REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Jedrska vojna v Evropi že za božič? Ruski polkovnik pojasnil, kako se bo na pošiljanje F-16 Ukrajini odzvala Rusija

Jedrska vojna v Evropi že za božič? Ruski polkovnik pojasnil, kako se bo na pošiljanje F-16 Ukrajini odzvala RusijaDnevni pregled našega žalostnega napredovanja na poti v Armagedon. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Se bo vojna na evropskem kontinentu prvič v zgodovini spremenila v – jedrsko? Mnogi zanikajo, da se bo to zgodilo, toda hkrati je slišati vse več opozoril, da je to mogoče.

Ameriški predsednik Joe Biden, ki je dolgo časa napovedoval, da bo Rusija napadla Ukrajino, je spomnil, da mu takrat niso verjeli, a da je imel prav.

In da zdaj opozarja tudi, da bi Rusija lahko v Ukrajini uporabila taktično jedrsko orožje…

Toda danes seveda vemo, da so ZDA vedele za »napad« Rusije zato, ker je Washington pred tem sam storil vse, da bi do takega razvoja dogodkov prišlo.

Podobno je sedaj – Bela hiša očitno vleče poteze, ki bodo privedle do jedrskih eksplozij na evropskem kontinentu.

In morda ne zgolj v zahodni Ukrajini, pač pa tudi članicah NATO, ki bi lahko bile tarče napadov.

Na to, da bodo letališča, s katerih bi iz članic NATO bloka lahko vzletala »ukrajinska« letala F-16 legitimna tarča ruskih napadov je nedavno opozoril tudi ruski predsednik Vladimir Putin.

Vojna v Ukrajini je danes sicer vstopila v 482. dan, ukrajinski obrambni minister Aleksej Reznikov pa napoveduje, da bo Ukrajina letala F-16 dobila najkasneje okoli novega leta.

»To bo simbolično. Lansko leto sem za božič in novo leto posnel nagovor Božičku, v katerem sem prosil za pomoč ukrajinskim otrokom, da bi se učili, hodili v šole in vrtce. Božička sem prosil za nekatere stvari: topništvo, granate, tanke itd.,« je dejal Reznikov.

Vendar pa nas dober poznavalec rusko-ameriških odnosov Gilbert Doctorow, ki pozorno spremlja tudi debate v Rusiji opozarja, da bi to lahko bila prelomnica, ki bi res privedla do uporabe jedrskega orožja v Evropi.

Takole pravi Doctorow: »Prejšnji petek, ko sem objavil svoj selektivni zapis dela pogovora s predsednikom Vladimirjem Putinom na vrhu mednarodnega gospodarskega foruma v Sankt Peterburgu, sem izpustil eno pomembno vprašanje: kako se bo Rusija odzvala na pošiljanje 'ukrajinskih' F-16  iz oporišč v državah Nata v vojna območja v Ukrajini?

kako se bo Rusija odzvala na pošiljanje 'ukrajinskih' F-16  iz oporišč v državah Nata v vojna območja v Ukrajini?

V soboto zjutraj sem razmišljal, da bi to napako popravil, ko me je komentar enega bralca prisilil da se odzovem prej. Citiral je italijanski dnevnik La Repubblica, ki je v petek citirala Putina, da bo Rusija v odgovor uničila takšno bazo. V soboto sem odgovoril v komentarjih, da se je ruski predsednik v svojem komentarju dejansko izmikal in rekel le, da bi Rusija lahko uničila tako oporišče, in zdaj to vprašanje upošteva.

Vendar pa včerajšnja večerna izdaja pogovorne oddaje Vladimirja Solovjova kaže, da je bil novinar Republicce bližje resnici kot jaz. Potrpežljivi in razgledani ruski polkovnik v pokoju, ki je pogost gost pogovorne oddaje, je pojasnil, da Kremelj zdaj razmišlja ravno o tem, kaj bi pomenilo uničiti tako Natovo letalsko bazo, ne pa, ali je to potrebno storiti. In verjetno sredstvo bo uporaba taktičnega jedrskega orožja v Ramsteinu ali katerikoli Natovi bazi, ki je vključena. Lahko rečemo, da se Nemčija postavlja v središče kakršnega koli stopnjevanja ukrajinske vojne, če nadaljuje s programom F-16 za Ukrajino.«

»Zakaj toliko hrupa okoli F-16, se boste morda vprašali. Navsezadnje je Putin glasno in jasno povedal, da bo Rusija uničila letala F-16 v zraku, tako kot je uničila tanke Leopard in ameriške oklepne transporterje Bradley, medtem ko je odbijala sedanjo ukrajinsko protiofenzivo.

Učinek takega napada bi lahko bil uničujoč, od tod tudi ruska grožnja letalskim bazam, iz katerih bi poletela takšna letala.

Za boljše razumevanje se moramo dobremu polkovniku še enkrat zahvaliti. Opozoril nas je na pomembno podrobnost, ki je ne boste našli omenjene v The New York Timesu: prva letala F-16, ki naj bi jih dobavili ukrajinskim zračnim silam, so iz Belgije in Danske in so vsa sposobna nositi jedrske bombe, kar pa ni nujna lastnost teh letal.

