REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Igramo rusko ruleto s človeštvom: znanstveniki opozarjajo, da je svet samo »dve minuti od apokalipse«

Igramo rusko ruleto s človeštvom: znanstveniki opozarjajo, da je svet samo »dve minuti od apokalipse«Ura apokalipse, vir: YouTube

Tako imenovana Ura apokalipse, ki simbolizira prihod apokalipse oziroma opozarja na nevarnost uničenja sveta, ostaja na le dve minuti do polnoči, so sporočili znanstveniki, ki vsako leto v Londonu in Washingtonu istočasno prilagajajo urna kazalca glede na svetovne dogodke.

Kot so povedali, kazalec, ki kaže minute, ostaja na le dve minuti do 12 ure, predvsem zaradi nevarnosti jedrske vojne, podnebnih sprememb in širjenja lažnih novic, ki vplivajo na slabitev demokracije.

Na številčnici ure je prikazan čas v »minutah do polnoči«, kjer polnoč predstavlja »pogubno uničenje«.

Ura se je to leto ustavila na le dve minuti do polnoči tako kot je bilo tudi leta 1953, ko so ZDA in Sovjetska zveza testirali hidrogensko bombo, opozarjajo strokovnjaki v poročilu Biltena jedrskih znanstvenikov (Bulletin of Atomic Scientists - BSA).

BSA opozarja, da smo na tem, da »normaliziramo zelo nevaren svet«.

Minutni kazalec je to leto ostal sicer na istem mestu kot lani, vendar to še zdaleč ni znak stabilnosti, je opozorila predsednica BSA Rachel Bronson.

Kot je poudarila, je svet vstopil v fazo, ki jo znanstveniki imenujejo »novo nenormalno obdobje«.

Nekdanji guverner Kalifornije Jerry Brown, tudi član BSA, meni, da svetovni voditelji ne delajo dovolj, da bi zmanjšali tveganje jedrske vojne.

»Igramo rusko ruleto s človeštvom. Zaslepljenost in neumnost politikov ter njihovih svetovalcev je resnično šokantna glede na nevarnost, ki preži na človeštvo zaradi morebitne jedrske katastrofe. Mi smo kot potniki ladje Titanik. Ne vidimo ledene gore, ki nam stoji na poti, ampak uživamo v dobri hrani in glasbi«, je sklenil Brown.

Omenjeni dogodek, ki se odvija v začetku vsakega koledarskega leta, omogoča znanstvenikom, da pokažejo, kako so zaskrbljeni za usodo človeštva.

Smo kot potniki na Titaniku - ne vidimo ledene gore, ampak uživamo v dobri hrani in glasbi.

Odštevanje na »uri apokalipse« se je začelo leta 1947 s strani znanstvenikov iz Chicaga, ki so delali na projektu Manhattan, v katerem je bila izdelana prva atomska bomba. »Uro apokalipse« so zasnovali zato, da bi opozarjali svet na nevarnost, ki nam grozi zaradi jedrskega orožja.

Uro »Sodnega dne« so si omislili in oblikovali ameriški strokovnjaki, zbrani okoli odbora BSA, a kolikor sta kazalca na njej bližje polnoči, to je večja nevarnost, v kateri se svet nahaja.

Do sedaj je bila največja nevarnost zaznana v petdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja.

Znanstveniki premikajo veliki kazalec naprej ali nazaj, odvisno od trenutnih političnih in drugih pomembnih razmer v svetu.

Do sedaj je bila največja nevarnost zaznana v petdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je bila ura nastavljena prav tako na le dve minuti do polnoči, a najmanjša nevarnost pa je bila sredi leta 1991, ko je bilo na tej namišljeni uri, ki nam kaže kaka nas usoda čaka – nastavljeno na dokaj varnih 17 minut do polnoči.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek