REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

FBI preiskuje prenose denarja iz Rusije v ZDA "zaradi volilne kampanje 2016"

FBI preiskuje prenose denarja iz Rusije v ZDA VTB banka

Preiskava ruskega vmešavanja v ameriške predsedniške volitve je razkrila še eno, nekoliko bizarno zgodbo v mozaiku številnih, s katerimi se sedaj ukvarja posebni preiskovalec Robert Mueller.

Ameriški zvezni urad za preiskave (FBI) namreč preiskuje, zakaj so ruska veleposlaništva po svetu dobila okoli 400 000 dolarjev, pri čemer je bilo v transakcijah napisano, da je denar namenjen za "volilno kampanjo leta 2016". FBI skupaj preiskuje več transakcij v višini preko 380 000 dolarjev, ki so bili v veleposlaništva Rusije po vsem svetu poslani avgusta in septembra lani. Večina transakcij ima v opisu prav stavek, da je denar namenjen za "volilno kampanjo leta 2016".   

Ni sicer povsem jasno, za katero "volilno kampanjo" je bil denar namenjen, vendar je bil to čas, v katerem je bila volilna kampanja v ZDA na vrhuncu. Res pa je, da so bile 18. septembra leta 2016 tudi parlamentarne volitve v Rusiji. Nenavadno pa se zdi, da bi morala veleposlaništva, ki so del zunanjepolitičnega aparata države, dobiti posebna sredstva za politično kampanjo v Rusiji, v kateri državni organi ne sodelujejo in tudi ne bi smeli sodelovati. Po oceni ameriških medijev pa te transakcije "dodatno osvetljujejo" obtožbe o vmešavanju Rusije v predsedniško kampanjo v ZDA. Vendar je tudi ta sklep morda preuranjen, ker je očitno, da so podobne vsote dobila vsa veleposlaništva Rusije v svetu in ne samo tisto, ki je v ZDA.

Robert Mueller

Ta finančna sredstva naj bi med 3. avgustom in 20. septembrom lani dobilo okoli 60 veleposlaništev Rusije po vsem svetu. Denar naj bi bil poslan preko banke VTB, ki je v večinskem lastništvu države in se od leta 2014 nahaja na seznamu sankcioniranih gospodarskih subjektov. Transakcije so bile odkrite v trenutku, ko je VTB poslala 30 000 dolarjev na račun ruskega veleposlaništva v Washingtonu, odprtega v banki Citibank.

Veleposlaništva držav sicer ne morejo biti na udaru sankcij in v skladu z Dunajsko konvencijo o diplomatskih odnosih lahko poslujejo in prejemajo denar od svoje države. Kljub temu pa je banka Citibank preverila prenos denarja pri finančnih institucijah ZDA, ki so preiskale tudi podobne druge podobne transferje.

V posebnem dosjeju, ki naj bi ga sestavil britanski obveščevalec Richard Steele in ki je sedaj del preiskave ameriškega preiskovalca Roberta Muellerja, je med drugim prav tako zapisano, da naj bi rusko "diplomatsko osebje" plačalo pomembna sredstva" za to, da bi zagotovilo "dvostranski tok koristnih informacij" med ruskimi predstavniki in osebjem predsedniške kampanje Donalda Trumpa. Znano je tudi, da so osebe, povezane z Rusijo plačevale za oglase na facebooku in podobnih servisih, ki so dosegle 127 milijonov ameriških državljanov.

"Vir E je zatrdil, da je rusko diplomatsko osebje v ključnih mestih, kot so New York, Washington DC in Miami uporabljali pokojnine emigrantov kot distribucijski sistem in kot krinko. Uspeh operacije je bil zato odvisen od ključnih oseb v ruski emigracijski skupnosti. Šlo je za desetine tisoče dolarjev," piše v dosjeju.

Ta dosje se nahaja tudi pod drobnogledom ameriških odborov za nadzor nad obveščevalno dejavnostjo. Posebni preiskovalec Robert Mueller je v svojo ekipo preiskovalcev medtem sprejel večje število odvetnikov, ki so znani po ukvarjanju z goljufijami, izsiljevanjem, pranjem denarja in drugimi podobnimi kaznivimi dejanji. Nedavno sta bila obtožena Paul Manafort, prvi vodja predsedniške kampanje Donalda Trumpa in njegov dolgoletni poslovni partner Rick Gates. Muellerjeva preiskovalna ekipa pa preiskuje tudi srečanje med Trumpovim zetom Jaredom Kushnerjem in Sergejem Gorkovom, predsednikom uprave "Vnesheconombank", druge ruske banke, ki se nahaja pod sankcijami.

Komentar o spornih transakcijah iz Rusije v ZDA

Preiskava je že sprožila nekaj hudomušnih komentarjev na spletu. "To je enako, kakor da bi si fant v rokovnik  pod 'zadeva' zapisal, 'prevarati mojo punco,' je zapisala Marisa Kabas. Benjy Sarlin je zapisal, da "dvomi, da bo odločilen dokaz v ruski preiskavi na koncu škatla denarja, na kateri bo pisalo 'ZA ZLOČINE'." Anthony Zurcher pa je dodal, da je Rusija povsem mogoče res poslala čeke v svoje veleposlaništvo v Washingtonu s pripisom "za volilno kampanjo 2016" zato, ker "res živimo v svetu, ki je tako neumen."

 

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek