REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Hiperzvočne rakete niso neustavljive«? ZDA mrzlično iščejo rešitev za nevarno orožje Rusije in Kitajske

»Hiperzvočne rakete niso neustavljive«? ZDA mrzlično iščejo rešitev za nevarno orožje Rusije in KitajskeRuske Strazh patruljne podmornice bodo oborožene s hiperzvočnimi raketami Cirkon. Vir: Twitter

V zadnjih mesecih se je veliko govorilo o futurističnem hipersoničnem (hiperzvočnem) orožju prihodnosti, ki so ga razvile Kitajska in Rusija in ima zmogljivost jedrskega orožja, je hitrejše od naboja, močnejše od balističnega izstrelka in se lahko izogne zemeljskim senzorjem ameriške protiraketne obrambe z eno samo potezo…

Toda dejstvo, da hipesonično orožje potuje petkrat hitreje od hitrosti zvoka, je lahko njegova slabost in tveganje za neuspeh, ker bodo morale hipersonične rakete skozi turbulenten zrak in se tudi segreti na več kot 2000 stopinj Celzija, hkrati pa bodo izgubljale energijo med izvajanjem manevrov tekom leta.

Zaradi tega je dovoljena meja za napako precej majhna; en nepričakovan delček zraka lahko poškoduje ogrodje rakete.

Strokovnjaki menijo, da bi divja vožnja izstreljenih hiperzvočnih raket »po neravnini« (bumpy ride) lahko dala ameriškemu obrambnemu ministrstvu boljšo priložnost, da sestreli superorožje Moskve in Pekinga, ki bi se našlo na muhi Pentagonovega arzenala.

Tak sklep izhaja iz novega poročila Centra za strateške in mednarodne študije (CSIS) washingtonskega možganskega trusta, poroča Foreign Policy.

Poročilo prihaja v času, ko Washington in London stopnjujeta napovedi o vojni na vzhodu Evrope, kot kulminacijo ukrajinske krize.

CSIS zato poziva administracijo Joeja Bidna, naj pripravi nov obrambni priročnik, ki bo presegel omejitve Pentagonovega sistema protiraketne obrambe in uvedel nove obrambne prijeme, kot na primer uporabo letal, ki bi razprišila kovinske delčke v smeri prihajajoče hiperzvočne rakete ali pa bi se uporabili mikrovalovni signali zoper manevrirne rakete ali drone, da bi na ta način scvrla notranja vezja ruskih (ali kitajskih) hiperzvočnih raket.

Pentagon upa, da bi 'kreativne rešitve' nove ameriške obrambe lahko hudo obremenile proračun tako Pekinga kot Moskve ter omajale njuno potrpežljivost pri razvoju hiperzvočne tehnike.

»V odsotnosti učinkovitih blažilnih ukrepov, bi motnje v hiperzvočnem pretočnem polju lahko privedle do postopnega poslabšanje zmogljivosti ali celo uničenja misije hiperzvočne rakete, skratka, pripeljalo bi do njenega katastrofalnega neuspeha. Električne, optične, toplotne ali elektromagnetne motnje zaradi sistemov z usmerjeno energijo lahko poudarijo omejitve zasnove hiperzvočnega orožja,« sta v poročilu, objavljenem prejšnji teden, zapisala strokovnjaka za protiraketno obrambo Tom Karako in Masao Dahlgren.

Strokovnjaka predvidevata, da bi takšne, kreativne rešitve ameriške obrambe lahko hudo obremenile proračun tako Pekinga kot Moskve ter omajale njuno zagretost in potrpežljivost pri razvoju hiperzvočne tehnike.

Zaradi ranljivosti orožja med letom ga je težko učinkovito uporabljati, zato bi se ga lahko naredilo tudi bolj dovzetnega za bolj raznoliko obrambo, menijo v Pentagonu.

Avtorji poročila so skeptični do dragih laserjev kot obrambnih mehanizmov, hkrati pa poudarjajo prednosti mikrovalovnega orožja, ki bi se lahko izkazalo za posebno težavno tako za Kitajsko kot Rusijo pri razvoju hiperzvočnega orožja.

Sevanje velike moči bi lahko prodrlo skozi antene, kar bi ogrozilo prepletene radarske sisteme za vodenje in navigacijo na krovu, saj bi motilo pot leta.

Karako in Dahlgren priporočata tudi, da Pentagon začenja kreativno tehtati uporabo eksplodirajočih drobcev ali elektromagnetnega spektra, da bi se ZDA lahko Kitajski in Rusiji postavile po robu.

Vse kaže, da so poročila CSIS padla na plodna tla v Pentagonu. Pregled vojaških arzenalov jedrske in protiraketne obrambe, ki ga pripravlja ameriško obrambno ministrstvo, bi moral biti objavljen v prihodnjih tednih in že zdaj nakazuje, da so v Pentagonu začeli ustvarjalno razmišljati o tem, kako ubiti hiperzvočno orožje, v katerega razvoju sta Kitajska in Rusija pustila ZDA daleč za seboj.

Na vse večji zaostanek ZDA, ki se - kot opozarjajo medijska poročila - intenzivno pripravlja na vojno z obema nasprotnima velesilama, Kitajsko in Rusijo -  sta opozorila dva kitajska preizkusa hiperzvočne rakete lani, ki je obkrožila svet in sprožila alarm v Pentagonu ter pri zaveznikih v zvezi NATO.

Ameriško obrambno ministrstvo je nato pohitelo s protiukrepi, ki bi lahko ustavili takšno orožje, vendar poročilo CSIS poudarja, da nobena od predlaganih asimetričnih rešitev verjetno ne bo srebrna krogla, ker bi morala biti obramba podprta s sistemom senzorjev in okrepljeno obrambno industrijsko bazo.

Čeprav Pentagon že zdaj z zemeljskimi senzorji lahko zazna izstrelitev hiperzvočnega orožja, ne more slediti raketam, saj letijo pod obzorjem opazovanja sistemov za odkrivanje.

»Razvoj in vzpostavitev takšne obrambe bosta zelo zahtevni, vendar ne nemogoči,« poudarja poročilo CSIS.

In v isti sapi sklene: »Hiperzvočne rakete niso neustavljive!«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek