REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Elon Musk pojasnil, zakaj je kupil Twitter: več svobode za ZDA in svet, evropski ptič »bo letel po pravilih EU«

Elon Musk pojasnil, zakaj je kupil Twitter: več svobode za ZDA in svet, evropski ptič »bo letel po pravilih EU«Elon Musk | VIR: Twitter, zajem zaslona

Najbogatejši Zemljan je zatrdil, da je platformo prevzel, ker je digitalni mestni trg »pomemben za prihodnost civilizacije.«

Milijarder in podjetnik Elon Musk je takoj po uspešnem prevzemu Tvitterja za 44 milijard dolarjev – po katerem se je prikazal z umivalnikom in odpustil štiri najpomembnejše člane dosedanje uprave - poskušal pomiriti zaskrbljenost oglaševalcev glede njegovega nakupa Twitterja.

Takoj je bila odpuščena tudi Vijaya Gadde, vrhovna cenzorka na Twitterju, ki je preprečevala številne objave, na primer o laboratorijskem izvoru covida-19, vplivala pa je tudi na odločitev o trajnem odvzemu računa nekdanjemu predsedniku Donaldu Trumpu. 

V razpravi na showu Joe Rogana je razkrila, da ima protikonservativna stališča in da Twitter redno blokira ljudi, ki menijo, da transspolne osebe ali tiste, ki so spremenile spol nihče ne bi smel ocenjavati kot biološko ženske ali moške, ali ocenjevati, da ne bi smele tekmovati v določenih sportih kot moški ali ženske, saj so to na Twitterju interpretirali kot nadlegovanje.

To pravilo pa je bilo očitno ideološko.

Takoj je bila odpuščena tudi Vijaya Gadde, vrhovna cenzorka na Twitterju, ki je preprečevala številne objave, na primer o laboratorijskem izvoru covida-19, vplivala pa je tudi na odločitev o trajnem odvzemu računa nekdanjemu predsedniku Donaldu Trumpu. 

Musk je tudi odločitev Twitterja, da blokira zgodbo o podatkih na najdenem računalniku Hunterja Bidna, sina sedanjega predsednika ZDA – označil za »očitno neverjetno neprimerno«.

Prispevek so v tednih pred volitvami prepovedali glavni družbeni mediji, tudi facebook, Twitter pa je obtožbe o cenzuri utemeljeval z oznako »vsebina, pridobljena s hekanjem, ki vsebuje zasebne podatke«.

Številni osrednji mediji so prav tako poskušali diskreditirati članek NY Posta, preden so pozneje poročali o njegovi resničnosti dolgo po izvolitvi predsednika Joeja Bidna.

To je dalo Bidnu prednost pred Trumpom, zato so Trumpove obtožbe, da volilni proces ni bil pošten - v tem delu utemeljene.

Sporočil je, da je digitalno komunikacijsko platformo, ki omogoča objavljanje kratkih sporočil kupil zato, da bi »pomagal rešiti človeško civilizacijo«, in da ne bo dovolil, da postane »peklenska pokrajina,« kjer je mogoče brez posledic zapisati prav vse.

Na predvečer zaključka svojega 44 milijard dolarjev vrednega prevzema Twitterja je Musk oglaševalcem objavil sporočilo, v katerem je razložil svojo utemeljitev posla.

»Tega nisem naredil, da bi zaslužil več denarja,« je dejal. »To sem naredil, da bi poskušal pomagati človeštvu, ki ga ljubim. In to počnem s ponižnostjo, saj se zavedam, da je neuspeh pri uresničevanju tega cilja, kljub našim najboljšim prizadevanjem, zelo realna možnost.«

Kritiki, vključno z zaposlenimi v Twitterju, so izrazili zaskrbljenost, da bi Musk naredil platformo nevarno, če bi dovolil »škodljivo« vsebino. A kaj je škodljivo?

Izvršni direktor Tesle, ki velja za najbogatejšo osebo na svetu s premoženjem, ki ga Forbes ocenjuje na več kot 221 milijard dolarjev, je aprila podal ponudbo za prevzem družbe Twitter.

Takrat se je zavezal, da bo končal cenzuro konservativnih glasov na platformi in dejal, da je svoboda govora »družbeni imperativ za delujočo demokracijo.«

Kritiki, vključno z zaposlenimi v Twitterju, so izrazili zaskrbljenost, da bi Musk naredil platformo nevarno, če bi dovolil »škodljivo« vsebino.

A kaj je škodljivo?

Maja je več kot dva ducata levičarskih aktivističnih skupin pozvalo oglaševalce, naj bojkotirajo Twitter, če bo Musk dokončal svoj prevzem, češ da bo velikan družbenih medijev postal »neposredno grožnja javni varnosti.«

To so podprli tudi filantrop George Soros in nevladne organizacije, ki jih podpira EU.

Muskovega prevzema so se razvesilili predvsem na ameriški politični desnici.

Toda pri tem Tucker Carlson opozarja, da FBI še vedno preiskuje posel Elona Muska.

In ni izključeno, da ga ne bodo prepovedali, zaradi Muskove domnevne proruske usmerjenosti.

Tudi to bi bila seveda neutemeljena obtožba.

Še bolj zanimivo pa bi bilo, če bi se s takšno prepovedjo nakupa s strani zveznih organov ZD Musk rešil pogodbe o nakupu Twitterja, ki se ga je v zadnjem času otepal.

Še bolj zanimivo pa bi bilo, če bi se s takšno prepovedjo nakupa s strani zveznih organov ZD Musk rešil pogodbe o nakupu Twitterja, ki se ga je v zadnjem času otepal.

S tem bi mu vlada demokratov pravzaprav morda pomagala, da se reši slabega posla...

Je zato Musk tvitnil tiste svoje zanimive predloge o tem, kako rešiti hkrajinsko-ruski spor?

»Twitter očitno ne more postati peklenska pokrajina, kjer je mogoče reči karkoli brez posledic,« je dejal. »Poleg upoštevanja zakonov držav mora biti naša platforma topla in dobrodošla za vse, kjer lahko izberete želeno izkušnjo glede na svoje želje, tako kot se lahko odločite na primer za ogled filmov ali igranje video iger od vseh starosti do zrelih.«

Musk je dejal, da se industrija družbenih medijev trenutno sooča s tveganjem, da se razcepi na skrajno desno in skrajno levo »odmevni komori, ki ustvarjata več sovraštva in delita našo družbo.«

Tradicionalni mediji spodbujajo in skrbijo za polarizirane skrajnosti, saj neusmiljeno sledijo višjim ocenam, klikom in dobičkom, je dodal.

»Razlog, da sem kupil Twitter, je ta, da je za prihodnost civilizacije pomembno, da imamo skupen digitalni mestni trg, kjer je mogoče razpravljati o številnih prepričanjih na zdrav način, brez zatekanja k nasilju,« je dejal milijarder.

Prepričan je tudi, da je reklame potrebno približati uporabnikom, ker so primerne reklame lahko informacija in vsebina, neprimerne pa so zgolj »smeti.«

Čeprav se je Musk imenoval »absolutist svobode govora«, je njegovo sporočilo oglaševalcem nakazovalo, da objave na Twitterju pod njegovim lastništvom ne bodo popolnoma neregulirane.

Takoj se je srečal tudi z s pristojnim evropskim komisarjem, ki mu je zagotovil, da bo Twitter v EU »letel po evropskih zakonih.«

Musk se je hkrati zavezal, da bo spoštoval zakonodajo posameznih držav.

To bi lahko pomenilo, da bo v prihodnje precej več svobode – z vsemi tudi slabimi posledicami - predvsem za ameriške komentatorje, za evropske in tvitanje v posameznih jezikih evropskih narodov pa se ne bo spremenilo prav veliko.

Znani novinar Glenn Grennwald je skeptičen do Muskovih obljub.

Opozarja pa, da so v ZDA demokrati veliko bolj naklonjeni cenzuri družbenih medijev (in ne družabnih, kot jih imenuje Robert Golob) tudi državni, kot pa republikanci.

Glede na cenzuro, ki sicer že velja v EU (predvsem glede poročanja ruskih medijev) in glede na nekatere nove zaostritve znotraj posameznih evropskih držav, bo prva posledica Muskovega prevzema, če bo res dokončen, verjetno to, da bo zaradi večje svobode na »ameriškem« Twitterju evropski kontinent tudi zato, celo na Twitterju, videti precej bolj nesvoboden.

Kako je nekdanja Twitterjeva cenzorka Vijaya Gadde na Twitterju razkrila svojo pristranskost pa je razvidno v debati spodaj.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek