REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Farsa? »To je dejanje državnega terorizma!« Ostri odzivi po aretaciji beloruskega blogerja

Farsa? »To je dejanje državnega terorizma!« Ostri odzivi po aretaciji beloruskega blogerjaLetalo Ryanair in beloruski bloger Protasevič. Vir: Twitter

V Minsku so po prisilnem pristanku letala aretirali znanega beloruskega opozicijskega aktivista in blogerja Romana Protaseviča.

Pred tem je beloruska vojska prisilila civilno letalo, ki je letelo čez Belorusijo, da je pristalo na beloruskih tleh.

Ryanair je zapisal, da je beloruska kontrola zračnega prometa posadko obvestila »o morebitni varnostni grožnji na krovu« in so jih preusmerili v Minsk, ki naj bi bilo najbližje letališče.

Glede na podatke na spletni strani Flightradar24 je bilo letalo sicer takrat dejansko bližje Vilniusu kot Minsku.

Na dogodek so se med prvimi že odzvali v Litvi, Nemčiji, Avstriji, na Poljskem, v Franciji, EU in še v veliko državah po vsem svetu.

Litovski predsednik Gitanas Nauseda je zahteval takojšnjo izpustitev Protaseviča.

Takojšno pojasnilo glede pristanka letala letalske družbe Rynair in domneve aretacije novinarja je zahteval tudi Berlin.

Prisilni pristanek letala je kritizirala tudi Avstrija. Na letalu so bili tudi avstrijski državljani.

Odzval se je tudi visoki zunanjepolitični predstavnik Evropske unije Josep Borrell, ki je zahteval, da morajo vsi potniki nemudoma nadaljevati pot.

Letalo Ryanaira v Belorusiji  Vir: Twitter
Letalo Ryanaira v Belorusiji. Vir: Twitter

Belorusijo je tudi opozoril, da bo odgovorna za usodo leta, ki je bil preusmerjen v Minsk.

»Beloruska vlada odgovarja za varnost vseh potnikov in letal,« je tvitnil Borrell.

Poljski premier Mateusz Morawiecki je aretacijo Protaseviča označil za »dejanje državnega terorizma«.

Morawiecki je na Twitterju še objavil, da je predsednika Evropskega sveta Charlesa Michela zaprosil, da bi v ponedeljek v Bruslju na ravni EU govorili tudi o »takojšnjih sankcijah proti Belorusiji«.

Dodal je, da aretacija »ne more ostati nekaznovana«.

»Močan in enoten odziv Evropejcev je nujen.«

Dogodek je kot nesprejemljivega obsodila tudi Francija ter pozvala k odločnemu in enotnemu evropskemu odzivu.

Francoski zunanji minister Jean-Yves Le Drian je belorusko preusmeritev letala družbe Ryanair označil za nesprejemljivo. »Močan in enoten odziv Evropejcev je nujen,« je zapisal na Twitterju.

Lovci beloruske vojske so prestregli letalo Rynaira, zaradi česar je letalska družba po poročanju beloruskih medijev zaprosila za dovoljenje za pristanek.

Po nekaterih drugih navedbah je beloruski predsednik Aleksander Lukašenko odredil pristanek letala po obvestilu o bombi na letalu, kar se je kasneje izkazalo za lažno prijavo.

Skupno je bilo na letalu 123 potnikov.

Ryanair je potrdil incident.

Bloger Protasovič  Vir: Twitter
Bloger Protasovič. Vir: Twitter

Posadko na letalu so beloruske oblasti opozorile na morebitni varnostno grožnjo in letalo napotile na letališče v bližini Minska, so sporočili iz letalske družbe. Dodali so, da na letalu niso našli ničesar neprimernega.

Po navedbah beloruske skupine za človekove pravice Vjasna so Protaseviča pridržali takoj po pristanku letala.

»Ryanair je obvestil ustrezne nacionalne in evropske agencije za varnost in varnostne agencije ter se iskreno opravičujemo vsem prizadetim potnikom za to obžalovanja vredno zamudo, ki je bila izven nadzora Ryanaira,« je še zapisano v izjavi.

Po navedbah beloruske skupine za človekove pravice Vjasna so Protaseviča pridržali takoj po pristanku letala.

Nexta, opozicijski informativni kanal, ki ga je ustanovil Protasevič, je prav tako potrdil njegovo pridržanje.

Preusmeritev leta letala Ryanair 23.5.2021  Vir: Guardian
Preusmeritev leta letala Ryanair dne 23. maja 2021. Vir: Guardian, Twitter
Tajna služba KGB je Protaseviča uvrstila na seznam oseb, ki jih obtožujejo terorizma.

Beloruske oblasti Nexto označujejo za skrajno organizacijo. V preteklosti je ta pozivala k množičnim protestom proti Lukašenku, ki so se v Belorusiji začeli po spornih predsedniških volitvah avgusta lani. Poleg tega je tajna služba KGB Protaseviča uvrstila na seznam oseb, ki jih obtožujejo terorizma.

K takojšnji izpustitvi Protaseviča je med drugim pozvala tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

»Nezaslišano in nezakonito ravnanje beloruskega režima bo imelo posledice,« je zapisala Ursula von der Leyen na Twitterju. »Odgovorni za ugrabitev Ryanaira morajo biti kaznovani,« je še poudarila.

Napovedala je, da bodo voditelji EU o ukrepanju razpravljali danes na vrhu v Bruslju.

Potniki, ki so bili skupaj s Protasevičem na letalu, so po pristanku povedali, da je bil videti nervozen, ko so polet preusmerili v Minsk. »Obrnil se je proti ljudem in dejal, da mu grozi smrtna kazen,« je povedala ena od potnic.

Iz litovske državne družbe Lithuanian Airports, ki upravlja letališča, so sporočili, da je bil let preusmerjen zaradi »spora med članom posadke in potniki«.

Sodelavec beloruskega opozicijskega kanala Nexta, ki ga je ustanovil Protasevič, Tadeuš Gičan je pojasnil, da so bili na letu uslužbenci beloruske obveščevalne agencije KGB.

»Ko je letalo vstopilo v beloruski zračni prostor, so uslužbenci KGB začeli spor s posadko Ryanaira, da je na letalu eksplozivna naprava,« je dejal.

Iz litovske državne družbe Lithuanian Airports, ki upravlja letališča, so sporočili, da je bil let preusmerjen zaradi »spora med članom posadke in potniki«.

Zaskrbljenost zaradi prisilnega pristanka Ryanairovega letala v Minsku je izrazil tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel.

»Beloruske oblasti pozivamo k takojšnji izpustitvi letala in vseh potnikov,« je dodal. Pozval je k preiskavi s strani Mednarodne organizacije civilnega letalstva (ICAO).

Ameriški zunanji minister Antony Blinken je zahteval takojšnjo izpustitev 26-letnega beloruskega blogerja, ki sicer živi na Poljskem.

»To šokantno dejanje, ki ga je izvedel Lukašenkov režim, je ogrozilo življenja več kot 120 potnikov, vključno z ameriškimi državljani,« je dodal državni sekretar ZDA.

K izpustitvi vseh potnikov in neodvisni mednarodni preiskavi je na Twitterju pozvalo tudi slovensko zunanje ministrstvo.

ICAO, ki deluje pod okriljem Združenih narodov, je sporočila, da bi lahko bil prisilni pristanek »v nasprotju s Čikaško konvencijo«, ki ščiti suverenost zračnih prostorov držav.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek