REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

EU za šest mesecev podaljšala gospodarske sankcije proti Rusiji

EU za šest mesecev podaljšala gospodarske sankcije proti Rusiji

EU je danes za šest mesecev podaljšala gospodarske sankcije proti Rusiji zaradi destabilizacije Ukrajine. Sankcije bodo tako po novem veljale do 31. julija prihodnje leto, so sporočili iz tiskovne službe Sveta EU.

Sankcije, ki se nanašajo na finančni, energetski in obrambni sektor, je unija uvedla konec julija 2014 in jih nato septembra 2014 še okrepila.

Marca 2015 je unija trajanje sankcij povezala z uresničevanjem mirovnih dogovorov iz Minska, ki še vedno ni zadovoljivo.

Po politični podpori podaljšanju sankcij na vrhu unije minuli četrtek je bilo treba izvesti še tehnične postopke, ki so bili končani danes.

Nekatere članice unije so zaradi negotovosti glede prihodnje ameriške politike do Rusije in Ukrajine želele 12-mesečno podaljšanje, a na koncu je bila sprejeta načrtovana odločitev o polletnem.

Podaljšane gospodarske sankcije omejujejo dostop petih največjih ruskih bank v državni lasti - Sberbank, VTB, Gazprombank, VEB in Rosselkhozbank - do primarnih in sekundarnih kapitalskih trgov EU.

Dostop do evropskih kapitalskih trgov je unija omejila tudi za energetska podjetja Rosneft, Gazprom Neft in Transneft ter za obrambna podjetja OPK Oboronprom, Uralvagonzavod in United Aircraft Corporation, ki vključuje proizvajalca vojaških letal tupoljev.

Poleg tega sankcije vključujejo embargo na izvoz in uvoz orožja in vojaške opreme, ki velja za nove pogodbe. Embargo na orožje zajema tudi tehnično in finančno podporo ter usposabljanje in svetovanje.

Gospodarske sankcije vključujejo tudi prepoved izvoza blaga za dvojno, torej civilno in vojaško uporabo, ter tehnologije za vojaško uporabo v Rusiji ali za ruskega končnega uporabnika.

Namen gospodarskih sankcij je tudi preprečiti dostop do nekaterih občutljivih tehnologij in storitev, ki jih je mogoče uporabiti za pridobivanje ali proizvodnjo nafte v globokem morju in na Arktiki.

EU je poleg gospodarskih sankcij uvedla še niz drugih ukrepov v odziv na krizo v Ukrajini, na primer sankcije v obliki zamrznitve premoženja in prepovedi potovanja v unijo za 152 posameznikov in 37 pravnih oseb.

V odziv na nezakonito priključitev Krima Rusiji pa je uvedla še vrsto omejevalnih ukrepov na področju naložb in trgovine, ki se nanašajo le na ozemlje Krima.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek