četrtek, 26. december 2024 leto 29 / št. 361
John Mearsheimer: »ZDA in njeni zavezniki so glavni krivci za vojno v Ukrajni, poslali so jo na pot uničenja!«
Ponovno beremo: prvič objavljeno 11. 07. 2022
Rusija ostaja »najpomembnejša in neposredna grožnja« miru in varnosti vseh držav, zbranih v zahodnem vojaškem zavezništvu (NATO) – to je glavni sklep vrha zavezništva, ki je potekal konec prejšnjega meseca v Madridu.
Besedilo dokumenta, sprejetega ob tej priložnosti, navaja, da evrazjska Rusija uporablja »prisilo, državne udare, agresijo in aneksijo tujih ozemelj«, da bi razširila svoj vpliv.
To se nanaša predvsem na trenutno situacijo v Ukrajini, v kateri predsedniku Volodimirju Zelenskemu članice Evropske unije pod taktirko Washingtona še vedno obljubljajo – »nesebično pomoč«.
NATO is loving Ukraine War. Survey shows vast majority of #EU citizens want Peace, rather than promote a War to punish Russia - But NATO never wants Peace. With US + Russia, we now have 2 factions of Capitalist Imperialism waging War pic.twitter.com/tZ0vnYZ0ak
— Bernard A Kavanagh (@BernardAKavana3) July 10, 2022
Po mnenju generalnega sekretarja Nata Jensa Stoltenberga je »vojaška kampanja ruskega predsednika Vladimirja Putina proti prvi sosedi razbila mir v Evropi in povzročila največjo varnostno krizo na celini po drugi svetovni vojni.«
A vendar vsi ne menijo tako.
Kritiki zveze NATO opozarjajo, da Severnoatlantsko vojaško zavezništvo (NATO) zagotovo ni bilo ustanovljeno 4. aprila 1949, da bi po dveh svetovnih vojnah in skoraj 100 milijonih žrtev zagotovilo nekakšen trajen mir državam in narodom na zahodni polobli.
Kajti v drugi polovici štiridesetih let prejšnjega stoletja tega dela planeta objektivno nihče niti ni mogel ogroziti.
NATO so Američani ustvarili predvsem zato, da bi lahko ameriška vojska ostala dlje časa zasidrana na ozemljih Stare celine, osvojenih v vojni proti Adolfu Hitlerju.
Uradno je bil to »obrambni pakt.«
Toda potem se je NATO iz uradno obrambnega zavezništva z leti prelevil v ofenzivni pakt, željen dokazovanja in lačen novih prostorov. Predvsem pa nafte...
Iz varuha zahodne civilizacije se je spremenil v samooklicanega svetovnega policista.
Where are we now...https://t.co/7hE3OtvLwG#NATO #Russia #USA #Europe #Turkey #YourWorld
— Miscelánea (@miss_elania) July 11, 2022
Začel je z operacijami »izven območja članic« leta 1995 v Bosni in Hercegovini, leta 1999 v ZR Jugoslaviji, ob tem še v Afganistanu, Iraku, Libiji...
S tem je NATO prvi porušil red, vzpostavljen po drugi svetovni vojni z ustanovitvijo OZN in mir v Evropi, vzpostavljen s Helsinško sklepno istino.
Z intervencijo zoper ZRJ in na Kosovu je pomagal pri prvem rušenju mednarodno priznane meje v Evropi.
Toda v Ukrajini je NATO prestopil mejo.
Uradnemu pogledu na NATO in vojno v Ukrajni, ki ga zvesto ponavljajo v vseh državah članicah, se je te dni znova zoperstavil John Mearsheimer, profesor Univerze v Chicagu in verjetno najbolj uveljavljen poznavalec delovanja velkih sil.
Gre za avtorja številnih temeljnih del o mednarodnih odnosih in utemeljitelja teorije ofenzivnega realizma, ki je že pred leti napovedoval, da se bo zgodilo točno to, čemur smo z vojno v Ukrajini danes priče.
NATO in ZDA sta s svojim delovanjem v resnici potrdila to, kar je profesor John Mearsheimer napovedoval v svojih knjigah.
Že leta 2014 je ZDA svetoval, da naj nehajo kopati luknjo, v kateri so že in da naj ne pošiljajo orožja Ukrajini.
Helping Civilians or Promoting War? Where Aid to Ukraine Comes From
— Ignorance, the root and stem of all evil (@ivan_8848) July 11, 2022
It is increasingly evident that the top objective of the United States and its NATO allies is not to see the awful war in Ukraine come to an end through a negotiated settlement as soon as possible. pic.twitter.com/wYMi9JErcK
Opozarjal je, da bo v obratnem primeru Rusija pač uničila Ukrajino.
Vsi so ignorirali njegova svarila.
Na predavanju v Italiji pa je v začetku julija vsem zahodnim politikom – predvsem tistim v ZDA in tudi v državah zaveznicah, kot je Slovenija – postavil ogledalo in odkrito zatrdil, da so prav vse te države – krive za vojno v Ukrajini.
Ni torej kriva Rusija, krivci so ameriški in evropski politiki.
Tudi slovenski.
“History will judge the United States and its allies with abundant harshness for its foolish policy on Ukraine.” pic.twitter.com/wfJxQFRH8Q
— Kim Dotcom (@KimDotcom) June 29, 2022
Vključno z vsemi preteklimi slovenskimi vladami.
In sedanjo, ki z isto politiko širjenja zveze NATO na Ukrajino in Gruzijo še vedno nadaljuje in sporno politiko vneto podpira.
Poglejmo torej, kaj je povedal profesor John Mearsheimer.
»Če sklenemo – konflikt v Ukrajini je kolosalna katastrofa, zaradi katerega se bodo ljudje po vsem svetu iskali njene vzroke. Tisti, ki verjamejo v dejstva in logiko bodo hitro ugotovili, da so ZDA in njeni zavezniki glavni krivci za to polomijo. Odločitev iz aprila 2008, da se Gruzijo in Ukrajino sprejme v NATO je bila usodna za pot, ki je vodila v vojno z Rusijo. Bushova administracija je bila glavni arhitekt te usodne izbire.
Toda administracije Obame, Trumpa in Bidna so še podvojile napore pri izvajanju te politike na vsakem koraku. Ameriški zavezniki pa so ji vdano sledili. Čeprav so ruski voditelj dali povsem jasno vedeti, da bo sprejem Ukrajine v NATO pomenilo prestop najbolj zaslepljujoče med vsemi rdečimi linijami, so ZDA preprosto zavrnile možnost, da gredo nasproti Rusiji glede njenih najbolj resnih varnostnih skrbi. Namesto tega so neumorno nadaljevale s spreminjanjem Ukrajine v zahodno utrdbo na ruskih mejah.
Tragična resnica je, da če NATO ne bi nadaljeval s svojo širitvijo na Ukrajino, danes najverjetneje ne bi bilo vojne v Ukrajini, Krim pa bi bil še naprej del Ukrajine. V bistvu je Washington igral osrednjo vlogo in vodil Ukrajino po poti uničenja. Zgodovina bo ZDA in njihove zaveznike zelo ostro sodila zaradi njihove neumne politike do Ukrajine,« je zatrdil Mearsheimer.
Irish politician Mick Wallace: #NATO's real goal is the defence of a waning US hegemony. pic.twitter.com/aHp5djE1Jg
— Venkatesh Ragupathi (@venkatesh_Ragu) July 11, 2022
V drugem delu govora je opozoril, na možnost uporabe jedrskega orožja v Ukrajini: »Obstaja resna nevarnost, da se bodo ZDA in zavezniki vmešali v vojno, ki so se ji doslej uspeli izogniti. Čeprav smo sedaj dejansko v vojni z Rusijo.
Obstaja tudi možnost, da bi se v Ukrajini uporabilo jedrsko orožje. In to bi lahko privedlo celo do medsebojnega obstreljevanja z jedrski orožjem med Rusijo in ZDA.
Osnovni razlog, da bi do tega lahko prišlo, je dejstvo, da so vložki tako visoki na obeh straneh in da si nobena stran ne more privoščiti, da izgubi.
Kot sem že pojasnil, Putin in njegovi generali menijo, da bi pridružitev Ukrajine Zahodu pomenilo eksistencialno grožnjo Rusiji, ki jo je potrebno odstraniti.
V praksi to pomeni, da Rusija mora zmagati v svoji vojni v Ukrajini. Poraz je nesprejemljiv. Bidnova administracija pa je po drugi strani pojasnila, da njen cilj ni zgolj poraziti Rusijo v Ukrajini, pač pa da z uporabo sankcij naredi kar se le da največjo škodo ruskemu gospodarstvu.
Obrambni minister Lloyd J. Austin je dejal, da je cilj Zahoda, da oslabijo Rusijo do točke, ko ne bo več mogla ponovno napasti Ukrajino. Bidnova administracija torej želi Rusijo vreči iz skupnosti velikih sil. Istočasno je predsednik Joe Biden osebno vojno v Ukrajini označil za genocid, Putina pa obtožil, da je vojni zločinec, ki bi moral končati, citiram, ‘na sodišču za vojne zločine po koncu vojne.’ Takšna retorika seveda ne vodi do pogajanj in h koncu vojne. Kajti le kako se boste pogajali z genocidno državo?,« se je vprašal znani ameriški profesor.
Opozoril pa je tudi, da so ZDA in zavezniki globoko vpleteni v sedanjo vojno že dolga leta.
“There’s a possibility that nuclear weapons might be used in Ukraine and that might lead to a nuclear exchange between Russia and the Unites States … the stakes are so high for both sides and thus neither can afford to lose.” pic.twitter.com/KF3ApO0m1n
— Kim Dotcom (@KimDotcom) June 29, 2022
»NATO je začel vežbati ukrajinsko vojsko leta 2014. Letno so izvežbali 10.000 pripadnikov in to vsako leto v naslednjih osmih letih.
Decembra leta 2017 je Trumpova administracija odločila, da bo Kijevu dala na razpolago defenzivno orožje.
Druge članice zveze NATO so hitro sledile in poslale še več orožja v Ukrajino. Dodatno je ukrajinska vojska sodelovala v vajah sil zveze NATO.
Julija leta 2021 sta Kijev in Washington skupaj gostila operacijo 'Morski veter', ki je vključevala vaje v Črnem morju in sodelovanje 31 držav in je bila usmerjena prav proti Rusiji.
Frankreich hat der Ukraine zwei 155-mm-Caesar-Haubitzen für den Kampf gegen Russland geschenkt. Sie sind jetzt in russischem Besitz . Wurden sie etwa verhökert? https://t.co/q3NCwlk8kW
— Elvira Böhler (@BohlerElvira) July 8, 2022
Dva meseca pozneje, septembra leta 2021 je ukrajinska vojska vodila vajo 'Hitri trizobec 2021', ki je bila po uradnem sporočilu ameriške vojske, citiram, 's strani vojske ZDA v Evropi in Afriki podprta, da bi povečala interoperabilnost med zavezniškimi in partnerskimi državami, da bi dokazali, da so zavezniki pripravljeni odgovoriti na vse izzive'.
Šolanje ukrajinske vojske s strani zveze NATO v dobri meri pojasni, zakaj se je ukrajinska vojska tako dobro odrezala v vojni z Rusijo doslej.
Ne gre za to, da bi bila ruska vojska nesposobna, pač pa je k temu prispevalo dejstvo, da smo izvežbali in opremili te ukrajinske sile in jih spremenili v odlično bojno silo,« je ocenil.
Toda to je bila po njegovi oceni poteza, ki je vodila do vojne.
»Angela Merkel je nedavno pojasnila svoje nasprotovanje vstopu Ukrajine in Gruzije v NATO. V intervjuju je dejala: 'Bila sem povsem prepričana, da Putin ne bo dovolil, da bi se to zgodilo. Iz njegove perspektive bi bilo to enako, kot napoved vojne.’
Pomislite, kaj je povedala Angela Merkel, ki je leta 2008 nasprotovala vstopu Ukrajine in Gruzije v NATO –, da je vedela, da bo vstop Ukrajine pomenil vojno napoved,« je opozoril profesor Mearsheimer.
Res me zanima kako se bo tale tvit postaral...
— MihaK (@MihaK88935902) July 3, 2022
Povsem jasno je zato, da so trditve politikov vseh članic EU in tudi članov nove slovenske vlade o tem, kako je bila vojna v Ukrajini nepričakovana – neutemeljene.
Vsi na Zahodu so že zelo dobro vedeli, kaj se bo zgodilo – a so še naprej potiskali Ukrajino v vojno.
Zato nosijo tudi odgovornost za vojno, ki bo oklestila, to je sedaj že jasno, tudi velik del standarda državljanov Evropske unije.