REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Hipokrizija: Von der Leynovi polna usta »zelenega dogovora«, rada pa potuje s potratnimi zasebnimi letali

Hipokrizija: Von der Leynovi polna usta »zelenega dogovora«, rada pa potuje s potratnimi zasebnimi letaliPotratna von der Leynova v Glasgowu. Vir: EK, Twitter

Na vrhu o podnebnih spremembah v Glasgowu politiki pogosto govorijo eno, delajo pa nekaj drugega.

To velja tudi za predsednika najmočnejše države sveta in predsednico Evropske komisije.

Ameriški predsednik Joe Biden na primer obljublja vodstvo ZDA na področju zmanjševanja emisij, hkrati pa se je s svojo veliko kolono vozil, v kateri je bilo kar 85 vozil do Glasgowa prevažal iz 45 kilometrov oddaljenega Edinburgha. Tako ekološko je izgledalo njegovo potovanje:

Pred tem je s svojo kolono vozil osrečil Rim.

Evropska komisija pa je morala zagovarjati svojo predsednico Ursulo von der Leyen, ki uporablja zasebna letala, medtem ko je na podnebnem vrhu OZN COP26 v Glasgowu promovirala vozila, ki manj onesnažujejo okolje, in Zeleni dogovor razglasila za prednostno nalogo svojega mandata.

V dneh, ko v Glasgowu poteka prelomna podnebna konferenca ZN COP26, se je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen znašla pod plazom kritik zaradi ravnanj, ki vse prej kot prispevajo k boju proti podnebnim spremembam.

Britanski Telegraph je namreč objavil informacijo, da se je predsednica Komisije tudi na krajše službene poti večkrat odpravila s privatnim letalom.

Ker privatna letala povprečno proizvedejo veliko več izpustov od komercialnih, voditeljici ene od osrednjih institucij Evropske unije očitajo dvoličnost.

Polet med avstrijsko in slovaško prestolnico, ki ju ločuje približno 70 kilometrov, je trajal le 19 minut.

Evropska unija se namreč predstavlja kot vodilna akterka v boju proti podnebnim spremembam in se je zavezala, da bo do leta 2050 dosegla podnebno nevtralnost.

Največ kritik je v medijih in na družbenih omrežjih poželo to, da je Ursula von der Leyen s privatnim letalom prepotovala pot med Dunajem in Bratislavo.

Polet med avstrijsko in slovaško prestolnico, ki ju ločuje približno 70 kilometrov, je trajal le 19 minut (pot z javnim prevozom pa medtem traja le dobro uro).

Generalni sekretar Evropske zveze davkoplačevalcev Michael Jäger je to označil za »ekološki greh.«

Odkar je decembra 2019 prevzela vodenje Komisije, je Ursula von der Leyen po Telegraphovih navedbah na več kot polovico uradnih obiskov odpotovala s privatnim letalom.

Natančneje - za kar 18 od 34 poletov je zase in svoje sodelavce najela zasebna letala.

Na COP26 je po navedbah Komisije pripotovala z letalom na biogorivo.

Ob tem so evropski komisarji s privatnim letalom – med drugim – skupaj z von der Leynovo dvakrat potovali tudi med Brusljem in Strasbourgom.

Ta polet traja le 31 minut.

»Odnosi z voditelji držav in vlad so zelo pomembni in vendarle zahtevajo nekaj več kot le stike prek Zooma kar pomeni tudi uporabo najetih letal za nekatera potovanja, je dejal tiskovni predstavnik Komisije Eric Mamer.

Poleg tega so zaradi pandemije komercialni leti manj dostopni kot vlaki, je pojasnil tiskovni predstavnik EK Eric Mamer.

Za kar 18 od 34 poletov je zase in svoje sodelavce najela zasebna letala. 

Komisija poudarja, da letalska družba, pri kateri je bilo zasebno letalo za polet na Škotsko najeto, »kompenzira emisije ogljikovega dioksida« s potovanja von der Leynove.

Bruselj razmišlja tudi o tem, kako bi bolj izkoristil lete na biogoriva, kot pa je bil let, ki je von der Leynovo odpeljal v Glasgow na COP26.

Tudi britanski premier Boris Johnson je bil v začetku tega tedna tarča kritik, ko se je iz Glasgowa v London vrnil z letalom, ki onesnažuje ozračje veliko bolj kot vlak.

Njegov tiskovni predstavnik je opozoril, da je gorivo, ki ga uporablja uradni vladni Airbus, »trajnostno« in da so bile emisije ogljika »izravnane.«

In ko se vse to dogaja slovenski minister za okolje in prostor Andrej Vizjak, potem ko je netrajnostno že pokuril veliko goriva za obisk Glasgowa in za vrnitev v domovino – doma pojasnjuje svoja dejanja iz leta 2007...

Namesto da bi se v Glasgowu okoljski minister v Janševi vladi ukvarjal - s podnebnim problemi.

To pa je morda od vsega skupaj za okolje, predvsem v Sloveniji - še najbolj škodljivo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek