REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Giljotina za Macrona? Politico: Želel je "narediti planet znova velikega" in se usodno uštel

Giljotina za Macrona? Politico: Želel je Giljotina za Macrona | Vir: Rumeni jopiči / Twitter in Pixsell

Predsednik Francije Emmanuel Macron ne bo "naredil planet znova velikega" s tem, kar zdaj počne, piše portal Politico.

Eno leto po tem, ko se je francoski predsednik odzval na ameriško politiko Donalda Trumpa in njegovo zavrnitev Pariškega sporazuma o podnebju s parafrazo Trumpovega zmagovitega predsedniškega slogana ("naredil bom Ameriko spet veliko"), se je Francija znašla v kaosu, ugotavlja bruseljski časnik.

Kaos na ulicah francoskih mest je prevladoval tudi pretekli vikend, ko je bilo v protestih ranjenih več sto ljudi, od tega dvoje huje.

Francoski in tuji mediji so poslali v svet posnetke grozljivih prizorov brutalnega policijskega nasilja: enemu protestniku je eksplozija raznesla desno dlan, v Parizu pa je gumijasti naboj, ki ga je prav tako izstrelil policist, zadel žensko srednjih let v oko.

Obe poškodbi sta bili, po trditvah navzočih prič precej grozljivi, ženski je oko dobesedno izbilo.

Rumeni jopiči in giljotina za Macrona Vir: Twitter
Rumeni jopiči in giljotina za Macrona Vir: Twitter

Zato morda ni niti čudno, da so rumeni jopiči pripravili tudi giljotino za lutko, ki je predstavljala Macrona in njegovo odsekano glavo ob splošnem navdušenju vseh navzočih - brcali in kotalili po ulicah mest.

Izraze solidarnosti so pokazali tudi številni tujci, med ostalimi znana ameriška igralka Uma Thurman.

Nasilni protesti na ulicah Pariza in v Franciji so sledili poskusu Macrona, da doseže sprejem zakona o povečanju davka na gorivo. Uradno je bil to sicer predlog vlade, toda v Franciji ima predsednik republike velika pooblastila in s tem tudi vpliv na delo vlade.

Mesto predsednika republike ni samo protokolarna funkcija, zato se je bes demonstrantov usmeril prav proti Macronu.

Namen novega davka je bil domnevni boj proti podnebnim spremembam.

Vendar pa je s to potezo po neumnosti šel na roko ameriškemu predsedniku, ki je od Pariške pogodbe odstopil in v resnici zavrl prizadevanja za boj proti globalnemu segrevanju, piše Politico.

Protesti, ki potekajo že mesec dni v Franciji, bi lahko poslali pomembno sporočilo politikom po vsem svetu, namreč da bi uvedba višjih davkov na fosilna goriva lahko ogrozila tudi njihovo kariero in položaj, ki ga zasedajo v državnem aparatu, zlasti potem, ko je podoben neuspeli poskus v Avstraliji prispeval k odstopu predsednika avstralske vlade.

Dilema, s katero se je danes prisiljen soočiti Macron, bi lahko bila opozorilo vsem, da se "zelene politike" ne more ločiti od vprašanj, ki so širšega pomena, kot so neenakost in socialna pravičnost.

Vendar pa obstaja nevarnost, da bodo politiki iz Macronovih izkušenj v Franciji potegnili napačne sklepe v času, ko se  po vsej Evropi o tem, kako ustvariti gospodarstvo brez obsežne proizvodnje škodljivih plinov.

Toda Macronova politika ni doživela tako klavrnega konca zato, ker je poskusila obdavčiti fosilna goriva, ampak zato, ker je bila slaba, regresijska politika, ki je najbolj prizadela najrevnejše, ki komaj shajajo iz dneva v dan, potisnjeni na socialno dno.

70-letni Dan Lodi se je tudi sam pridružil rumenim jopičem. Zakaj?

Francozi organiziramo revolucije vse od leta 1789, ko smo se znebili kralja, vendar se še vedno borimo proti buržoaziji.

"Bilo je maja 1968, ko sem preživel tri tedne na barikadah. Danes imam 70 let in vsako soboto pridem v Pariz, na proteste 'rumenih telovnikov'. Francozi organiziramo revolucije vse od leta 1789, ko smo se znebili kralja, vendar se še vedno borimo proti buržoaziji. Leta 1968 so nas vsi podprli, paralizirali smo gospodarstvo z največjimi protesti v moderni francoski zgodovini. Sem sicer proti nasilju in se izogibam solzivcu, vendar razumem, kako ljudje razmišljajo. Pred 50 leti je vlada začela poslušati šele, ko smo vzeli v roke kamne in jih začeli metati. Raje bi videl, da vlada posluša mirne demonstracije, toda drugače ne gre", pravi Lodi, upokojeni prodajalec pohištva iz Korzike.

Macronova politika je pravo nasprotje, na primer, britanski politiki, ki skrbi, da bi se zmanjšal pritisk na gospodinjstva. Britanski pristop je res privedel tudi do znatnega zmanjšanja izpustov plinov.

Na desetine drugih držav je  uspešno uvedlo napredne davke, ne da bi zaradi tega naletele na velik odpor ljudstva, kaj šele punt, kakšnemu smo priča v Franciji.

Izvajanje okoljskih politik bi moralo pomeniti priložnost za izgradnjo novih industrij in čistejših tehnologij, ustvarjanje novih bolje plačanih delovnih mest in boljšo prihodnost, sklene Politico. Obstajajo zgodbe o uspehu po vsem svetu, ki to dokazujejo, na primer v ZDA, kjer industrija sončne energije zaposluje več ljudi kot sektor plina in nafte skupaj.

Izvajanje okoljskih politik je priložnost za izgradnjo novih industrij in čistejših tehnologij ter ustvarjanje novih bolje plačanih delovnih mest.

Če bi bil Macron bolj pozoren na dogajanja zunaj francoskih mej in če bi sploh imel socialni čut, bi vsekakor moral opaziti, da najučinkovitejša podnebna politika ne vključuje obdavčitve revnih.

Nasprotno, učinkovita podnebna politika zadeva naložbe v zelene alternative, hkrati pa bi morala zakonodaja preprečiti, da bi najhujši onesnaževalci po nepotrebnem še naprej uporabljali zastarele, umazane tehnologije.

Da, obdavčitev goriva ima svojo vlogo, vendar je to le ena izmed možnosti.

Kalifornija zahteva, da avtomobilska industrija ponudi kupcem okolju prijaznejša vozila.

Kalifornija na primer zahteva, da avtomobilska industrija ponudi kupcem okolju prijaznejša vozila, hkrati pa je postala prva dežela na svetu, ki zahteva, da se na vsako novo zgrajeno hišo - vgradijo tudi solarni paneli za proizvajanje električne energije.

Španija in Kanada zmanjšujeta uporabo premoga v industriji.

Javne naložbe v čiste vire energije, kot so vetrne elektrarne, po vsem svetu kažejo, da je prav to lahko najcenejša energija.

Vplivni politik in voditelj, ki resno želi reševati podnebne spremembe, mora prav tako resno zaprositi svojo volilno bazo za dovoljenje za izvajanje začrtane politike.

Ne nazadnje, če bi Macron poslušal glas svojega ljudstva, bi izbral naprednejše, bolj priljubljene in naposled učinkovitejše načine za boj proti kroničnemu onesnaženju.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek