sreda, 25. december 2024 leto 29 / št. 360
Fiat Chrysler obljublja 2000 novih delovnih mest v ZDA
Za svojim tekmecem Fordom je zdaj tudi tretji največji ameriški proizvajalec avtomobilov Fiat Chrysler napovedal milijardno investicijo v ZDA. To je voda na mlin bodočemu ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu, ki pa, kot trdijo v podjetju, s to odločitvijo ni imel ničesar.
Italijansko-ameriški Fiat Chrysler je v nedeljo zvečer napovedal, da bo v svoji tovarni v zveznih državah Michigan in Ohio vložil milijardo dolarjev (950 milijonov evrov). V njih bodo izdelovali tudi vozila tradicionalne ameriške znamke Jeep, do leta 2020 pa bosta ponudili zaposlitev dodatnim 2000 delavcem.
Kot so predstavniki družbe povedali na predvečer odprtja pomembnega avtomobilskega sejma v Detroitu, želijo z investicijo med drugim oživiti model Jeep Wagoneer - enega svojih klasičnih modelov, katerega proizvodnjo so leta 1991 opustili.
Razširitev tovarn v kraju Warren v Michiganu in Toledu v Ohiu bo omogočila tudi proizvodnjo dveh novih terencev in poltovornjaka znamke Ram, ki so ga doslej izdelovali v Mehiki.
Napoved prihaja potem, ko je bodoči ameriški predsednik v agresivni kampanji zahteval več delovnih mest v domači industriji. Trump je pred kratkim močno kritiziral proizvodnjo velikih avtomobilskih proizvajalcev, kot sta General Motors in Toyota, v Mehiki ter jim grozil z visokimi kazenskimi carinami.
Prvi mož Fiat Chryslerja Sergio Marchionne je sicer poudaril, da so o teh načrtih govorili že dlje časa. Koncern je že julija 2016 napovedal neko drugo investicijo v ZDA v višini več kot 2,5 milijarde dolarjev. Kot je pojasnil Marchionne, je preoblikovanje ameriških tovarn del široko zastavljenega načrta prestrukturiranja, ki so ga sprejeli že po stečaju, v katerega jih je pahnila finančna kriza.
Drugi največji ameriški avtomobilski proizvajalec Ford je prejšnji teden napovedal, da bo v svojo tovarno v Michiganu vložil 700 milijonov dolarjev in s tem odprl dodatnih približno 700 delovnih mest. Hkrati je po vztrajnih Trumpovih kritikah opustil načrte o gradnji 1,6 milijarde dolarjev vredne tovarne v Mehiki.