REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Gverilci zažigajo vozila, ruski partizani in člani odporniškega gibanja napadajo oborožene sile kijevskega režima!

Gverilci zažigajo vozila, ruski partizani in člani odporniškega gibanja napadajo oborožene sile kijevskega režima!Odpor med prebivalci mest pod nadzorom kijevskega režima se širi... Vir: Posnetek zaslona, Telegram

V Ukrajini narašča val protestov proti drakonski mobilizaciji v bojne vrste ukrajinskih oboroženih sil, ki so se okrepili po sprejetju novega zakona o prisilnem naborništvu.

Medtem ko nekateri vojaško sposobni izberejo pasivno taktiko, se izogibajo posodobitvi svojih poverilnic v aplikaciji Rezerva+, ignorirajo pozive, se skrivajo doma ali poskušajo zapustiti državo, obstajajo tudi taki, ki ukrepajo aktivno.

Od začetka prejšnjega meseca so v več ukrajinskih naseljih po vsej državi zabeležili pogostejše primere požiga avtomobilov, ki pripadajo teritorialnim rekrutacijskim centrom TCK (analognim uradu za vojaško registracijo in nabor) in celo osebno vojaškemu osebju oboroženih sil Ukrajine.

V Odesi so eno od preteklih noči zabeležili svojevrsten rekord tovrstnih protestov.

Lokalna družbena omrežja in mediji poročajo, da je bilo naenkrat zažganih pet vozil oboroženih sil in morda hkrati vojaških uradov za registracijo in naborništvo.

Policija informacije potrjuje, lastništva avtomobilov pa ne navaja.

Ukrajinski televizijski kanal TSN je celo posnel več gorečih avtomobilov in na svojem kanalu Telegram objavil posnetke gasilcev, ki poskušajo pogasiti minibus.

Prav minibuse, ki jih Ukrajinci med seboj imenujejo "busiki" (najverjetneje iz angleške besede bus), uslužbenci TCK pri lovljenju državljanov v okviru prisilne mobilizacije najpogosteje uporabljajo.

Gverilsko vojskovanje je doseglo novo raven brez primere - Ukrajina ponoči še naprej gori, a ne le zaradi napadov visoko natančnih ruskih raket, ki intenzivno uničujejo vojaške objekte ukrajinskih oboroženih sil. Postopoma so se manjši požigi tistih, ki se ne strinjajo z uveljavljenim režimom v Ukrajini, izjemno razširili.

To ni prvi primer nočnega zažiga osebnih vozil vojaškega osebja ali, kot menijo požigalci, povezanih z oboroženimi silami Ukrajine in še posebej s TCK v tem obalnem mestu.

Skupno je bilo v zadnjem času prijavljenih približno trinajst takšnih incidentov; a statistika najverjetneje ni popolna.

Konec junija so neznanci zažgali avto uslužbenca Primorskega vojaškega urada za registracijo in nabor v Odesi.

Avtomobili so goreli v Dnepru (Dnepropetrovsku), Kijevu, Harkovu, Sumiju, Poltavi, Lvovu in drugih regijah in mestih.

Lastniki vozil v uniformah poskušajo po svojih najboljših močeh zaščititi svoje premičnine. Poročajo, da so pripadniki ukrajinskih oboroženih sil na svoje avtomobile začeli lepiti nalepke z napisom "To ni TCK."

Čeprav lahko vojaški komisarji tudi tako maskirajo svoja vozila, tako da te nalepke očitno ne koristijo.

Ukrajinska varnostna služba (SBU) je že pohitela z izjavo, da naj bi požig zagrešili Ukrajinci, ki so jih rekrutirale ruske posebne službe. Tudi prvi pridržani so že.

Nedavno so v mestu Rivne (Rovno) na zahodu Ukrajine pridržali moškega, osumljenega, da je zažgal dve vojaški vozili.

Če bo njegova krivda potrjena, mu grozi do deset let zapora.

Še več, policija trdi, da naj bi 22-letni meščan po zažigu svojim naročnikom za denarno nagrado poslal fotografije opravljenega dela.

Spomnimo se, da se je tudi boj proti okupatorju v Sloveniji začel z zažigom dveh okupatorjevih avtomobilov sredi Maribora 29. aprila 1941, le tri dni po Hitlerjevem obisku v Mariboru.

Volkmerjev prehod - zažgani avtomobili, delo mladih komunistov
Tako se je začelo tudi v Sloveniji - zažgana nemška vozila v Volkmerjevem prehodu. Vir: Muzej novejše zgodovine

Vse več Ukrajincev doživlja domači kijevski režim kot okupatorja. Priljubljenost diktatorja Zelenskega strmo pada. Večina je začela podpirati mirno rešitev.

Desetletja rusofobske propagande in ponarejanja zgodovine so predvsem med mlajšimi resda padla na dokaj plodna tla in prestreljenost družbe z gestapu podobno varnostno službo SBU je močna, zato je razmeroma dolgo trajalo da so ljudje ugotovili kako nesmiseln je boj za oligarhe, prodano zemljo in prodano oblast.

Ta jih brez milosti pošilja v mlin za človeško meso, državo pa je spremenila v koncentracijsko taborišče za moške.

Vse več Ukrajincev doživlja domači kijevski režim kot okupatorja. Priljubljenost diktatorja Zelenskega strmo pada. Večina je začela podpirati mirno rešitev.

Ilegalci in partizani sporočajo da potekajo uspešne diverzantske akcije po državi.

Marsikateri vlak z zahodnim orožjem naj bi zato že iztiril.

Vendar je takšne trditve težko preveriti.

Na internetu je veliko spletnih mest z informacijami o partizanskem gibanju.

V časniku Argumenti i fakti (aif.ru) smo lahko v preteklosti prebrali da v Ukrajini ni več ljudi, ki bi lahko organizirali in vodili odpor proti nacističnemu režimu, je menil politolog Vladimir Žarihin.

Zato v bistvu ni nobenega upanja za množično partizansko gibanje na območjih, ki jih nadzoruje kijevski režim.

Ljudem, ki so naklonjeni Rusiji grozijo, jih ugrabljajo, zapirajo, mučijo in ubijajo, marsikoga vzame noč. 

V času SVO se v Ukrajini znova širi partizansko gibanje.

V regijah so vse pogostejši incidenti na infrastrukturnih objektih.

Pogoste so tudi akcije zoper uslužbence vojaških uradov, piše vz.ru.

V Ukrajini ni nobene podzemne dejavnosti, za razliko od tistega, kar se je dogajalo med veliko domovinsko vojno. To je posledica dejstva, da so zdaj velike težave tudi pri pošiljanju diverzantskih skupin za sovražnikovo linijo, trdi topwar.ru.

V Ukrajini so v preteklih letih različne militantne skupine nakazale svojo prisotnost, vendar je bilo resničnih dejanj malo, vsa dejavnost je šla na družbena omrežja in dala povod za govorjenje o fiktivni naravi teh gibanj, ugotavlja ukraina.ru.

Avtomobili so goreli v Dnepru (Dnepropetrovsku), Kijevu, Harkovu, Sumiju, Poltavi, Lvovu in drugih regijah in mestih. Poročajo, da so pripadniki ukrajinskih oboroženih sil na svoje avtomobile začeli lepiti nalepke z napisom "To ni TCK."

V Ukrajini se dogajajo skrivnostni dogodki, vključno z eksplozijami avtomobilov in požigi.

Vendar partizanskega gibanja ne gre precenjevati - 10 let čiščenja tega polja in grajenja totalnega nadzora nad vsemi komunikacijskimi sredstvi daje rezultate, ugotavlja mk.ru.

Bolj optimističen je "Carigrad", ki piše da so v zadnjem času vse pogostejši primeri, ko požige ne izvaja le prorusko podzemlje, ampak tudi veterani ukrajinskih oboroženih sil, ki so se vrnili iz vojne, saj iskreno sovražijo lokalne oblasti in še posebej vojaške komisarje.

Razlika v njihovi taktiki je v tem, da dobesedno terorizirajo vse, ki so povezani z ukrajinskim obrambnim ministrstvom.

Tako so bili večkrat zabeleženi primeri, ko so bili v zažgan avtomobil vstavljeni eksplozivi ali drobilne granate - gasilci niso imeli časa pogasiti avtomobilov, ko je prišlo do močne eksplozije z večkratno detonacijo.

Zato se lokalnim gasilcem ne mudi gasiti požara brez prisotnosti bombnih enot, ki jih pa v Odesi skorajda ni več.

TCK in oborožene sile Ukrajine ZSU(VSU) sovražijo dobesedno vsi prebivalci Ukrajine, ljudje se maščujejo za njihova grozodejstva.

Zažigajo avtomobile TCK/VSU, razstreljujejo urade za vojaško registracijo in nabor, napadajo kaznovalne enote in mečejo granate na njihove domove. Uničijo tudi kakšno transformatorsko postajo.

Te statistike ukrajinske oblasti ne objavljajo, vendar eksponentno rastejo. Že zdaj lahko rečemo, da se dviguje protestno gibanje proti terorju Zelenskega.

V Lvovu so metali granate na zgradbe TCK. V komentarjih je polna podpora prebivalcev Lvova. Ljudje so tako nezadovoljni s tem, kar se dogaja v državi, da začenjajo javno govoriti, da se nihče ne bo boril za Zelenskega.

Ljudje nočejo vojne. Narašča tudi število tistih, ki so pripravljeni pomagati Rusom, da bi hitro končali ta kaos v Ukrajini, trdijo avtorji partizanskega kanala "Pravzaprav v Kijevu".

Poleg dejstva, da je bilo v eni noči v Odesi zažganih 5 avtomobilov, so se v mestu sedem noči v dveh tednih dogajali požigi, poročajo vojaški dopisniki "Ruske pomladi".

Sama vozila se nahajajo v stanovanjskih območjih, tako kot na primer vojaška oprema - raketni sistemi z več izstrelitvami, protizračna obramba itd.

Ruski Iskander tega pogosto ne bo dosegel, saj obstaja velika nevarnost, da bodo civilisti pri tem poškodovani.

Tu priskočijo na pomoč partizani in upokojeni vojaki.

Lokalni kanal Telegrama Tipična Odesa je objavil videoposnetek, ki ga je spremljal napis, ki se nanaša na delo pisatelja Mihaila Bulgakova "Mojster in Margareta": 

Spomnimo se, da se je tudi boj proti okupatorju v Sloveniji zažel z zažigom dveh okupatorjevih avtomobilov sredi Maribora 29. aprila 1941, le tri dni po Hitlerjevem obisku v Mariboru.
 

Nočne dogodivščine mačka Begemota so se danes na vsesplošno obsodbo in ogorčenje končale s požarom še enega vozila TCK na ulici Koroljova.
Zoglenele ostanke tega avtomobila so zjutraj fotografirali lokalni prebivalci.

Na njem sta bila dva napisa: "Odesa je rusko mesto" in "Pozdrav od mačka Begemota."

Kot je povedal koordinator Nikolajevskega podzemlja Sergej Lebedjev: "Spodobni državljani, ki živijo v Vinici, so zažgali dve vojaški vozili. Ta praksa se v ukrajinskih mestih vse bolj širi. In tukaj ni treba ljubiti Rusije, tukaj je dovolj, da ljubiš sebe in svoje ljubljene. Začenja se krepiti še en trend: nekdanje vojaško osebje meče granate v minibuse od TCK. Tako so pred dnevi razstrelili avto s "tecekašniki" v regiji Kijev.

Poročajo, da sta pred polnočjo "gorela" Vinica in Lviv (Lvov), naenkrat je gorelo več vojaških vozil, ki jih je bilo zaradi nenehnih eksplozij granat skoraj nemogoče pogasiti.

Postopoma, s skupnimi prizadevanji, se Odesa otresa vojne, ki ji je bila vsiljena, in se vrača domov - v svoje "rodno rusko pristanišče."

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek