REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Hujši od kuge: Zakaj Krištof Kolumb ni bil heroj, kot so nas učili v šolah in zakaj po svetu rušijo spomenike kolonizatorjev

Hujši od kuge: Zakaj Krištof Kolumb ni bil heroj, kot so nas učili v šolah in zakaj po svetu rušijo spomenike kolonizatorjevKrištof Kolumb

Uboj temnopoltega Georga Floyda v ZDA je po vsem svetu sprožil demonstracije, v katerih ljudje zahtevajo tudi odstranitev simbolov neenakosti, represije in diskriminacije.

Precej kipov ljudi, ki so zagovarjali suženjstvo in podjarmjanje drugih narodov pa še vedno stoji po vsem svetu.

In to sproža upore množic. 

Ob tem se nakateri komentatorji in politiki, zlasti na desnici, zgražajo tudi zato, ker so na udaru demonstrantov tudi zgodovinske osebnosti, za katere so menili, da je njihova zgodovinska vloga - nesporna.

Še posebej so bili predvsem v ZDA desničarji zgroženi tudi zato, ker so demonstranti poleg generalov in vojakov konfederacijske vojske v ZDA, ki je branila suženjstvo, s podstavkov sneli tudi nekatere druge, na prvi pogled »neproblematične« zgodovinske osebnosti.

Kolumb je bil namreč tudi precej nasilen kolonizator, ki je domorodcem prinesel neizmerno trpljenje.

Eden od njih je Krištof Kolumb, ki je  - vsaj za večji del Evrope  - odkril Ameriko. Na pot je odšel s tremi ladjami. To so bile Niña, Pinta in Santa Maria. To je splošno znano.

Toda Krištof Kolumb dejansko ni bil tako velik heroj, kot se običajno prikazuje v učbenikih.

Res je leta 1492 preplul ocean in odkril »Novi svet«, za katerega je najprej mislil, da je Indija, vsakega oktobra pa imajo v ZDA zato celo festival, posvečen njegovemu odkritju.

Toda Leif Erikssonin in Vikingi so za Ameriko vedeli že pet stoletij pred tem.

Posebno problematičen pa je bil odnos Krištofa Kolumba do domačinov. Kolumb je bil namreč tudi precej nasilen kolonizator, ki je staroselcem prinesel neizmerno trpljenje.

Prav zato so številna mesta v ZDA »Kolumbov dan« že nadomestila z »Dnevom prvih prebivalcev« oziroma dnevom staroselcev.

Ni dvoma, da je plovba Krištofa Kolumba imela nesporno velik zgodovinski vpliv ter začela z obdobjem raziskovanja Atlantika, trgovine in je sčasoma omogočila tudi kolonizacijo Evropejcev.

Ko je Kolumb odkril »Indijance« jih je skupaj s svojimi možmi veliko zasužnjil ter jih obravnaval na ekstremno nasilen in brutalen način.

Bili so prisiljeni delati za dobiček svojih novih gospodarjev, na tisoče »Indijancev« pa je poslal v Španijo, kjer so jih prodali.

Veliko jih je v krutih razmerah umrlo na poti.

Staroselci, ki niso bili prodani v suženjstvo, so bili prisiljeni iskati zlato v rudnikih in delati na plantažah.

Ko je bil guverner tega, kar je zdaj Dominikanska republika, je dal Kolumb ubiti številne domorodce, ki so se uprli njegovi brutalnosti.

Da bi preprečil nadaljnji upor, je Kolumb ukazal, da naj z mrtvimi trupli staroselcev paradirajo po ulicah.

Ob tem so kolonizatorji s seboj prinesli nove bolezni, zoper katere domorodci niso bili imuni, na primer črne koze, ošpice in gripo.

Da bi preprečil nadaljnji upor, je Kolumb ukazal, da naj z mrtvimi trupli staroselcev paradirajo po ulicah.

V populaciji Taino je bilo leta 1492 okoli 250.000 staroselcev, toda leta 1517 jih je preživelo samo še 14.000.

Po ocenah nekaterih zgodovinarjev so evropski kolonizatorji v »Novem svetu« povzročili smrt okoli 90 odstotkov domačinov, kar pomeni, da so bili za domorodce bolj smrtonosni kot je bila kuga ali »črna smrt« v srednjeveški Evropi.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek