REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

John Mearsheimer: Mirovna konferenca v Švici je obsojena na propad, mir je mogoč samo pod Putinovimi pogoji

John Mearsheimer: Mirovna konferenca v Švici je obsojena na propad, mir je mogoč samo pod Putinovimi pogojiProfesor John Mearsheimer je prepričan, da je mirovna konferenca v Švici brez sodelovanja Rusije izguba časa, kar lahko ugotovi vsak s trimestnim inteligenčnim kvocientom. Vir: Posnetek zaslona, X

Medtem ko se številne države, med njimi tudi Slovenija pripravljajo na svetovni unikum, neumnost »sui generis«, na kateri seveda ne bo manjkal niti slovenski premier Robert Golob – gre seveda za mirovna pogajanja med Rusijo in Ukrajino v Švici toda brez sodelovanja Moskve! – se po svetu vrstijo komentarji tega očitno že vnaprej zavoženega projekta.

Najbolj neposredno je zadevo komentiral zagovornik realistične teorije mednarodnih odnosov in eden od najboljših poznavalcev politike velikih sil, ameriški profesor John Mearsheimer.

Njegovih pogledov se vsi osrednji mediji (tudi v Sloveniji) seveda na daleč izogibajo, predvsem zato, ker razkrivajo laži in zavajanja, ki so sicer prisotna v večini medijev.

Glede na to, da je profesor John Mearsheimer prepričan, da je mirovna konferenca med Ukrajino in Rusijo brez sodelovanja Rusije izguba časa, kar lahko ugotovi vsak s trimestnim inteligenčnim kvocientom omenjen komentar seveda odpira logično vprašanje: Ali v slovenski vladi res ni nikogar, ki bi imel vsaj trimestni IQ?  

Mearsheimer je prepričan, da je konferenca v Švici izguba časa, ker Zelenski išče fantomski mir.

To ni resno, je Mearsheimer povedal ameriškemu voditelju podcasta Danielu Davisu ta teden. »Če boste imeli pomemben sklop mirovnih pogajanj, kjer boste poskušali rešiti to vojno, se bodo morali Ukrajinci neposredno pogajati z Rusi

»Prva stvar, ki si jo želite zapomniti, je, da ima Putin trimestni IQ in kdorkoli s trimestnim IQ lahko hitro ugotovi, da vse to nima smisla. Zato mislim, da bo Putin verjetno porabil eno, dve ali tri minute za razmišljanje o tem, nato pa se bo preostali čas ukvarjal z resnimi vprašanji, kot je zmaga v vojni.

Ideja, da bo ta mirovna konferenca vplivala na potek tega konflikta med Ukrajino in Rusijo, ni resen argument. To je tista vrsta neumnosti, ki se jih Zahod občasno loti, ker si tako obupano želi najti nekakšen način za zmago v tej vojni.

Toda dejstvo je, da v tem trenutku ni možnosti, da bi zmagali v tej vojni.«

»Putin nikoli ni izrazil zanimanja za osvojitev celotne Ukrajine, še manj za osvojitev drugih držav - to je plod domišljije Zahoda. Gre za stereotipno inflacijo groženj, v čemer so Američani še posebej dobri.

Ne zanima ga iti v Dunkerque; nima interesa, da bi osvojil celotno Ukrajino, in nihče ne more navesti nobenih dokazov, ki kažejo, da ga to zanima, ali kakršnih koli dokazov, da ima vojaške zmogljivosti za to.

Kar poskušamo storiti, je, da ga (Putina) prikažemo kot agresorja, ki ga je treba ustaviti v Ukrajini, ker če ga ne ustavimo v Ukrajini, bo čez nekaj tednov na plažah Dunkerquea.

To je tisto, kar poskušamo storiti.

To ni resen argument.

Ne zanima ga iti v Dunkerque; nima interesa, da bi osvojil celotno Ukrajino, in nihče ne more navesti nobenih dokazov, ki kažejo, da ga to zanima, ali kakršnih koli dokazov, da ima vojaške zmogljivosti za to.

Ključno vprašanje pri tem je, ali lahko zdaj dosežemo nekakšno smiselno rešitev tega konflikta.«

»Če želite doseči smiselni dogovor, potem morate razumeti, da je Putin na voznikovem sedežu in da bo dobil skoraj vse, kar želi.

Putin se ne bo strinjal z nobeno poravnavo, razen če bo v bistvu pod njegovimi pogoji, in to je preprosto dejstvo.

Edino upanje je, da lahko Ukrajina sklene nekakšen dogovor z Zahodom, s katerim bo prepričala Putina, da je Ukrajina zainteresirana za nevtralnost – ne pa da je v Natu.

Prepričan sem, da je Putin pripravljen govoriti o tej možnosti. Prepričan sem, da bi bil pripravljen znova sesti in se pogovoriti z Zelenskim ali prek posrednika. Prepričan sem, da bi to storil.

Toda vprašanje je, ali lahko dobite takšen dogovor?

Putin se ne bo strinjal z nobeno poravnavo, razen če bo v bistvu pod njegovimi pogoji, in to je preprosto dejstvo,« je ocenil John Mearsheimer, profesor mednarodnih odnosov na Univerzi Chichago.

Že od začetka konflikta leta 2022 je Mearsheimer opozarjal, da sta le dve mirovni pobudi dosegli znaten napredek – pogovori s turškim posredovanjem v Istanbulu marca leta 2022 in ločena zakulisna pogajanja, v katerih je posredoval takratni izraelski premier Naftali Bennett.

Po predhodnih pogojih, dogovorjenih v Istanbulu, bi Ukrajina postala nevtralna država z omejeno vojsko v zameno za mednarodna varnostna jamstva.

Vendar pa je takratni britanski premier Boris Johnson po poročanju številnih medijev in priznanju Davida Arahamije, ki je vodil ukrajinsko delegacijo, prepričal Kijev, da se umakne iz pogovorov. Takrat se je pojavila tudi zgodba o domnevnih ruskih zločinih v Buči.

Bennett je tudi trdil, da so vsako možnost za mir leta 2022 torpedirale ZDA in njihovi zavezniki, ki so ukazali Ukrajini, naj »še naprej napada [ruskega predsednika Vladimirja] Putina in blokirali« istanbulski sporazum.

Bennett je tudi trdil, da so vsako možnost za mir leta 2022 torpedirale ZDA in njihovi zavezniki, ki so ukazali Ukrajini, naj »še naprej napada [ruskega predsednika Vladimirja] Putina in blokirali« istanbulski sporazum.

Zelenski bo konferenco ta mesec verjetno izkoristil za promocijo svojega predlaganega časovnega načrta za končanje vojne z Rusijo.

Dokument v desetih točkah zahteva popoln umik ruskih sil z vseh ozemelj, ki jih Ukrajina šteje za svoja, da Moskva plača odškodnino in da se ruski uradniki zagovarjajo pred sodiščem za vojne zločine.

Rusija je načrt zavrnila kot »ločen od realnosti«.

Predsednik Vladimir Putin je prejšnji mesec v pogovoru z novinarji izjavil, da medtem ko je Moskva pripravljena na resne pogovore, namerava Kijev »zbrati čim več držav, vse prepričati, da so najboljši predlog pogoji ukrajinske strani, in nam ga nato poslati v obliki ultimata.«

Glede na to, da je profesor John Mearsheimer prepričan, da je mirovna konferenca med Ukrajino in Rusijo brez sodelovanja Rusije izguba časa, kar lahko ugotovi vsak s trimestnim inteligenčnim kvocientom omenjen komentar seveda odpira logično vprašanje: ali v slovenski vladi res ni nikogar, ki bi imel vsaj trimestni IQ?

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek