petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Erjavec podpira Cerarjevo odpoved obiska v Zagrebu
Zunanji minister Karl Erjavec močno podpira odločitev premierja Mira Cerarja, ki je po govoru hrvaškega kolega Andreja Plenkovića v ZN v New Yorku odpovedal srečanje v Zagrebu. Kot je danes ocenil Erjavec, se je potrdilo, da dialog s Hrvaško ni mogoč in je bolje, da je premier uradno stališče sosede slišal v New Yorku, kot da bi ga v Zagrebu.
"Vsi tisti v slovenski politiki, ki so bili za dialog s Hrvaško, so v New Yorku dobili dokaz, da ta dialog ni mogoč," je v izjavi za STA navedel minister Erjavec. Prepričan je tudi, da je glede Hrvaške potrebna odločna zunanja politika in da je odločitev, da ne podpremo Hrvaške na poti v Organizacijo za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD), edina pravilna.
Po Erjavčevih navedbah se je tudi pokazalo, da so vsi tisti, ki so na nedavnem slovenskem političnem vrhu o arbitraži, na katerem njega ni bilo, imeli popolnoma napačna stališča, ko so kritizirali njegove izjave glede hrvaške politike.
"Bolje je, da je premier Cerar slišal uradno hrvaško stališče, da ne priznavajo arbitraže, od hrvaškega premierja na Generalni skupščini ZN v New Yorku, kot da bi taista stališča slišal v Zagrebu," je še ocenil slovenski zunanji minister.
Po njegovem mnenju se je potrdilo, kar je ves čas trdil, in sicer, da dialog s hrvaškimi politiki ni mogoč, "ker vztrajajo pri kršitvi mednarodnega prava in nepriznavanju arbitražne sodbe, ter da bi bil obisk v Zagrebu zgolj izguba časa".
Erjavec je še napovedal, da bo zunanje ministrstvo dalo navodilo vsem slovenskim veleposlanikom v tujini, da seznanijo vsa ministrstva za zunanje zadeve držav, v katerih opravljajo diplomatsko službo, z razlogi za odpoved obiska slovenskega premierja v Zagrebu. Prav tako naj bi jih seznanili s slovenskim stališčem, da ni mogoče z dialogom s Hrvaško ničesar doseči glede implementacije arbitražne razsodbe, je še pojasnil vodja slovenske diplomacije.
V Bruslju so medtem danes sporočili, da Evropska komisija glede arbitražne razsodbe vztraja pri že večkrat ponovljenem stališču, da od obeh strani pričakuje njeno implementacijo.
V stališču, ki ga je prvič predstavil podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans 4. julija v Strasbourgu, Bruselj poudarja, da vseskozi podpirajo mirno reševanje sporov o meji med državami članicami, v tem konkretnem primeru pa je komisija tudi posredovala pri iskanju rešitve, ki je privedla do vzpostavitve arbitražnega procesa leta 2009. Komisija je pripravljena tudi posredovati, da bi dosegli polno in pravično implementacijo razsodbe, so dodali.
Cerar je zaradi izjav hrvaškega kolega v nastopu v ZN, da je odločitev arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško primer spodkopavanja mednarodnega prava, odpovedal obisk v Zagrebu. Ta je bil predviden za 27. september.
Kot je v izjavi za javnost za slovenske medije v New Yorku povedal Cerar, je hrvaški premier s svojimi izjavami kršil dogovor, ki sta ga sprejela dva dni prej, ko sta se dogovorila za obisk.