REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

ESČP: označiti preroka Mohameda za pedofila ni svobodni govor

ESČP: označiti preroka Mohameda za pedofila ni svobodni govor

Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je odločilo proti Avstrijki, ki je bila obsojena zaradi izjave, da je prerok Mohamed pedofil in utemeljilo, da taka izjava ni zavarovana s pravico do svobode govora. Avstrijka se je sklicevala, da je dotično izjavo povedala v sklopu politične debate in da je tako imela doprinos k debati.

ESČP je pritrdilo avstrijskim sodiščem, da so previdno uravnotežili prosilkino »pravico do svobode izražanja s pravicami drugih, da imajo njihova verska prepričanja zaščitena, in so tako legitimno zavarovali verski mir v Avstriji.«

ESČP je pritrdilo avstrijskim sodiščem, da so previdno uravnotežili prosilkino »pravico do svobode izražanja s pravicami drugih, da imajo njihova verska prepričanja zaščitena, in so tako legitimno zavarovali verski mir v Avstriji.« Omenjena Avstrijka je leta 2009 imela dva javna seminarja, naslovljena »Osnovne informacije o islamu«, na katerih je primerjala Mohamedovo poroko s šestletno Ajšo z pedofilijo.

V skladu z muslimansko tradicijo sta imela prvi spolni odnos, ko je Ajša imela devet let in ko je Mohamed bil star okoli 50. Ajša je bila hčerka Mohamedova najboljšega prijatelja in njegovega naslednika Abu Bakra. Med seminarjem je Avstrijska tako dajala, da je Mohamed rad seksal z otroci, primerjala razliko v letih, leta Ajše, kot tudi poudarila: »Kako rečemo temu, če to ni pedofilija?«.

Avstrijsko sodišče jo je pozneje obsodilo zaradi razžalitve religije na globo 480 evrov, nakar so vsa višja sodišča potrdila njeno obsodbo. Sedaj je tudi ESČP potrdilo avstrijskemu sodstvu, kljub temu da se je Avstrijka sklicevala na svojo pravico do svobode izražanja in da morajo verske skupnosti tolerirati kritiko. Prav tako je dejala, da je bil njen namen doprinesti k javni debati in ni nameraval žaliti preroka Mohameda.

Sodišče je v sklepu še poudarilo, da morajo verske skupnosti prenesti kritiko, a slednjega ona ni naredila, ker njene izjave niso bile objektivne, ni poudarila zgodovinskih dejstev, kot tudi ni dejansko želela sprožiti javne debate.

Sodišče je v sklepu še poudarilo, da morajo verske skupnosti prenesti kritiko, a slednjega ona ni naredila, ker njene izjave niso bile objektivne, ni poudarila zgodovinskih dejstev, kot tudi ni dejansko želela sprožiti javne debate. Zato je tudi evropsko sodišče menilo, da so njene izjave »lahko samo razumljene, kot da je želela dokazati, da Mohamed ni vreden čaščenja.« 

Dalje so še napisali, da njene izjave niso temeljile na dejstvih in da je hotela razžaliti islam. Hkrati so še poudarili, da »zapakirati inkriminirane izjave v paket z drugimi drugače dovoljenimi izjavami in nato trditi, da je vse dovoljeno, to presega dovoljene meje svobode izražanja,« še poroča nemški DW.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek