nedelja, 25. maj 2025 leto 30 / št. 145
Francija bi lahko zaprla tretjino svojih jedrskih reaktorjev

Francija bo morala zapreti nekaj svojih jedrskih reaktorjev, če hoče do leta 2025 zmanjšati delež električne energije, proizvedene iz jedrske energije, je danes za francoski radio RTL dejal novi okoljski minister Nicolas Hulot. Po njegovi oceni bi lahko šlo za 17 reaktorjev, kar je skoraj tretjina vseh v državi, poročajo tuje tiskovne agencije.
Leta 2015 je parlament pod vodstvom socialdemokratov sprejel zakon, ki obvezuje vlado, da se do leta 2025 zmanjša delež električne energije, proizvedene iz jedrske energije, in sicer z okoli 75 odstotkov na 50 odstotkov.
"Vsi lahko razumemo, da bomo za dosego tega cilja morali zapreti določeno število reaktorjev," je po navedbah francoske tiskovne agencije AFP za RTL radio danes dejal Hulot, sicer znani okoljevarstvenik ter minister za ekološko tranzicijo in solidarnost pod vlado Emmanuela Macrona.
Od 58 jedrskih reaktorjev, ki jih upravlja državni EDF in ki proizvajajo električno energijo po cenah, ki so med najnižjimi v Evropi, bi jih tako po Hulotovi oceni lahko zaprli več kot tretjino. Omenil je številko 17.
Po navedbah nemške tiskovne agencije dpa Francija trenutno ustvarja okoli 77 odstotkov elektrike iz jedrske energije, kar je daleč največ med vsemi državami v EU.
Mreža jedrske energije je bila po trditvah AFP nekoč vir nacionalnega ponosa, podpora pa ji je padla po nesreči v tovarni Fukušima na Japonskem leta 2011 in zato si vlada želi spodbuditi prehod na obnovljive vire energije.
Okoli tri četrtine jedrskim elektrarnam se do leta 2027 tudi izteče 40-letna življenjska doba. Da bi jo podaljšale, se soočajo z dolgotrajnimi varnostnimi postopki, velikimi naložbami in političnimi izzivi, še piše AFP.
V četrtek je Hulot sicer predstavil podnebni načrt kot del Macronovih prizadevanj za Francijo kot brezogljično državo do leta 2050, v okviru katerega je napovedal do leta 2040 prepoved prodaje vseh avtomobilov z bencinskimi in dizelskimi motorji.