REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Jevgenij Prigožin svoje enote PMC Wagner poslal proti Moskvi, FSB ga je obtožila poskusa oboroženega upora

Jevgenij Prigožin svoje enote PMC Wagner poslal proti Moskvi, FSB ga je obtožila poskusa oboroženega uporaVojak Wagnerja. Vir: PMC Wagner, Telegram, posnetek zaslona

Spor med Jevgenijem Prigožinom, voditeljem in lastnikom najemniške skupine Wagner in vrhom ministrstva za obrambo Rusije se je približal vrelišču.

Spor se je te dni zaostril zaradi zahteve ruskega obrambnega ministrstva, da vse najemniške skupine, ki se borijo na fronti, podpišejo sporazum z ministrstvom za obrambo Rusije, ki bi med drugim omogočil tudi socialne ugodnosti za vojake.

Ker pa bi skupini omejil avtonomijo, to vodji Wagnerja že takoj ni bilo všeč, zato je podpis sporazuma zavrnil.

Prigožin, čigar zasebna vojaška skupina Wagner je prejšnji mesec zavzela ukrajinsko mesto Bahmut (danes Artemovsk), že več mesecev odkrito obtožuje ruskega obrambnega ministra Sergeja Šojguja in generala Valerija Gerasimova, da sta nesposobna in da Wagnerju odrekata strelivo in podporo v bojih v Ukrajini.

Spor med Jevgenijem Prigožinom, voditeljem in lastnikom najemniške skupine Wagner in vrhom ministrstva za obrambo Rusije se je približal vrelišču. Gre reas zgolj za upor zaradi izgube avtonomije zasebne skupine ali je v ozadju nekaj več, morda v interesu Zahoda in Ukrajine?

Ruska tajna služba FSB je medtem Prigožina obtožila poskusa državnega udara, tožilec pa naj bi že izdal nalog za njegovo aretacijo.

Prigožin je medtem rusko obrambno ministrstvo obtožil, da je ruska vojska napadla njegove enote.

Kot dokaz je priložil slike domnevnega prizorišča spopadov, kjer pa ni bilo opaziti vojakov.

Kmalu zatem sta se pojavila posnetka dveh generalov, med drugim tudi generala Sergeja Surovikina, ki ga je Prigožin velikokrat hvalil.

Oba ruska generala sta pozvala Prigožina, da preneha s svojimi dejanji, predno bo prepozno – Surovikin tudi z roko na pištoli.

Spor se je sicer začel že ob obleganjem Bahmuta, danes Artemovska, osvobojenega s strani vojakov PMC Wagner, ko se je Prigožin pritoževal, da ni dobil dovolj streliva, čeprav je šlo verjetno za splošno varčevanje s strelivom, ki je bilo nujno za ustvarjanje zalog pred ukrajinsko protiofenzivo.

Prigožin je medtem storil nov korak, s svojimi borci je odšel v Rostov.

Zatrdil je, da je vstopil v poveljstvo – slikal se je tudi z enim od generalov, ki ga je pred tem pozval k spoštovanju ukazov vojske - in zatrdil, da nadzoruje vse vojaške objekte v Rostovu.

V mestu so opazili dva tanka, ki sta se nato obrnila in nekaj oklepnih vozil.

Prigožin je zaradi domnevnih napadov na svojo skupino napovedal maščevanje, pozval k oboroženemu uporu proti ruskemu obrambnemu ministru Sergeju Šojguju in dodal, da so v boju proti ruski vojski pripravljeni iti do konca ter da bodo uničili vsakogar, ki jim bo stal na poti.

Rusko obrambno ministrstvo je zanikalo trditve Prigožina o napadu na njegovo skupino in jih označilo za »informacijsko provokacijo.«

Rusko obrambno ministrstvo je zanikalo trditve Prigožina o napadu na njegovo skupino in jih označilo za informacijsko provokacijo.

V Rostovu je sedež ruskega poveljstva za jug države, od tam tudi nadzirajo vojno v Ukrajini.

V Rostov naj bi ob tem enote Wagnerja vstopile - iz Ukrajine.

V videposnetku, objavljenem na družbenih omrežjih, je Prigožin zahteval, da ruski obrambni minister Šojgu in general Valerij Gerasimov prideta k njemu v Rostov.

»Prišli smo sem, želimo sprejeti načelnika generalštaba in Šojguja,« je v videoposnetku dejal Prigožin. »Če ne prideta, bomo ostali tukaj, blokirali bomo mesto Rostov in se odpravili proti Moskvi

Ob tem je v isti sapi zagotovil, da ne gre za državni udar.

Dodal je: »Tisti, ki so uničili naše fante, ki so uničili življenja več deset tisoč ruskih vojakov, bodo kaznovani. Prosim, da se nihče ne upira ... 25.000 nas je in ugotovili bomo, zakaj se v državi dogaja kaos,« je dejal in posvaril, da bo uničil vse kontrolne točke ali zračne sile, ki se bodo postavile na pot Wagnerju.

Ob popolnem neuspehu ukrajinske protiofenzive mnogi zato v Prigožinovem uporu vidijo poskus državnega udara v interesu Zahoda in Ukrajine, na katerega so čakali že od začetka vojne.

K temu napotujejo tudi javne obtožbe Prigožina, za katerega so tudi tajni ameriški dokumenti, ki so pricurljali iz Pentagona navajali, da naj bi sodeloval z ukrajinsko tajno službo SBU.

Prigožin je med drugim poskusil minimalizirati dejstvo, da so ukrajinske sile 8 let bombardirale Donbas, kar je bil eden od razlogov za začetek vojne. Prigožin je zatrdil, da so se v resnici zgolj obstreljevali med seboj.

Vse povprek je rusko vojaško vodstvo obtoževal tudi za korupcijo, pošiljanje ljudi v smrt in podobno.

Toda to bi lahko bila tudi »dvojna igra« Rusije, so ocenjevali nekateri analitiki. Morda, a ne v interesu Rusije...

Nenavadno je sicer, da vojaki Wagnerja nikjer ne izobešajo svojih zastav, vsi prihodi vojakov v Rostov so potekali mirno in policijske enote so le opazovale dogajanje.

V Rostovu zato ruske varnostne sile izvajajo racije, zaprli so avtocesto proti Moskvi, prebivalce pa pozvali, naj ostanejo doma.

Vse to pa je težko videti kot nekaj, kar bi koristilo Rusiji, zato je verjetneje, da ima spor globoke korenine in da Prigožin morda res igra dvojno igro - a morda ne za Rusijo...

Prigožin je poleg tega namignil, da je v soboto proti Moskvi, ki je od Rostova oddaljena 1200 kilometrov, poslal svoj oboroženi konvoj, da bi strmoglavil vojaško vodstvo in da naj bi rusko vojaško letalstvo dobilo ukaz, da na njegove pripadnike strelja tudi ko vozijo med civilnimi avtomobili, kar je obsodil in pilote pozval, da naj tega nikakor ne počnejo.

Ruski uradniki so povedali, da se konvoj pomika po glavni avtocesti, ki povezuje južni del evropskega dela Rusije, ki meji na Ukrajino, z Moskvo, in opozorili prebivalce, naj se mu izogibajo.

V seriji videposnetkov je Prigožin tudi dejal, da je odločitev ruskega predsednika Vladimirja Putina za napad na Ukrajino temeljila na lažeh, ki so si jih izmislili vojaški vrhovi.

»Vojna je bila potrebna, da bi Šojgu lahko postal maršal, da bi lahko dobil drugo junaško medaljo. Vojna ni bila potrebna za demilitarizacijo ali denacifikacijo Ukrajine,« je dejal Prigožin.

Prigožin je med drugim poskusil minimalizirati dejstvo, da so ukrajinske sile 8 let bombardirale Donbas, kar je bil eden od razlogov za začetek vojne.

Vse to pa je težko videti kot nekaj, kar bi koristilo Rusiji, zato je verjetneje, da ima spor globoke korenine in da Prigožin morda res igra dvojno igro - a morda ne za Rusijo...

Zatrdil je celo, da se je bil ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski po prihodu na oblast pripravljen pogajati z Rusijo.

To bi lahko bil svojevrstni propagandni odgovor na nedavno razkritje Putina, da je Zelenski zavrnil že podpisan sporazum z Rusijo o koncu vojne spomladi leta 2022.

Ruske oblasti so medtem obtožile Prigožina uprizoritve oboroženega upora in zagotovile, da ga bodo kaznovale.

Ruska varnostna služba FSB je potrdila, da je proti Prigožinu sprožila kazenski postopek zaradi oboroženega upora, za katerega je zagrožena zaporna kazen do 20 let.

»Prigožinove izjave so pozivi k začetku oboroženega državljanskega spopada na ruskem ozemlju, njegova dejanja pa so nož v hrbet ruskim vojakom, ki se borijo proti profašističnim ukrajinskim silam,« je na družbenih omrežjih objavila ruska FSB in dodala: »Pozivamo Wagnerjeve borce, naj ne delajo nepopravljivih napak, naj prenehajo z vsemi nasilnimi dejanji proti ruskemu ljudstvu, naj ne izvajajo Prigožinovih zločinskih in izdajalskih ukazov, naj sprejmejo ukrepe za njegovo pridržanje.«

Ruska tiskovna agencija TASS je ob tem navedla tiskovnega predstavnika Kremlja Dmitrija Peskova, ki je dejal, da glavne ruske varnostne službe Putinu »24 ur na dan« poročajo o izpolnjevanju njegovih ukazov in da so bili sprejeti vsi potrebni ukrepi.

Putin je medtem imel tudi televizijski govor.

V Moskvi so prav tako poostrili varnost, je na svojem kanalu Telegram sporočil župan Sergej Sobjanin.

V petek zvečer je bila uporaba interneta omejena, na ulicah pa je bilo videti vojaška vozila.

Skupina Wagner sicer velja za izjemno usposobljeno predvsem za urbano delovanje.

Gre za operacijo ameriške vohunske agencije CIA? Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Skupina Wagner ima tudi svoje težje orožje in specializirane enote. Vendar se po moči – okoli 50.000 vojakov – ne more primerjati s samo rusko vojsko, ki šteje več kot pol milijona vojakov in bo ob nadaljevanju rekrutacije do pomladi narasla na preko milijon vojakov.

Avtoriteto Putina pa spoštuje celo Prigožin, ki sicer kritizira ministre in poveljnike, nikoli pa Vladimirja Putina.

Prav tako je malo verjetno, da bi večina »wagnerjevcev« dvignila orožje nad ruske vojake sredi vojne v Ukrajini, še posebej, če bi dobili jasne ukaze od predsednika Putina.

Avtoriteto Putina pa spoštuje celo Prigožin, ki sicer kritizira ministre in poveljnike, nikoli pa Vladimirja Putina, ki mu je posredno tudi omogočil, da od prodajalca hamburgerjev postane eden od vodilnih tajkunov in lastnik posebne vojaške skupine.

Zato bo na razvoj dogodkov potrebno še počakati…

Medtem je že spregovoril Vladimir Putin in Prigožinova dejanja označil kot izdajo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek