REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Era konfrontacije: Kako se bo ukrajinska vojna končala, če sklepamo na podlagi preteklih vojn?

Era konfrontacije: Kako se bo ukrajinska vojna končala, če sklepamo na podlagi preteklih vojn?Številni politiki se sprašujejo, kako se bo vojna v Ukrajini končala. Vse bolj jasno je, da tako, kot je upal Zahod, ne bo šlo. Vendar pa so analitiki že ob začetku vojne jasno napovedali, kako dolgo bi lahko trajala...Vir: Twitter, posnetek zaslona

Številni politiki se sprašujejo, kako se bo vojna v Ukrajini končala.

Vse bolj jasno je, da tako, kot je upal Zahod, ne bo šlo. Ukrajina nima nobenih resnih možnosti, da premaga Rusijo.

A Zahod še naprej pošilja orožje in pomaga Kijevu.

Zahodni mediji »navijajo« za Ukrajino in objavljajo same »pozitivne« zgodbe o »zmagah« ukrajinskih oboroženih sil, a tudi teh zgodbic je vse manj.

Številni politiki se sprašujejo, kako se bo vojna v Ukrajini končala. Vse bolj jasno je, da tako, kot je upal Zahod, ne bo šlo. Vendar pa so analitiki že ob začetku vojne napovedali, kako dolgo bi lahko trajala...

Kruta realnost postaja vse bolj jasna tudi optimistom.

Kje se bo to torej končalo?

Očitno tega ne vedo niti v prestižnem ameriškem časniku Foreign Affairs, kjer so to vprašanje postavili na svojo naslovko.

Pa vendar je že ob začetku vojne v Ukrajini nekaj analitikov opozorilo, da je potrebno ukrajinsko vojno hitro končati, saj bo sicer trajala zelo dolgo.

»Povej mi, kako se bo to končalo? Ali obstaja pot do zmage v Ukrajini?« se sprašuje vplivni ameriški časnik za mednarodno politiko Foreign Affairs. Vir: Posnetek zaslona
»Povej mi, kako se bo to končalo? Ali obstaja pot do zmage v Ukrajini?« se sprašuje vplivni ameriški časnik za mednarodno politiko Foreign Affairs. Vir: Posnetek zaslona

Da se bo z Moskvo težje dogovoriti, kolikor dlje časa bo vojna trajala, opozarja tudi Rusija.

In v tem smislu je šele sedaj jasno, kako katastrofalna je bila poteza zahodnih držav in predvsem ZDA, ki so spomladi leta 2022 poslale v Kijev tedanjega britanskega premierja Borisa Johnsona, da bi prepričal ukrajinskega predsednika Vladimirja Zelenskega, naj zavrne ruske mirovne predloge.

In z istim ciljem so Vladimirja Zelenskega prepričevali tudi voditelji nekaj vzhodnoevropskih držav. Med njimi tudi tedanji slovenski premier Janez Janša.

Sedaj pa poglejmo, kaj so nam ti »genialci« pripravili.

Marca leta 2022 je Center za strateške in mednarodne študije (CSIS) objavil analizo svojih strokovnjakov o razmerah v Ukrajini in njihovih varnostnih, gospodarskih, energetskih in humanitarnih učinkih.

»Analiza podatkov iz preteklih vojn kaže, da se bo čas za končanje nasilja in iskanje izhoda iz naraščajoče krize v Ukrajini po prvih 30 dneh zmanjšal. Washington bi moral podporo ukrajinskemu ljudstvu dopolniti z zaledno diplomacijo, ki bi začrtala spodbude za Moskvo, da bi pristala na premirje in se izognila večji tragediji,« so zapisali v svojem priporočilu.

CSIS je analiziral podatke o zaključku konfliktov od leta 1946, da bi ugotovil »okna priložnosti za krizno diplomacijo.«

Večina konfliktov od konca druge svetovne vojne običajno vključuje protiuporniške akcije in posredniške vojne, zaradi česar so obsežne invazije – kot se trenutno dogaja v Ukrajini – redki dogodki, so ocenili v centru.

Boris Johnson in Vladimir Zelenski. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Na podlagi nabora podatkov Correlates of War je povprečno število smrtnih žrtev na bojiščih 25.000, ko pride do teh spopadov, medtem ko je število civilnih žrtev veliko višje, posledice pa ponavadi povzročijo zapletene humanitarne izredne razmere, so ocenili.

Ko meddržavne vojne trajajo dlje kot eno leto, se v povprečju raztezajo na več kot desetletje.

»Če analiziramo podatke, ki jih je zbral Uppsala Conflict Data Programme (UCDP) o koncu konfliktov od leta 1946, se 26 odstotkov meddržavnih vojn, kot je vojna v Ukrajini, konča v manj kot 30 dneh, nadaljnjih 25 odstotkov pa se konča v manj kot enem letu. Vojne, ki se končajo v enem mesecu, v povprečju trajajo osem dni, 44 odstotkov pa se jih konča s prekinitvijo ognja ali mirovnim sporazumom. Od vojn, ki trajajo več kot mesec dni, a manj kot eno leto, se jih le 24 odstotkov konča s prekinitvijo ognja. Ko meddržavne vojne trajajo dlje kot eno leto, se v povprečju raztezajo na več kot desetletje, kar povzroči občasne spopade,« so opozorili strokovnjaki.

Če se obrnemo na Rusijo, obstaja temna zgodovina uporabe »kaznovalnih kampanj«, ki običajno trajajo od dva dni do tri mesece.

Zimska vojna leta 1939 med Sovjetsko zvezo in Finsko je trajala tri mesece. Vojaške operacije med sovjetsko intervencijo zoper Madžarsko leta 1956 so trajale sedem dni, medtem ko je praška pomlad leta 1968 trajala dva dni. Vojna med Rusijo in Gruzijo leta 2008 je trajala 13 dni, kriza na Krimu leta 2014 pa je trajala več kot mesec dni, kar je povzročilo spopad, ki je razdelil Ukrajino.

»Zdaj je čas za krizno diplomacijo. Dlje kot traja vojna brez popuščanja obeh strani, večja je verjetnost, da bo prerasla v dolgotrajen konflikt,« je zapisal Benjamin Jensen.

In sedaj smo tukaj, kjer smo. Diplomacijo je Zahod zavrgel, vojna pa traja že več kot leto dni.

Mrtvih ni le nekaj desettisoč, pač pa več stotisoč ljudi, večinoma vojakov.

In v Rusiji napovedujejo, da lahko vojna traja – še desetletja, kot je pravkar napovedal Dmitrij Medvedjev.

Točno tako, kot so predvidele študije.

In bolj kot zahodne države zavračajo diplomacijo ter iskanje rešitev, ki bodo vzele v obzir tudi ruske interese - dlje časa bo ta vojna trajala.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek