REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Izgubili znanje: Ameriški Raytheon najema upokojence za ponovno izdelavo protiletalskih raket Stinger

Izgubili znanje: Ameriški Raytheon najema upokojence za ponovno izdelavo protiletalskih raket StingerTrenutno zaposleni pri proizvajalcu orožja ne vedo, kako narediti lanserje iz obdobja Hladne vojne. Ameriški proizvajalec vojaške opreme Raytheon je »izgubil znanje«, potrebno za izdelavo protizračnih raket Stinger, in zato ponovno zaposluje svoje upokojence. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Trenutno zaposleni pri ameriškem proizvajalcu orožja ne vedo, kako narediti lanserje iz obdobja Hladne vojne.

Ameriški proizvajalec vojaške opreme Raytheon je »izgubil znanje«, potrebno za izdelavo protiletalskih raket Stinger, in ponovno zaposluje upokojene zaposlene, da ponovno zaženejo proizvodnjo teh protiletalskih raket, je v nedavnem intervjuju dejal predsednik podjetja.

Ker je proizvodnja teh raket ustavljena že od leta 2003, se Raytheon sedaj zelo trudi izpolniti zahteve Ukrajine. Rakete so namenjene za boj proti nizko letečim letalom, ki jih zadenejo s pomočjo iskanja toplote njihovih motorjev.

»Stingerja niso izdelovali 20 let in kar naenkrat je v prvih 48 urah [konflikta v Ukrajini] postal zvezda predstave in vsi jih hočejo več,« je dejal Wes Kremer, predsednik Raytheonovega oddelka za rakete v pogovoru za Defense One.

Raytheon je leta 1978 začel izdelovati raketne lansirnike FIM-92 Stinger, ki se izstreljujejo z ramena, ki so temeljili na zasnovi General Dynamicsa.

Nazaj smo pripeljali upokojene zaposlene, ki so stari 70 let ... da bi naše nove zaposlene naučili, kako dejansko izdelati Stingerja.

Proizvodnja se je končala leta 2003, zadnji Stingerji pa so bili Pentagonu dostavljeni naslednje leto.

Rakete Stinger so bile med prvim ameriškim orožjem, poslanim v Ukrajino po začetku ruske posebne vojaške operacije februarja lani.

Več kot 1700 Stingerjev je bilo od takrat vzetih iz ameriških zalog in poslanih v Kijev, kar predstavlja več kot 13-letno proizvodnjo, je decembra dejal izvršni direktor Raytheona Greg Hayes.

Pentagon je prejšnje poletje sklenil pogodbo z Raytheonom v vrednosti 624 milijonov dolarjev in naročil še 1700 Stingerjev za dobavo do leta 2026.

Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Vendar je Kremer za Defense One povedal, da bo trajalo 30 mesecev, preden bodo prve rakete začele prihajati s proizvodne linije, saj sedanji zaposleni v podjetju ne vedo, kako jih narediti.

Iz skladišč vlečemo testno opremo in z nje odpihujemo pajkove mreže.

»Nazaj smo pripeljali upokojene zaposlene, ki so stari 70 let ... da bi naše nove zaposlene naučili, kako dejansko izdelati Stingerja,« je priznal.

»Iz skladišč vlečemo testno opremo in z nje odpihujemo pajkove mreže,« je dodal Wes Kremer, predsednik Raytheonovega oddelka za rakete v pogovoru za Defense One.

Hayes pa je lani opozoril, da so številne elektronske komponente, ki se uporabljajo v Stingerju, zdaj že zastarele.

Kremer je poudaril, da podjetje »preoblikuje kartice z vezji [in] spreminja nekatere komponente«, da bi rešilo to težavo.

In dodal, da ta proces (priprav na zagon proizvodnje Stingerjev) »traja dolgo časa.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek