petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Iz EU in ZDA svarila Kosovu, če ne bo sodelovalo s sodiščem za vojne zločine
Vodilne članice EU in ZDA so posvarile Kosovo pred resnimi posledicami, če ne bo sodelovalo s posebnim sodiščem za vojne zločine na Kosovu v Haagu. Sodišče, pristojno za zločine, ki naj bi jih med konfliktom v letih 1998-1999 zagrešili pripadniki Osvobodilne vojske Kosova, je začelo delovati lani in naj bi kmalu objavilo prve obtožnice.
"Pozivamo vse kosovske voditelje, naj se izrečejo proti tej pobudi in pošteno obvestijo kosovske državljane o resnih negativnih posledicah, tudi za vključevanje Kosova v mednarodne in evroatlantske povezave, če bo Kosovo nadaljevalo po tej poti," so v skupni izjavi zapisale Francija, Nemčija, Italija, Velika Britanija in ZDA.
Vladajoče Zavezništvo za prihodnost Kosova (AAK) premierja Ramusha Haradinaja je poskušalo decembra lani razveljaviti zakon iz leta 2015, ki je podlaga za sodelovanje Kosova s sodiščem v Haagu. AAK v skupščini za svoj predlog ni dobil dovolj podpore, a se EU in ZDA bojijo, da bo ta mesec poskusil še enkrat.
Njegov brat Daut Haradinaj, ki je poslanec v kosovskem parlamentu, je ta teden dejal, da bodo prve aretacije za posebno sodišče aktivirale bivše pripadnike OVK, ki bodo sprožili nasilen upor.
V polemiko o sodišču se je vključil tudi kosovski predsednik Hashim Thaci. Decembra lani je pomilostil pet moških, ki so prestajali zaporno kazen zaradi umora družine Hamzeja Hajre, s čimer naj bi se mu maščevali, ker je bil pripadnik policije srbskih oblasti na Kosovu.
Dauta Haradinaja in Thacija, ki sta bila poveljnika OVK, naj bi po prepričanju mnogih oba doletela obtožnica sodišča v Haagu.
Ramush Haradinaj nasprotuje tudi ustanovitvi skupnosti občin z večinskim srbskim prebivalstvom, o čemer sta se Priština in Beograd dogovorila leta 2015 v okviru dialoga pod okriljem EU. Njegova stranka prav tako zavrača ratifikacijo sporazuma o meji s Črno goro, češ da bo Kosovo z njim izgubilo 8000 hektarov ozemlja.