REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Milijon granat brez smodnika in TNT-ja: Ukrajino sedaj ogroža še - pomanjkanje eksploziva v Evropski uniji!

Milijon granat brez smodnika in TNT-ja: Ukrajino sedaj ogroža še - pomanjkanje eksploziva v Evropski uniji!Ruski top med obstreljevanjem položajev ukrajinskih enot. Vir: Yandex, posnetek zaslona

Ob vseh eksplozijah, ki dan za dnem že več kot leto dni pretresajo Ukrajino bi težko verjeli, da v tej nesrečni državi obstaja - pomanjkanje eksplozivov!

Toda prav to je ena od nevarnosti, ki v prihodnjih mesecih, če je verjeti poročanju časnika Financial Times, preži na Ukrajino.

Evropska unija se zaradi pomanjkanja surovin za proizvodnjo eksplozivov sooča s težavami pri podpori kijevskemu režimu, so povedali viri. Izdelave smodnika in ekplozivov se namreč ne da povečati čez noč.

Zunanji ministri držav članic Evropske unije so sicer po neuradnih informacijah podprli načrt o skupni dobavi streliva Ukrajini.

EU naj bi Ukrajini v prihodnjih dvanajstih mesecih dobavila milijon topniških izstrelkov.

Vendar pa ti izstrelki očitno ne bodo mogli biti izstreljeni, ker zanje ne bo smodnika, prav tako pa ne bodo eksplodirali, ker zanje v EU ni dovolj TNT-ja.

Ob tem Ukrajina potrebuje predvsem granate sovjetskih kalibrov - teh pa na Zahodu, kjer veljajo standardi NATO ne izdelujejo. 

To so slovenski osrednji mediji - znova pozabili povedati...

Skratka - veliko sreče bodo potrebovali Tanja Fajon, Marjan Šarec in ostali ministri, ki se s temi pametnimi odločitvami gredo zapoznele vojake.

Zmožnost obrambne industrije EU, da Ukrajini zagotovi vojaške zaloge namreč ovira pomanjkanje eksploziva, je v nedeljo poročal Financial Times s sklicevanjem na dobro obveščene vire.

EU se zaradi pomanjkanja surovin za proizvodnjo eksplozivov sooča s težavami pri podpori kijevskemu režimu, so povedali viri. Izdelave smodnika in ekplozivov se namreč ne da povečati čez noč.

Več evropskih uradnikov in proizvajalcev orožja je za medije povedalo, da vojaške tovarne v EU trpijo zaradi pomanjkanja zalog smodnika in TNT-ja, kar bi lahko za tri leta odložilo načrte za povečanje proizvodnje granat.

O tem, da je to nujno potrebno so se na zadnjem srečanju v Bruslju strinjali vsi obrambni ministri članic EU, med njimi tudi Marjan Šarec.

Viri FT so se tudi pritožili, da to pomeni, da obrambna industrija Evropske unije ne bo mogla zadovoljiti naraščajočega povpraševanja, »ne glede na to, koliko denarja je vrženega v reševanje problema.«

»Temeljni problem je, da evropska obrambna industrija ni v dobri kondiciji za obsežno vojno proizvodnjo,« je nemški uradnik povedal za časopis.

Te pomisleke je ponovil Jiri Hynek, ki predseduje Združenju obrambne in varnostne industrije Češke republike.

Rekel je, kot ga citira FT, da je gradnja nove tovarne za izdelavo topniških granat »zelo enostavna«, vendar je nemogoče proizvajati granate brez surovin.

Nitroceluloza
Za izdelavo nitroceluloze, iz katere se izdeluje sodoben smodnik, so potrebne velike količine žveplene in dušikove kisline... Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Uradnik je v nadaljevanju poudaril, da »v kratkem času ni mogoče povečati proizvodnje nitroceluloze,« ki je osnovna sestavina smodnika.

»Če želim povečati proizvodnjo smodnika, potrebujem verjetno tri leta,« je dodal.

»Če želim povečati proizvodnjo smodnika, potrebujem verjetno tri leta,« je dodal.

Po besedah italijanskega obrambnega uradnika Gianclaudia Torlizzija mora EU najti nove vire oskrbe, da bi izboljšala situacijo.

Za FT je povedal, da se mora celina približati državam, katerih se je tradicionalno izogibala. »Vsaka evropska država želi zaščititi svojo razpoložljivost surovin,« je pojasnil.

Uradniki EU so večkrat izrazili zaskrbljenost zaradi vse manjše zaloge orožja zaradi podpore Evropske unije Ukrajini.

Decembra lani je visoki predstavnik EU za zunanjo politiko Josep Borrell obžaloval, da so dolgoletna premajhna vlaganja povzročila hitro porabo vojaških zalog.

Veliko evropskih politikov se je nato strinjalo, da mora preiti na »vojno gospodarstvo.«

Medtem je New York Times v četrtek poročal, da ZDA in njihovim zaveznikom zmanjkuje streliva za Ukrajino, ki v bitki za ključno mesto Artjomovsk (ukrajinsko: Bahmut) vsak dan izstreli na tisoče granat.

Po poročanju časnika so zahodni uradniki zaskrbljeni, da je ta proces »nevzdržen« in bi lahko ogrozil načrtovano spomladansko ofenzivo Kijeva.

Moskva je opozarjala zahodne podpornike režima v Kijevu, da bo njihova dobava oborožitve samo podaljšala sovražnosti, namesto da bi spremenila izid, in da bi države, ki zagotavljajo takšno pomoč, postale neposredne udeleženke v konfliktu.

Na ruskih Telegram kanalih se tem in drugim težavam Evropske unije ter ZDA že posmehujejo.

»Poglejmo inventuro:

- Zmanjkalo je streliva ✔️

- Premalo je težkega orožja ✔️

- Politični pretresi ✔️

- Množični, nasilni protesti ✔️

- Bančna kriza ✔️

- Vodja opozicije bo kmalu aretiran ✔️

Veste, če sankcije delujejo, potem moramo biti Rusija,« je zapisano v enem od komentarjev.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek