REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Iraški Kurdi množično na volišča

Iraški Kurdi množično na voliščaPKK poleg oboroženega odpora deluje tudi na miroljuben način / Foto vir: Wikimedia.org

Iraški Kurdi se množično udeležujejo današnjega referenduma o neodvisnosti iraškega Kurdistana. Predvsem v Erbilu so se dolge vrste začele nabirati že kmalu po odprtju volišč. Volišča bodo odprta od 8. ure po lokalnem času (7. po srednjeevropskem) do predvidoma 18. ure (17. po srednjeevropskem). Po podatkih volilne komisije v Erbilu ima pravico glasovanja 5,6 milijona volilnih upravičencev. Svoj glas je že oddal kurdski predsednik Masud Barzani. Volil je v tradicionalni vojaški uniformi kurdskih pešmerg in ponosno pokazal počrnjen prst pred kamerami kot dokaz, da je oddal svoj glas.

Proti tudi Varnostni svet ZN

 Turške oblasti so v soboto napovedale "varnostni" in "gospodarski" odziv na referendum, ki bo za njih "prazen in ničen". Pri tem niso izključili niti možnosti "čezmejne operacije za zavarovanje nacionalne varnosti".

Referendum poteka tako v Kurdistanu kot tudi na območjih, ki so v središču spora med oblastmi v Bagdadu in Erbilu, med drugim v z nafto bogati pokrajini Kirkuk. Bagdad referendumu, ki sicer ni pravno zavezujoč, ostro nasprotuje. Iraški premier Haider al Abadi je v nedeljo ponovil, da referenduma ne bodo priznali in da bodo sprejeli vse potrebne ukrepe, da zaščitijo ozemeljsko celovitost in enotnost Iraka. Barzani sicer poudarja, da referendum ne bo vodil v takojšnjo razglasitev neodvisnosti, temveč v začetek resnih pogovorov z oblastmi v Bagdadu. Proti referendumu se je sicer izrekel tudi Varnostni svet ZN, predvsem pa mu ostro nasprotujeta Turčija in Iran, ki imata številčno kurdsko skupnost za svojih ozemljih. Po mnenju Ankare in Teherana bi referendum lahko okrepil separatistične težnje na njihovih domačih tleh. Turške oblasti so v soboto napovedale "varnostni" in "gospodarski" odziv na referendum, ki bo za njih "prazen in ničen". Pri tem niso izključili niti možnosti "čezmejne operacije za zavarovanje nacionalne varnosti".

Iran je v nedeljo na območju ob meji z iraškim Kurdistanom začel vojaške vaje, na prošnjo Bagdada pa tudi prepovedal vse lete v Kurdistan in iz njega. Danes je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP zaprl tudi kopenske meje z iraškim Kurdistanom, tudi to na prošnjo vlade v Bagdadu. Mediji so poročali, da se je za zaprtje meje z Irakom odločila tudi Turčija, vendar je turški minister za carino Bulent Tufenkci danes to zanikal. So pa na meji vzpostavili okrepljene varnostne ukrepe.

Turške oblasti so pozvale turške državljane, naj zapustijo mesta v iraškem Kurdistanu zaradi varnostnih razlogov, povezanih z referendumom.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek