sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Južnoafriška vladajoča stranka izbira naslednika Zume
Člani južnoafriške vladajoče stranke Afriški narodni kongres se danes zbirajo v Johannesburgu na kongresu stranke, na katerem bodo izbirali naslednika predsednika Jacoba Zume, ki se sooča s korupcijskimi obtožbami. Za favorita med sedmimi kandidati veljata poslovnež Cyril Ramaphosa in predsednikova bivša žena Nkosazana Dlamini-Zuma.
Zuma, ki zapušča vrh stranke, ne pa še tudi predsedniškega položaja, naj bi danes nagovoril delegate, ni pa jasno, kdaj točno bo potekalo glasovanje o novem vodji. Ta bo stranko popeljal na volitve leta 2018 najverjetneje tudi postal predsednik države, čeprav je Afriški narodni kongres od časov Nelsona Mandele izgubil precej podpore.
65-letni Cyril Ramaphosa je znan politik, bogat poslovnež, aktivist in sindikalist, ki je bil od leta 2014 namestnik predsednika države. Izkušenj v politiki ne manjka tudi 68-letni Nkosazani Dlamini-Zuma, znani borki proti apartheidu, ki je po letu 1994 zasedala več ministrskih položajev, do nedavnega je bila predsednica Afriške unije.
Dosedanji predsednik se zavzema, da ga nasledi njegova bivša žena, saj to pomeni nadaljevanje dinastije in njegovo zaščito pred obtožbami. "Če zmaga Ramaphosa, pa imata Afriški narodni kongres in država možnost, da spremenita smer," je povedal neodvisni analitik Aubrey Matshiqi.
Zuma je predsednik od leta 2009, a se sooča z vedno več sumi vpletenosti v korupcijske škandale. Med drugim je z državnim denarjem obnovil svojo rezidenco, vpleten pa naj bi bil tudi v sumljive orožarske posle. V tem primeru je tožilstvo leta 2009 pregon opustilo, a je opozicijsko Demokratično zavezništvo na sodišču oktobra letos doseglo obnovitev postopka.
Socialdemokratski Afriški narodni kongres vlada državi vse od padca apartheida leta 1994. Tokratni kongres stranke naj bi trajal do srede.
Tik pred začetkom srečanja je Zuma javnosti sporočil, da bo državljanom zagotovil brezplačno visokošolsko izobraževanje. Šolnine so bile namreč ena najbolj spornih točk njegovega predsedovanja, zaradi česar so protestirali študenti po vsej državi. Državo poleg korupcije pesti tudi naraščajoča brezposelnost, vedno bolj spet prihaja v ospredje rasno razlikovanje.