petek, 14. februar 2025 leto 30 / št. 045
Farsa? »To je dejanje državnega terorizma!« Ostri odzivi po aretaciji beloruskega blogerja
![Farsa? »To je dejanje državnega terorizma!« Ostri odzivi po aretaciji beloruskega blogerja](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/protasevicryanair.jpg?itok=UxpNuwEP)
V Minsku so po prisilnem pristanku letala aretirali znanega beloruskega opozicijskega aktivista in blogerja Romana Protaseviča.
Pred tem je beloruska vojska prisilila civilno letalo, ki je letelo čez Belorusijo, da je pristalo na beloruskih tleh.
Ryanair je zapisal, da je beloruska kontrola zračnega prometa posadko obvestila »o morebitni varnostni grožnji na krovu« in so jih preusmerili v Minsk, ki naj bi bilo najbližje letališče.
Is this the same EU that was fast asleep when Israel was caught openly committing war crimes against the people of Palestine?
— Just Frank (@bluredfrank) May 23, 2021
Glede na podatke na spletni strani Flightradar24 je bilo letalo sicer takrat dejansko bližje Vilniusu kot Minsku.
Na dogodek so se med prvimi že odzvali v Litvi, Nemčiji, Avstriji, na Poljskem, v Franciji, EU in še v veliko državah po vsem svetu.
Litovski predsednik Gitanas Nauseda je zahteval takojšnjo izpustitev Protaseviča.
A kot je EU prisilila diplomatsko letalo Eva Moralesa k pristanku na Dunaju in niso pustili vzleteti, ker so mislili, da je Snowden na njem?
— Čezvesoljska Zombi cerkev blaženega zvonjenja (@CZCBZ) May 23, 2021
Premislite, preden napišete Twit, ker boste samo nepotrebno izgubljali volivce z lezenjem v anus ZDA & co.
Bonghttps://t.co/tPgmxR3YyP
Takojšno pojasnilo glede pristanka letala letalske družbe Rynair in domneve aretacije novinarja je zahteval tudi Berlin.
Prisilni pristanek letala je kritizirala tudi Avstrija. Na letalu so bili tudi avstrijski državljani.
Odzval se je tudi visoki zunanjepolitični predstavnik Evropske unije Josep Borrell, ki je zahteval, da morajo vsi potniki nemudoma nadaljevati pot.
![Letalo Ryanaira v Belorusiji Vir: Twitter Letalo Ryanaira v Belorusiji Vir: Twitter](https://insajder.com/sites/default/files/ryanair.jpg)
Belorusijo je tudi opozoril, da bo odgovorna za usodo leta, ki je bil preusmerjen v Minsk.
»Beloruska vlada odgovarja za varnost vseh potnikov in letal,« je tvitnil Borrell.
He has upset someone. I wonder if he will end up like Assange or Khashoggi.
— Steve Bain (@SteveBa31582853) May 24, 2021
Poljski premier Mateusz Morawiecki je aretacijo Protaseviča označil za »dejanje državnega terorizma«.
Morawiecki je na Twitterju še objavil, da je predsednika Evropskega sveta Charlesa Michela zaprosil, da bi v ponedeljek v Bruslju na ravni EU govorili tudi o »takojšnjih sankcijah proti Belorusiji«.
Dodal je, da aretacija »ne more ostati nekaznovana«.
A niso nekega znanega novinarja tam v Arabiji zmleli za čufte, pa se v ZDA in EU niti niso preveč razburjali? Kar je dovoljeno prijateljem ni dovoljeno neprijateljem! Nekoč se je temu reklo hinavščina.
— Dd. Hh. (@Stavenskovrhski) May 24, 2021
Dogodek je kot nesprejemljivega obsodila tudi Francija ter pozvala k odločnemu in enotnemu evropskemu odzivu.
Francoski zunanji minister Jean-Yves Le Drian je belorusko preusmeritev letala družbe Ryanair označil za nesprejemljivo. »Močan in enoten odziv Evropejcev je nujen,« je zapisal na Twitterju.
Lovci beloruske vojske so prestregli letalo Rynaira, zaradi česar je letalska družba po poročanju beloruskih medijev zaprosila za dovoljenje za pristanek.
Najprej morajo še Hašodžija poiskati oz. njegove dele in ga obuditi...
— Nik (@noxten) May 23, 2021
Po nekaterih drugih navedbah je beloruski predsednik Aleksander Lukašenko odredil pristanek letala po obvestilu o bombi na letalu, kar se je kasneje izkazalo za lažno prijavo.
Skupno je bilo na letalu 123 potnikov.
Ryanair je potrdil incident.
![Bloger Protasovič Vir: Twitter Bloger Protasovič Vir: Twitter](https://insajder.com/sites/default/files/protasevic.jpg)
Posadko na letalu so beloruske oblasti opozorile na morebitni varnostno grožnjo in letalo napotile na letališče v bližini Minska, so sporočili iz letalske družbe. Dodali so, da na letalu niso našli ničesar neprimernega.
»Ryanair je obvestil ustrezne nacionalne in evropske agencije za varnost in varnostne agencije ter se iskreno opravičujemo vsem prizadetim potnikom za to obžalovanja vredno zamudo, ki je bila izven nadzora Ryanaira,« je še zapisano v izjavi.
Po navedbah beloruske skupine za človekove pravice Vjasna so Protaseviča pridržali takoj po pristanku letala.
Nexta, opozicijski informativni kanal, ki ga je ustanovil Protasevič, je prav tako potrdil njegovo pridržanje.
![Preusmeritev leta letala Ryanair 23.5.2021 Vir: Guardian Preusmeritev leta letala Ryanair 23.5.2021 Vir: Guardian](https://insajder.com/sites/default/files/preusmerjenletpotasevic.jpg)
Beloruske oblasti Nexto označujejo za skrajno organizacijo. V preteklosti je ta pozivala k množičnim protestom proti Lukašenku, ki so se v Belorusiji začeli po spornih predsedniških volitvah avgusta lani. Poleg tega je tajna služba KGB Protaseviča uvrstila na seznam oseb, ki jih obtožujejo terorizma.
K takojšnji izpustitvi Protaseviča je med drugim pozvala tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Swap on Assange?
— Alena S (@AlenaS87082669) May 24, 2021
»Nezaslišano in nezakonito ravnanje beloruskega režima bo imelo posledice,« je zapisala Ursula von der Leyen na Twitterju. »Odgovorni za ugrabitev Ryanaira morajo biti kaznovani,« je še poudarila.
Napovedala je, da bodo voditelji EU o ukrepanju razpravljali danes na vrhu v Bruslju.
Hinavske pizde ste, EU poslanci. Če bi imeli kaj hrbtenice, bi enako ostro in z enakimi ukrepi obsodili ZDA in podelili azil Snowdenu. Pokvarjenci.
— Nik (@noxten) May 23, 2021
Potniki, ki so bili skupaj s Protasevičem na letalu, so po pristanku povedali, da je bil videti nervozen, ko so polet preusmerili v Minsk. »Obrnil se je proti ljudem in dejal, da mu grozi smrtna kazen,« je povedala ena od potnic.
Sodelavec beloruskega opozicijskega kanala Nexta, ki ga je ustanovil Protasevič, Tadeuš Gičan je pojasnil, da so bili na letu uslužbenci beloruske obveščevalne agencije KGB.
»Ko je letalo vstopilo v beloruski zračni prostor, so uslužbenci KGB začeli spor s posadko Ryanaira, da je na letalu eksplozivna naprava,« je dejal.
Iz litovske državne družbe Lithuanian Airports, ki upravlja letališča, so sporočili, da je bil let preusmerjen zaradi »spora med članom posadke in potniki«.
Zaskrbljenost zaradi prisilnega pristanka Ryanairovega letala v Minsku je izrazil tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel.
»Beloruske oblasti pozivamo k takojšnji izpustitvi letala in vseh potnikov,« je dodal. Pozval je k preiskavi s strani Mednarodne organizacije civilnega letalstva (ICAO).
The US rocks. A guy exposes how the government is breaking its own laws, and we blame Russia for giving the guy asylum(as is the law).
— Burt Bobain (@Burt_Bobain) May 24, 2021
Ameriški zunanji minister Antony Blinken je zahteval takojšnjo izpustitev 26-letnega beloruskega blogerja, ki sicer živi na Poljskem.
What about Julian Assange Antony?
— MAGA-Publican (@MAGAPublican) May 24, 2021
What about Assange?
»To šokantno dejanje, ki ga je izvedel Lukašenkov režim, je ogrozilo življenja več kot 120 potnikov, vključno z ameriškimi državljani,« je dodal državni sekretar ZDA.
Every sec of every min of every hour of every day of every month of every year we r all trying 2 find ways 2 Free Assange 24/7 all over the World, I’m sure all sorts of options r on the table in most people’s minds. JULIAN ASSANGE MUST B RELEASED NOW #EnoughIsEnough pic.twitter.com/8wFDVh2sqU
— #YellowRibbons4Assange #YellowArmbands4Assange (@TRUMANHUMAN2020) May 17, 2021
K izpustitvi vseh potnikov in neodvisni mednarodni preiskavi je na Twitterju pozvalo tudi slovensko zunanje ministrstvo.
ZUNANJI MINISTER, ki obsodi le ugrabitev belorus. blogerja Romana, ne pa bičanja savdskega blogerja Badawija, ne Turčije za 120.000 Erdoganovih pol. zapornikov, pa VB oz. Bruslja za večletno ugrabitev J. ASSANGA, je slab, omejen, dvoličen politik, človek. Ni za najvišje funkcije!
— gregor preac (@GPreac) May 24, 2021
ICAO, ki deluje pod okriljem Združenih narodov, je sporočila, da bi lahko bil prisilni pristanek »v nasprotju s Čikaško konvencijo«, ki ščiti suverenost zračnih prostorov držav.