Ker Rusi ne morejo ugotoviti, kakšno strelivo bodo 'ukrajinski' F-16 dejansko dostavili na vojno območje, morajo domnevati, da nosijo taktične jedrske bombe, namenjene temu, da bodo odvržene na koncentracije vojakov ruske vojske.

Učinek takega napada bi lahko bil uničujoč, od tod tudi ruska grožnja letalskim bazam, iz katerih bi poletela takšna letala.«

»Naslednje pomembno razkritje v oddaji Solovjova je prišlo v zvezi s prvo dostavo taktičnega jedrskega orožja v Minsk, ki jo je zaznamoval obisk Belorusije in intervju z Lukašenkom sovoditeljice informativno-razpravne oddaje Šestdeset minut Olge Skabejeve.

Na vprašanje, kje so shranjene jedrske konice, je beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko odgovoril 'povsod.'

Na njeno vprašanje, kje so shranjene jedrske konice, je Lukašenko odgovoril 'povsod.'

Pomen tega je za nas laike prijazno razvozlal polkovnik v pokoju v oddaji Solovjova: to pomeni kardinalen premik v ruskem ravnanju z taktičnim jedrskim orožjem, ki je bilo doslej ločeno od bojnih glav, shranjenih v osrednjem skladišču, daleč od dostavnih nosilcev in izenačitev z metodo, ki jo uporablja ameriška vojska glede svojega taktičnega jedrskega orožja v Evropi.

Rekel je, da so Američani shranili jedrske bombe tik pod letala, ki naj bi jih uporabili za dostavo.

Sedaj bodo v Belorusiji tudi bojne glave tik ob letalih in raketah Iskander, ki jih bodo nosile. To pomeni, da bo čas za lansiranje odvisen samo od časa za odobritev s strani šefa. In v zvezi s tem je Lukašenko rekel Skabejevi, da mora samo telefonirati Vladimirju Vladimiroviču in odobritev bo takojšnja.

Zakaj tak  mehanizem za sprostitev jedrskega orožja za obrambo Belorusije? Za odgovor na to pojdite v današnji članek v The Financial Timesu o tem, kako Poljska zdaj pripravlja na stotine beloruskih borcev, da gredo čez mejo in strmoglavijo Lukašenka. Na kar lahko rečem samo: Varšava, pozor! Lukašenko je eden drznih in odločnih branilcev svoje države, saj je stal na ulicah s kalašnikovko v rokah, ko so bile v Minsku financirane in promovirane ulične demonstracije z Zahoda, katerih cilj je bil njegov strmoglavljenje.«

»Še ena točka iz oddaje Solovjova, ki zahteva našo pozornost, se nanaša na to, kar dobri polkovnik imenuje ameriški odgovor na pošiljko jedrskega orožja v Belorusijo: Amerika zdaj načrtuje namestitev taktičnega jedrskega orožja v Romuniji in na Poljskem.

Amerika zdaj načrtuje namestitev taktičnega jedrskega orožja v Romuniji in na Poljskem.

Zakaj, se lahko vprašamo, v teh dveh državah? Za to morate samo upoštevati, kaj je Kremelj govoril več kot desetletje o ameriških bazah, postavljenih v obeh državah, ki naj bi hranile protibalistične raketne sisteme, namenjene prestrezanju iranskih raket, izstreljenih na Evropo.

Rusi so vedno ugovarjali, da bi bile te naprave dvonamenske in da bi bile krinka za postavitev jedrsko oboroženih križarskih raket, usmerjenih proti njim.

Zdaj, če ZDA res postavijo takšne rakete v obe državi, se bodo ruske ocene izkazale za upravičene in Washington se bo znova pokazal kot očiten lažnivec na svetovnem prizorišču.«

»Končno nam je polkovnik dal neprecenljiv vpogled še v spremembe v ruskem razmišljanju o taktičnem jedrskem orožju, ki smo jih sicer pogrešali.

S tem zaključujem današnji pregled našega žalostnega napredovanja na poti v Armagedon.

V mislih imam Putinov odgovor na forumu na vprašanje, ali bo Rusija uporabila taktično jedrsko orožje na ukrajinskem gbojišču. Putinov glasen in jasen 'ne' je bil seveda odgovor na predloge Sergeja Karaganova o preventivnih in poučnih jedrskih napadih v njegovem pravkar objavljenem eseju v reviji Russia in Global Affairs. Kot sem poročal, je Putin nadaljeval, da Rusiji ni treba pokazati sile s preventivnim napadom, ker vsi vedo, da ima veliko več taktičnega orožja kot Zahod. In medtem ko so ZDA pozvale k pogovorom o zmanjšanju zalog takšnega orožja, Rusija v takšne pogovore ne bo vstopila in Zahodu pravi, 'jebite se,' če lahko njegovo nesramno pripombo v ruščini prevedem v ustrezno štiričrkovni angleški stavek.

Ta zadnja pripomba je privabila nasmehe na obraze številnih Rusov v občinstvu. A ni šlo le za teatraličnost, pravi dobri polkovnik: Rusija se je namreč z Američani pogovarjala o možnostih zmanjšanja zalog, zdaj pa v kontekstu Natove posredniške vojne nima namena nadaljevati takšnih pogovorov.

S tem zaključujem današnji pregled našega žalostnega napredovanja na poti v Armagedonsklene Doctorow.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek