REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Grabar-Kitarovićeva: Enostranske poteze lahko povzročijo incidente

Grabar-Kitarovićeva: Enostranske poteze lahko povzročijo incidenteHrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitrović, foto: STA

Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović je danes v Dubrovniku ocenila, da lahko enostranske poteze povzročijo incidente glede na različna stališča Hrvaške in Slovenije o razsodbi arbitražnega sodišča o meji med državama. Napovedala je, da se bosta ob robu vrha SEECP srečala s slovenskim predsednikom Borutom Pahorjem.

Hrvaška predsednica je stopila pred novinarje med premorom sklepne konference Procesa sodelovanja v jugovzhodni Evropi (SEECP) ter ponovila znana hrvaška stališča o zavračanju četrtkove razsodbe arbitražnega sodišča zaradi prekrškov slovenske strani med arbitražnim postopkom.

Grabar-Kitarovićeva je dejala, da se bosta danes v Dubrovniku o arbitraži pogovarjala s slovenskim kolegom Pahorjem ob robu vrha.

Povedala je, da bo arbitražna sodba ostala zapisana v negativni luči v zgodovini arbitražnih odločitev zaradi obnašanja bivšega slovenskega člana arbitražnega sodišča Jerneja Sekolca in slovenske agentke v postopku Simone Drenik, "še bolj" pa zaradi predsednika arbitražnega sodišča Gilberta Guillaumea.

Izrazila je prepričanje, da ne bo enostranskih potez ter je spomnila, da veljajo številne mednarodne pogodbe med Hrvaško in Slovenijo, kot je sporazum o maloobmejnem prometu in sodelovanju (Sops).

Posebej je zadovoljna, ker so državljani z obeh strani meje, "razen nekaj ekshibicionistov, razumsko pristopili k problemu" ter izrazila prepričanje, da ne bo enostranskih potez s slovenske strani.

"Upam, da ne bo prišlo do poslabšanja odnosov, a se zavedam, da bodo razmere v naslednjih nekaj mesecih težke in zapletene," je dejala.

Ponovila je, da je Hrvaška pripravljena dvostransko reševati spor o meji s Sloveniji, a je obudila predlog, da bi državi spor uredili na Meddržavnem sodišču v Haagu ali Sodišču za pravo morja v Hamburgu.

Na novinarsko vprašanje, ali bi odločitev lahko vplivala na ostale spore o meji, ki jih ima Hrvaška s svojimi sosedami BiH, Črno goro in Srbijo, je odgovorila, da bi sprejem arbitražne odločitve imel posledice.

Med drugim je dejala, da se nima kaj pogovarjati o arbitraži z Evropsko komisijo in njenim predsednikom Jean-Claudom Junckerjem, ki je napovedal, da bo do naslednjega torka preučil arbitražno sodbo in povedal svoje mnenje.

"Mnenje Evropske komisije je lahko samo še eno mnenje. Hrvaška ostaja pri svojem stališču, ki temelji na odločitvi hrvaškega sabora. Nimamo se več o čem pogovarjati," je poudarila.

Na novinarsko vprašanje o stališču Nemčije, ki je pozvala obe strani k spoštovanje mednarodnega prava, je odgovorila, da je Hrvaška suverena država, ki sama odloča o svoji prihodnosti. Dodala je, da je Nemčija izpostavila tudi, da je treba spoštovati integriteto arbitražnega sodišča, kar je po njenem mnenju Slovenija kršila med afero Drenik-Sekolec.

Napovedala je, da bo skupaj s hrvaško diplomacijo nadaljevala s pojasnjevanjem hrvaških stališč pri zavračanju sodbe.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek