočo enostransko izjavo ali podobnim dokumentom.

Če je še včeraj bilo nekaj upanja, da je to mogoče, pa je danes tega upanja že manj.

Minister za zunanje zadeve Rusije Sergej Lavrov. Vir: Twitter

EU je namreč predala Rusiji kolektivni odgovor na rusko ponudbo glede zagotavljanja evropski varnosti. Odgovor Rusije je bil kratek – sledilo je sporočilo iz Moskve, da »pogovori ne bodo uspeli.«

Stalni predstavnik Rusije pri EU Vladimir Čižov je sprejel direktorico Evropske službe za zunanje delovanje, ki je po naročilu visokega predstavnika EU za zunanje zadeve in varnostno politiko Josepa Borrella ruskemu zunanjemu ministru Sergeju Lavrovu predala skupno pismo.

Lavrov je pismo prejel v imenu »zunanjega ministra« 27 držav članic EU, so sporočili iz ruske misije.

Borrell je ponovil, da »EU poziva Rusijo k deeskalaciji in prenehanju kopičenja vojakov ob mejah in na ozemlju Ukrajine, pa tudi v Belorusiji.«

Lavrov je na novinarski konferenci po pogovorih v ruski prestolnici v četrtek dejal, da je bila izmenjava 'kot bi se gluhi pogovarjali s slepimi.'  Zunanjo ministrico Združenega kraljestva je pustil samo za govornico.

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je že pred tem dejal, da, če bo EU poslala kolektivni odgovor na zahtevo Rusije o nedeljivosti varnosti, »pogovori ne bodo uspeli.«

Članice EU bi se namreč lahko odločile tudi, da zato, ker gre za vprašanje, ki se dotika tudi njihovih vitalnih interesov odgovorijo vsaka zase.

»Slišal sem, da želi EU namesto poštenih odgovorov vsake države napisati zbirni dokument, kjer bodo izravnani vsi odtenki nacionalnih stališč. Prepričan sem, da v tem primeru najin pogovor ne bo uspel. Potem bomo verjetno razmišljali, kako izstopiti iz te situacije,« je poudaril vodja ruske diplomacije.

Tudi pogovori britanske zunanje ministrice Liz Truss in ruskega zunanjega ministra so bili neuspešni.

Lavrov je na novinarski konferenci po pogovorih v ruski prestolnici v četrtek dejal, da je bila izmenjava »kot bi se gluhi pogovarjali s slepimi.«

Dejal je, da evropski diplomati prihajajo na pogovore nepripravljeni in da je šlo za srečanje brez presedana.

Podučil je Trussovo, da so ruske enote na ruskem ozemlju, britanske v baltskih državah pa to - niso.

Skratka, britanske sile v baltskih državah niso - na britanskem ozemlju.

Na koncu je Lavrov zunanjo ministrico Velike Britanije pustil, da ostane sama pred novinarji.

Odšel je in jo pustil samo za govorniškim pultom.

»Nihče ne sliši drug drugega in žal ni bilo slišano nobeno od naših prizadevanj, da bi vse razložili,« je dejal Lavrov.

Spomnimo, minister za zunanje zadeve Rusije Sergej Lavrov je 28. januarja vodjem diplomacije Združenih držav Amerike, Kanade in številnih evropskih držav poslal pismo, v katerem je pojasnil načela nedeljivosti varnosti.

Nato je prosil za odgovor vsako državo posebej.

Dobil je skupinski odgovor –, ki pomeni konec pogovorov.

Ko se v zunanji politiki pogovori končajo pa se običajno, kot je vedel že Clausewitz, nadaljuje »politika z drugimi sredstvi.«

A ne diplomatskimi…

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek