REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Državljanska vojna? Rumeni jopiči: "Macron je predsednik bogatih, rabimo 75 evrov za poln rezervoar, pa kam to vodi?!"

Državljanska vojna? Rumeni jopiči: Francoska ustaja Vir: Pixsell

Ali se v Franciji pripravlja vstaja in ali se na ulicah francoskih mest že razvnela državljanska vojna, se sprašujejo svetovni mediji.

Vprašanje se ne zdi iz trte zvito, še posebej od trenutka, ko so se na stran protestnikov postavile nekatere policijske enote vred z reševalci in drugimi službami, ki jim je oblast v Parizu pretekle dni ukazala zadušiti proteste.

Francoska ustaja
Pariz, danes: Razbite izložbe, preteče naslovnice tednikov, gradnja novih ograj ...

Res je, da je po mesecu dni protestov rumenih jopičev francoska vlada naposled odstopila od načrtovanega povišanja cen bencina, toda protestniki se niso umirili.

Liter dizelskega bencina v Franciji trenutno stane 1,47 evra.

Liter dizelskega bencina v Franciji trenutno stane 1,47 evra. Cena bencina najbolj prizadene družine, ki ne živijo v Parizu, ker jim niso na voljo javna prevozna sredstva in predvem cenejši metro, zato so zelo odvisni od lastnih avtomobilov.

Protestniki tarnajo, da so do pred kratkim potrebovali največ 60 evrov za poln tank bencina, sedaj pa 75 evrov.

"Pa kam to vodi?!", je ogorčeno spraševal eden od rumenih jopičev navzoče novinarje.

Rumene jopiče je po prvotnem boju za cenejši bencin sedaj združila ideja, da bi se moral denar iz državne blagajne bolj pošteno razporediti in porazdeliti vsem, ki komaj shajajo - delavcem, študentom, upokojencem ...

Mediji na valu revolucije: francoski model je mrtev
Nošeni na valu revolucije

Francoski tedniki so konec tedna na naslovnicah objavili, da so "francoskemu modelu šteti dnevi" z obrazložitvijo, zakaj je bilo nujno, da "Macron spremeni - vse".

Veliko število Francozov predsedniku države Emmanuelu Macronu zameri, da sploh ne kaže empatije in ni niti sposoben razumeti, da je njihovo življenje postalo nevzdržno zaradi neznosne draginje.

Zato so Macrona, nekdanjega bančnika, že poimenovali za "predsednika bogatašev", ki jemlje revežem, da bi bogati postali še bogatejši.

Protestniki poudarjajo, da niso ne levo ne desno politično orientirani, saj ponazarjajo le obup francoskega ljudstva.

novinar
Novinar televizijske postaje France 3 Florent Carriere   Vir: Screenshot Al Jazeera

Novinar televizijske postaje France 3 Florent Carriere opozarja, da se v Franciji ponavlja enaka zgodba kot v Združenem kraljestvu glede brexita.

Carriere je za Al Jazeero izpostavil, da se gibanje "rumenih jopičev" v Franciji v veliki meri zgleduje po pristaših brexita; poudarja, da so bili v "Londonu proti brexitu, a zanj so glasovali tisti, ki ne živijo v velikih mestih", ter se čutijo odrinjene na obrobje družbe.

"Sedaj imamo enak položaj v Franciji", trdi novinar France 3.

Rumeni jopiči - nošeni na valu revolucije.

"Nošeni na valu revolucije", se glasi skupni imenovalec grafitov, ki zadnje dni "krasijo" fasade pariških stavb.

Zaradi splošnega nezadovoljstva so rumeni jopiči danes znova zasedli ulice francoskih mest, država pa je odgovorila z več kot 90.000 policisti in pripadniki specialnih enot.

Ljudska ustaja, Elizejske poljane, Pariz

Macronova oblast je ukazala v Parizu zapreti tako sedem muzejev kot simbol francoske prestolnice - Eifflov stolp; odpovedane so nogometne tekme. Zaprte so tudi trgovine in del postaj podzemne železnice.

Rumeni jopiči se sicer ne branijo niti humorja - danes so se nekateri udeležili protestov v opravi Robina Hooda. So enotni v jezi na predsednika Francije (Macrona) predvsem zato, ker je elitist, odtujen od ljudstva.

Danes so se nekateri protestniki udeležili protestov v opravi Robina Hooda.

Protestniki opozarjajo, da srednji stalež skoraj da ne obstaja več ter da je prepad med bogatimi in vse bolj revnimi - vse globlji.

Socialni punt se zrcali v preko 40 novih zahtevah rumenih jopičev, med prednostnimi so tako višje plače kot višja minimalna plača.

Glavni vir obveščanja o poteku današnjih protestov pa je Facebook.

Al Jazeera pa je objavila posebno reportažo o zadnjih dogodkih v Franciji, ki si jo lahko ogledate v videoposnetku, spodaj.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek