sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Izrael bo zaprl migrantski center in deportiral migrante
Izraelska vlada je danes sprejela odločitev o zaprtju migrantskega centra Holot na jugu države in deportaciji približno 40.000 afriških migrantov, ki so v državo vstopili nezakonito. Premier Benjamin Netanjahu naj bi ob tem podpisal mednarodni sporazum, po katerem bodo migrante, večinoma iz Eritreje in Sudana, deportirali v Ruando in Ugando.
Ministri so načrt o zaprtju migrantskega centra soglasno podprli in migrantom določili trimesečni rok, da zapustijo državo. V nasprotnem primeru jih čaka zaporna kazen. "Tisti, ki so se vtihotapili v državo, bodo lahko izbirali med zaporom ali tem, da zapustijo državo," je dejal minister za javno varnost Gilad Erdan.
Po zadnjih podatkih s 30. junija naj bi bilo v Izraeli 38.043 migrantov, od tega 27,494 Eritrejcev in 7869 Sudancev. Njihova prisotnost v Tel Avivu naj bi bila razlog za nezadovoljstvo lokalnega prebivalstva, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Netanjahu je pred današnjim glasovanjem dejal, da po gradnji ograje na izraelsko-egiptovski meji in deportaciji 20.000 afriških migrantov, vstopajo v tretjo fazo, tj. "pospešeno odstranjevanje".
Ministrom je Netanjahu zaupal, da deportacijo migrantov brez njihovega soglasja omogoča mednarodni sporazum, ki ga je sam sklenil. "Zdaj bomo lahko zaprli migrantski center in velike vsote denarja namenili preiskovalcem in deportaciji več ljudi," je dejal izraelski premier.
Migrantski center Holot lahko gosti do 1200 migrantov in omogoča, da ga migranti čez dan zapustijo in delajo. Erdan je ob tem dejal, da je center postal hotel za tiste, ki so se vtihotapili, plačujejo pa ga davkoplačevalci". Center po njegovih besedah ne spodbuja, da migranti državo zapustijo in jo letno stane 58 milijonov evrov.
Izrael naj bi sicer prepoznal, da se Eritrejci in Sudanci ne morejo vrniti v svojo domovino, zato je sklenil sporazum z Ruando in Ugando, ki sta se strinjali, da bosta migrante sprejeli, še navaja AFP.
Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa pa je odločitev Izraela naletela na neodobravanje nekaterih organizacij za varstvo človekovih pravic v Izraelu. Te menijo, da se Izrael izmika mednarodnim obveznostim pri varstvu prosilcev za azil.