sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Francija bo repatriirala okoli 130 džihadistov in jih postavila pred sodišče
Francija namerava iz Sirije repatriirati okoli 130 domnevnih pripadnikov Islamske države, ki so trenutno zaprti v Siriji.
Po prihodu v domovino bodo postavljeni pred sodišče zaradi sodelovanja v teroristični organizaciji.
Francoski notranji minister Christophe Castaner je povedal, da se bodo repatriacije odvajale v naslednjih tednih, kot tudi da predvideva zaporne kazni za skoraj vse.
»Vsi tisti, ki bodo vrnjeni v Francijo, bodo sojeni na sodišče. Če se bo sodnik odločil, da jih je potrebno zapreti in to bo bil običajni primer, bodo dani v ječo,« je dejal Castaner. Pri tem je spomnil na dosedanjo ravnanje: »Nekateri so se že vrnili, dali smo jih v zapor, poznamo jih in tiste, ki se bodo vrnili, bomo dali v zapor.«
Francija bo tako prva evropska država, ki bo sprejela nazaj večjo skupino državljanov, zaprtih zaradi suma bojevanja za Islamsko državo. ZDA, Libanon, Rusija, Indonezija in Sudan so se prav tako dogovorile za vrnitev svojih državljanov, a med evropskimi državami obstaja razkol, kako obravnavati lastne džihadiste in njihove družinske člane.
To je tudi sprememba francoske zunanje politike, ki je v preteklosti zavračala sprejetje odraslih džihadistov. Šele oktobra lani so se v Parizu dogovorili repatriacijo otrok, ki so se rodili francoskih državljanom v Siriji, pri čemer so njihove matere ostale v sirskih zaporih.
V sirskih zaporih naj bi se sedaj nahajalo okoli 60 Francozinj, od katerih je 40 mater z okoli 150 mladoletnimi otroci. Večina otrok je mlajših od šest let in so se tako rodili v Siriji, med sirsko državljansko vojno. Če bodo ostali v Siriji, so francoske oblasti zaskrbljene, da bodo odrasli v bodoče teroriste oz. džihadiste.
Sirske demokratične sile (SDF), ki se borijo tako proti islamistom kot režimom sirskega diktatorja Bašarja al Asada, imajo v ujetništvu okoli 600 tujih borcev, ki prihajajo iz več kot 40 držav. Njihova usoda je negotova, ker je SDF že večkrat poudarila, da jih ne bodo mogli imeti zaprtih v nedogled, še posebej po zaostritvi položaja v državi po odhodu Američanov, poroča MEMO.
Slovensko zunanje ministrstvo nima podatkov, da bi bili med ujetimi džihadisti, tudi državljani Slovenije.