REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Hrvaški predsednik Milanović: »Dodik je naš partner v BiH!«

Hrvaški predsednik Milanović: »Dodik je naš partner v BiH!«Milorad Dodik in Zoran Milanović. Vir: Twitter

Od konca vojne v BiH se je večina težav v tej državi reševala z dekreti tujih političnih nameščencev, in sodbami tujih sodnikov, v zadnjem času pa je to precej težje.

Po starem orodju discipliniranja predvsem Srbov je posegla tudi administracija ameriškega predsednika Joeja Bidna. Udarila je s sankcijami po Miloradu Dodiku, ki je zaradi njegove vse bolj samostojne politike Republike Srbske trn v peti tistih, ki si želijo državljansko, v resnici pa BiH, v kateri bi prevladovali – Bošnjaki.

Pomoč Miloradu Dodiku, vodilnemu politiku bosanskih Srbov pa v zadnjem času prihaja iz nepričakovanih smeri.

Na primer – iz Hrvaške.

Republika Srbska, torej Dodik, je naš partner v teh pretresih. Kdo tega ne razume, ali ne razume, ali je pokvarjen.

Srbski član predsedstva BiH Milorad Dodik je hrvaški partner v Bosni in Hercegovini in problema preglasovanja Hrvatov s strani Bošnjakov ni mogoče rešiti brez Srbov v BiH, je včeraj začudenim novinarjem povedal hrvaški predsednik Zoran Milanović.

»Republika Srbska, torej Dodik, je naš partner v teh pretresih. Kdo tega ne razume, ali ne razume, ali je pokvarjen«, je na Pantovčaku poudaril Milanović.

Kot je dodal Milanović, je Dodik legitimni predstavnik srbskega naroda in Republike Srbske v državi BiH, ki jo spoštujejo in jo bodo spoštovali.

»Ne vidimo, da srbska politika povzroča težave Hrvatom. Brez Srbov v Bosni in Hercegovini tega problema ne bomo rešili, če nam je mar za to - in meni je mar. Nekaterim očitno ni,« je zaskrbljeno dejal Milanović in se pri tem skliceval na zahtevo predstavnikov Hrvatov v BiH in Zagrebu po spremembi volilnega zakona BiH.

Republika Srbska in BiH ter Brčko  Vir: Wikipedia
Republika Srbska (rdeče) in Federacija BiH (rumeno) ter kanton Brčko. Vir: Wikipedia

S spremembo volilnega zakona BiH želijo preprečiti bošnjaško preglasovanje maloštevilnih Hrvatov na volitvah za hrvaškega člana predsedstva BiH in predstavnike Doma narodov.

Milanović je ob nedavnem srečanju predsednika SDA Bakirja Izetbegovića s hrvaškim premierjem Andrejem Plenkovićem ocenil, da je to »Izetbegovićeva nepoštena politika.«

»Ista zgodba kot prej. 'Mi in Hrvati - Srbi pa so tuji dejavnik'«, se je tej politiki posmehnil Milanović in ponovil, da bi hrvaška diplomacija morala ustaviti sprejemanje sklepov Sveta EU o BiH, ki izrecno ne omenjajo pravic konstitutivnih narodov.

Milanović je ocenil, da bi hrvaška diplomacija morala ustaviti sprejemanje sklepov Sveta EU o BiH, ki izrecno ne omenjajo pravic konstitutivnih narodov.

Medtem na Republiko Srbsko pritiska tudi Srbija.

Srbski član predsedstva BiH Milorad Dodik je namreč dejal, da se bodo predstavniki Republike Srbske vrnili v institucije BiH-a, ko bodo odpravljeni razlogi za njihovo odločitev, da pri delu teh institucij ne sodelujejo.

Spomnil je, da so jih zapustili po lanski uvedbi prepovedi zanikanja genocida v Srebrenici.

Institucije Republike Srbske obsojajo storjen množičen poboj kot hud zločin, ne pristajajo pa, da je bil to res genocid, kot je presodilo sodišče ICTY.

Na novinarski konferenci v Banjaluki je Dodik v ponedeljek zatrdil, da bodo v skladu z odločitvami parlamenta Republike Srbske njeni predstavniki še naprej sodelovali pri delu predsedstva, sveta ministrov in parlamenta BiH-a, ko bodo presodili, da je to v interesu te srbske entitete.

To bodo po njegovih besedah delali, dokler ne bo rešeno vprašanje omenjenega vsiljenega zakona nekdanjega visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH-u Valentina Inzka.

Zoran Milanović in Andrej Plenković. Vir: Twitter

Potem ko se je prejšnji petek sešel s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem, ki ga je pozval k vrnitvi predstavnikov Republike Srbske v institucije BiH-a, je Dodik še dejal, da bodo skušali najti načine za odpravo razlogov, zaradi katerih ne sodelujejo v teh institucijah in da bodo o tem govorili v prihodnjih dneh z vsemi akterji, tudi opozicijo.

»Ni mala stvar, ko te predsednik Srbije prosi, da naj se vrnemo v institucije,« je dodal.

S spremembami volilne zakonodaje želijo Srbi in Hrvati v BiH preprečiti bošnjaško preglasovanje maloštevilnih Hrvatov na volitvah za hrvaškega člana predsedstva BiH in predstavnike Doma narodov.

Govoril je tudi o sankcijah, ki so jih ZDA uvedle proti njemu zaradi ogrožanja stabilnosti BiH-a in regije tudi zaradi napovedi umika Republike Srbske iz niza osrednjih državnih institucij.

ZDA je obtožil, da so na strani Bošnjakov.

Posebnega odposlanca ZDA za Zahodni Balkan Gabriela Escobarja pa je obtožil, da »ima potencial, da lahko ukaže likvidacijo«.

Kritiziral je tudi samooklicanega »visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH« Christiana Schmidta.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek